Kia' ya Dava Açıyorum

OGZKRT

New member
Evet kıymetli abilerim.2013 model ceed premium otomatik sahibiyim babamın tüm itirazlarına rağmen aldığım ve büyük bir keyifle bindiğim aracımın yakıt tüketimi yüzünden bayramdan sonra avukatım aracağıyla kia'ya dava açmaya karar verdim. Katalog değerlerinin o kadar sakin kullanmama rağmen yanından bile geçemediğim tüketim yüzünden bezmiş durumdayım 250 lira tam depo mazotla 650 km yol yapıyorum. Bu yüzden dava açıcam. Siz kıymetli büyüklerimin de bu konu hakkında fikrini almak istiyorum.

sinan1

New member
Avukat kendi parasını her durumda alacağı için, "boşuna açma, uğraştığına değmez, bir şey tutturamazsın" şeklinde bir bilgi vermez.

Öncelikle teknik bilgiler ışığında haklılığınızı mahkemede ispat edebilecek misiniz?

Katalog bilgisi dediğiniz, bilgilerin kenarında köşesinde ufak bir yıldız, açıklama vardır. Havaya göre şartlara göre değişiklik olabilir şeklinde ifade vardır.

Bu yüzden hak iddia edemeyebilirsiniz. Size vaad edilen yazılı bir değer var mı? kaç kmde ne kadar mazot tüketilecek? varsa böyle bir taahhüt, "kandırıldım" deyip haklı çıkabilirsiniz. yani asıl önemli olan sağlam kanıtlardır.

250 lira tam depo mazotla 650 km yol yapmak tek başına yeterli bir tüketim bilgisi değil.

Pardon sizin arabada arıza varmış getirin düzeltelim deyip içine altın kaplama bilmne alaşımı materyal döşeyip o katalog bilgilerini tutturup Kia, mahkemede haklı çıkabilir. aynı model tüm kia sahipleri dava açacak değil ya. bu şekilde uzua kurtulabilir. siz de mahkeme masrafı avukat parası harcadığınızla kalırsınız.

Not: avukat değilim, henüz kimseye hiç dava açmadım.

Saygılarımla.

karaşimşek

New member
Dava açarsanız muhtemelen şöyle birşey olur: Katalogda yer alan koşullarda (ideal koşullar) aracınıza yakıt tüketim testi yapılır. Eğer farklı çıkarsa o zaman bir tazminat hakkı doğabilir bence.

Bocek06

New member
Hiç bir sonuç alınmaz . Bütün arabalar için söylüyorum; hiçbiri katalog değerlerinde yakmıyor . Adamlar 30 km hızla uygun hava koşullarında test ediyor. Trafik vs. yok . Ki hangi arabayı alırsan al katalog değerlerinin 1,1.5 lt fazlası çıkar her zaman . (Bu aracım 5. arabam tecrübe ile sabittir )

HARUN

New member
Hiç bi sonuç alamazsın vaktine yazık ;))

ceronimo1978

New member
hocam bencede arkadaşlar haklı boşuna emek harcarsın. Yakıtı düşürecek alternatiflere yönel bence. Yazılım ile çözüm en kolayı ama istanbulun trafiğinde de yazılım mazılım pek fayda etmiyor.

c@n

Super Moderator
Vaktini bosuna harcama, hicbir sey elde edemezsin.. vaktine parana yazik...;)

