Kolay boya koruma tekniği [istek]

ahmet50

New member
Arkadaşlar tavsiye üzerine boya koruma yaptırayım dedim. Bir yerde ... marka 49 TL yazıyor başka yerde aynı marka 260 TL

Yapılan işler arasında fark vardır(belki de yoktur). Fakat araba yeni olduğu için her halukarda kolay ve çabuk olmasını umuyordum. Her neyse 200 TL ye anlaştığım yer 4-5 saat sonra hazır olur dedi. Basit bir şey zannedilmesin diye böyle demiş olabilir. Gittim hala bitmemiş. bekletmiş bekletmiş de ben gelince bitirmeye başlamış gibi hissettim.

Bu süre zarfında dış yıkama yapılmış içi de temizlenmişti tabi. Kala kala "boya koruma" kısmı kalmış gibi görünüyordu.

Elindeki markasız ve yazısız plastik şişeden gerekli maddeyi sıktı her tarafına sürdü. 5-10 dakika kuruması gerek dedi. sonra kuru bezle sildi.

Boya koruma ve parlatma kısmı bundan ibaret diye düşünüyorum. öncesinde kille ovalamış polisaj makinesiyle parlatmış olabilir. Bundan sonra 3-5 ay geçtiğinde ben de aynı maddeden alıp temiz yıkanmış ve kurulanmış araca sürsem aynen gördüğüm gibi kurumasını bekleyip kuru bezle silsem boya koruma işlemi yapılmış olaiblir diye düşündüm. Şimdilik makineye de gerek yok gibi. Sonrakini kendim yapmak isterim. Bu işi kendi yapan arkadaşlardan öneri bekliyorum. Manuel olur mu bu iş?

mertgulkokan

New member
Ynt: Kolay boya koruma tekniği [istek]

kil+autoglymsrp(aşındırıcı değildir araçtaki kılcal çiziklere dolgu yapar boya koruyucu maddeye temiz bir yüzey hazırlar) +fk1000p ürünleri ile kendinizde boya koruma yapabilirsiniz
deneyimli kişiler daha detaylı anlatım yapacaktır bende boya koruma işine yeni girmiş birisiyim.

zerogravity

New member
Fiyatımı yukseltsemmi ne:))
Aracı görmeden yapılmış veya yapılmamış demem doğru değil. Detaylı ışık altında foto çekip gönderirseniz yorum yapabilirim.
Dün gece polo geldi arkadasla boya koruma yaptırdım dedi, getir aracı dedim bende nano uygulama yapıyordum aracima, projektoru çaktım araç berbat :( bu ne dedim , gösterdim sorunları , bugün uygulamacida aldı soluğu , az değil 300tl .,.
Aracın parlaması boya koruma yapıldı değildir , sapla samanı karıştırmayalım ;)

zerogravity

New member
[quote author=ahmet50 link=topic=1518.msg1#msg1 date=1342287500]
Arkadaşlar tavsiye üzerine boya koruma yaptırayım dedim. Bir yerde ... marka 49 TL yazıyor başka yerde aynı marka 260 TL

Yapılan işler arasında fark vardır(belki de yoktur). Fakat araba yeni olduğu için her halukarda kolay ve çabuk olmasını umuyordum. Her neyse 200 TL ye anlaştığım yer 4-5 saat sonra hazır olur dedi. Basit bir şey zannedilmesin diye böyle demiş olabilir. Gittim hala bitmemiş. bekletmiş bekletmiş de ben gelince bitirmeye başlamış gibi hissettim.

Bu süre zarfında dış yıkama yapılmış içi de temizlenmişti tabi. Kala kala "boya koruma" kısmı kalmış gibi görünüyordu.

Elindeki markasız ve yazısız plastik şişeden gerekli maddeyi sıktı her tarafına sürdü. 5-10 dakika kuruması gerek dedi. sonra kuru bezle sildi.

Boya koruma ve parlatma kısmı bundan ibaret diye düşünüyorum. öncesinde kille ovalamış polisaj makinesiyle parlatmış olabilir. Bundan sonra 3-5 ay geçtiğinde ben de aynı maddeden alıp temiz yıkanmış ve kurulanmış araca sürsem aynen gördüğüm gibi kurumasını bekleyip kuru bezle silsem boya koruma işlemi yapılmış olaiblir diye düşündüm. Şimdilik makineye de gerek yok gibi. Sonrakini kendim yapmak isterim. Bu işi kendi yapan arkadaşlardan öneri bekliyorum. Manuel olur mu bu iş?
[/quote]
Isinin ehli adam önce yıkar, polisaji ve boya korumayı bitirir sonra içeriye girer;)

Bocek06

New member

Ben ankarada 200 tl ye yaptırdım hep gittiğim yere 12 saat ugrastı adam ama araba cam gibi oldu .. Fazlasıyla hakkıyla yaptı.

gözümle görmediğim yarde aracımı bırakmam

öyle 2 saatte bu işin doğru dürüst yapılacağı kaatinde değilim.

Sam

New member

benim aracımı alalı 7 ay oldu 2 kere boya koruma yapıldı şuana kadar ikisinde de başından 1 dakika bile ayrılmadım aracın içini başka dışını başka biri yaptı ve her ikisi de 6şar saat sürdü. yapılan işlemleri anlatayım daha bi yönlendirici olur. önce araç yıkandı ve kurulandı üzerine kil geçildi, en ince meguiars pasta atıldı üstüne cila geçildi. araç tekrar yıkandı final cila geçildi en üstede boya koruma atıldı. bu işlemler uygulanıyorken de müsait zamanlarda diğer ustam aracın içini dataylı bi şekilde halletti klima temizliği yapıldı jantlar detaylı temizlendi motor yıkama ve üstüne de motor koruma yapıldı.