TeamPASAOGLU

OGZKRT

New member
Abilerim biz işin para boyutunda değiliz öncelikle bunu söylemek isterim. Sanayi bakanlığının açıkladığı verilere göre ceed otomatik en az yakan 5.otomobil türkiyedeki bunun belgeleri var bi kere elimde ikincisi bu davanın bir benzeri amerikada açıldı ve 280.000 kişiye hyundai-kia grubu aradaki mazot farkını ödemek zorunda kaldı. Ben paranın peşinde değilim. Bu araba ne yakıyosa kataloğa onu koyacaksın. Ben alırken bana satan arkadaş yok bi depoyla 1000 km yaarsın gibi astronomik rakamlardan bahsediyolardı. Ben bunun hesabını sorma peşindeyim.:cool:

c@n

Super Moderator
Evet araç bir depo ile 1.000 km yol yapar.. ama şehir içinde değil... aracın katalog verisi 7,2 lt şehir içi... Türkiye'de satılan hiçbir ama hiçbir markanın katalog verisini yaktığını söyleyebilir misin? Herkes araçlarını alırken katalog verisinin üstüne en az 1,5 - 2,0 litre koyar günlük yakıt tüketimi için... Sen hiç katalog ta yazanları okumadın mı? Katalogda yazan uyarıyı ekledim, bir oku ondan sonra hesap sor bence.. Biraz da araştır...

Ekli dosyalar

kerem ceed premium

New member
üstad bence acele etme...Bende 2012 ceed premium kullanıcısıyım ve aracım henüz 10 aylık ve 13684 kmde bende ilk etapta sinir olmuştum ve nasıl kullanırsam kullanayım inan 10,5 ltyi görüyordum buna inan tüm samimiyetimle söylüyorum bundan önce kullandığım araç ise 2011 insignia cosmoydu 180 hplik şehir içi kullanım hemen hemen onunla aynıydı eyvah yandık dedim gerçekten aracım 10000i geçtikten sonra herşey tam tersi oldu ve şuan aracım şehir içi 7,0 ile 7,5lt yakıyor hele hele bu yaz alanyaya giderken eşim oğlum ben ve valizler yükü ile 130 km/h sabitte 5,7 ltyi gördüm bu benim yaşadığım bi olaydı selamlar

Snaan

New member
ben bir hukukçunun oğlu olarak söylüyorum; bence boşyere paranı ve vaktini harcama. o şekilde bir dava kazanman mümkün değil.

o verilen değerler 75kg ağırlığındaki insanın şöförlüğünde, deniz seviyesinde, 76mmHg yani 1 atmosfer basınçta, eğimsiz yolda, 30km/h sabit hızla test edilerek elde edilen değerler. senin o değerlere göre kendi yakacağın yakıtı kendin hesaplaman gerekir. yaklaşık fikir sahibi olunması için verilen değerler onlar. 'bu arabayı alınca hep bu kadar yakacaksın' diye iddia edilen değerler değil. herkesin şartları farklı. hadi hepsini geçtim burada hepimizin kullandığı 'şehir içi' deyimi kelime itibariyle aynı gözükse bile hiçbirimizin şehir içi aynı değil. kullandığımız yerin rakımı, çıktığımız yokuşlar, kaldığımız trafikler, beklediğimiz ışıklar hep farklı. yani düşündüğün gibi evrensel bir tüketim verisi oluşturmak imkansız.

ha param var vaktim var dersen şunu yapabilirsin. 75kg bi adamı sahile götür ver arabayı, 30km hıza çıkıp ortalamayı sıfırlasın 2 3km gitsin bi denesin bakalım ne kadar yakıyor. basınçtan ve yolların düzlüğünden yine etkilenir ama yakın değer vermesi gerekir. eğer çok fark oluşuyorsa şikayette bulunursun servis çözer.

omurkadir

New member
Abilerim biz işin para boyutunda değiliz öncelikle bunu söylemek isterim. Sanayi bakanlığının açıkladığı verilere göre ceed otomatik en az yakan 5.otomobil türkiyedeki bunun belgeleri var bi kere elimde ikincisi bu davanın bir benzeri amerikada açıldı ve 280.000 kişiye hyundai-kia grubu aradaki mazot farkını ödemek zorunda kaldı. Ben paranın peşinde değilim. Bu araba ne yakıyosa kataloğa onu koyacaksın. Ben alırken bana satan arkadaş yok bi depoyla 1000 km yaarsın gibi astronomik rakamlardan bahsediyolardı. Ben bunun hesabını sorma peşindeyim.:cool:
mazot farkını kullanıcıya mı ödedi?
link paylaşabilir misin?

bu arada evet tam otomatik crdi, çift kavrama benzinli turbo araçların çoğundan fazla yakar.
özellikle şehiriçinde.

Levend

New member
Öncelikle size şunu sormak isterim ki; aracınız şu an kaç km de? yeni araçların en az 10.000 km yapması lazım ki motorun yatakları alışsın ve açılsın.ancak o zaman randımanlı olarak yakıt tüketimi azalır. bir diğer konu ise katalog verileri fabrika ortamında ve bant üzerinde gerçekleşen bir durumdur.yani orada karşıdan rüzgar esmez, yokuş yukarı çıklmaz, hatta araçta sürücü dahi olmaz. araç bantta 90 km sabit hızda 100 km yol kateder ve çıkan değerler kataloğa yazılır. o bakımdan siz bana kalırsa bu tip şeylere kafa yormayın ve bu araca bu yakıt helal olsun konforuma sağlık deyin geçin. İyi bayramlar :))

Levend

New member
daha araç 10.000 km geçmediyse sizdeki değerler normaldir. kaldı ki katalog değerleri fabrika ortamında bant üzerinde insansız rüzgarsız ve yokuşsuz bir şekilde 90 km sabit hızda 100 km mesafe üzerinden yapılıyor. siz bence kianın keyfini sürün ve helal olsun bu yakıt kiama deyin...

zgrdvc

New member
paran çoksa dava aç zamanın çoksa şahit ol :D

xanadu73

New member
Ya ustam hiç uğraşma, neticede yakıt tüketimi çok izafi bir olay ve adamların aracı sana satarken çalışır ve hatasız durumda teslim etme yükümlülüğü var.
Fakat yakıt konusunda verdikleri bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı. O yönde bir taahhütleri yok hiçbir zaman.
Dava açmak hakkın, ama körü körüne açılan bir dava kaybedilmeye mahkumdur onu da bil.

mertgulkokan

New member
Kia size istasyondan aldığınız yakıt kalitelimi dediğinden nasıl ispatlayacaksınız. Ankaranın en lüks semtlerinde bulunan bir shell firmasından aldığı benzin nedeniyle yolda kalan bir babanım oğlu olarak sormak istedim

babıesrar

New member
Hocam kızmayın ama böyle bir davayı kazanabileceğinizi düşünmeniz çok ilginç. sinan1in dediği gibi adamlar taahhüt vermemiş ki size yakıt konusunda. Ayrıca aracı agresif kullanmadığınızı nasıl kanıtlayacaksınız? sonra aracı başka akrabalarınız kullanıyorsa her sürücü karakteri farklı olduğundan bu da etkiler..Velhasıl sizin iddalarınıza karşı kia da birçok iddiada bulunabilir. Ve davanız yalan olur. Bence hiç girmeyin bu mevzuya. Araç sürüşü inanılmaz keyfli bi araç. Yazılım attırın keyfi 2 katına çıkarıp bazen de yakıtı 1 lt altına indirin. Yada yakıt çok önemliyse otomatikleştirilmiş manuel şanzumanlı fransızlara yönelin. konfora da elveda deyin :p

OGZKRT

New member
Ya arkadaşlar tekrar söylüyorum amaç para kazanmak değil bu davadan amerikada tüketim değerlerinin gerçeğe oranlar çok bariz şekilde çarpıtılarak kataloğa yazıldığı kanıtlanmış ve kia düzelterek söylüyorum amerikada yaklaşık 1 milyon kşiye var ödeyecektir. Burda niye olmasın belki öncü olurum bu konuda :) Aracın keyfine gelirsek ben bu araccı 3.20 dizel i redderek aldırdım babama keyfimden yana sıkıntım yok. araç 13.640 km de şu anda ayrıca :) Saygılar