Kia pro cee'd boya / vernik atmasi

bthngns

New member
Herkese merhaba,

Bugun aracimi yikattiktan sonra fark ettigim durumu sizlerle paylasmak istedim. Oncesinde var miydi bilmiyorum. Nedeni hakkinda da en ufak bir fikrim yok. Acaba basincli suyun marifeti midir ? Bu tarz bir problem yasayan veya cozumu hakkinda fikir beyan edebilecek arkadaslarin goruslerini bekliyorum. Iyi forumlar.

Berkan

New member
bilinmedik sacma sapan yerde yıkattıysanız olabilir (dandik benzinci yıkamaları 1 tl lik yıkamalar 150+ calısırlar kirler cıksın diye)120 130 barda calısması gerekir yıkama tabancasının yoksa boyayı atma ihtimali olabilir.
ben arkadasımın dükkanında kendim yıkıyorm yaklasık 1cmdende tuttugum oluyor kus pisligi oldugu zaman hiç bir atma vs yok. bir gercekde var kia/hyundai grubun boya birazcık ince.

ama bence o izler tabancadan cıkmıs gibi durmuyor cunku tabanca boyayı kaldırırsa en alt katmana kadar götürür beyaz astara katmanına kadar götürüp bırakmaz.alttan demir celik aliminyum herneyse ona kadar götürür

videoda acık net boya sorunu denmiş ama tabancayı boyanın agzının icine sokarsanız ve yüksek barlarda calısıyosa yapar net.

[video=youtube;3NsLs71PcGM]http://www.youtube.com/watch?v=3NsLs71PcGM[/video]

bthngns

New member
Araci hep autowax bayisinde yikatiyorum. Bugunde islem yapilirken aracin basindaydim. Videodaki kadar yakin ve yuksek barla calismiyorlar diye biliyorum. Tekrar kontrol ettigimde sag farin altinda da ufak ufak kavlamalarin oldugunu farkettim. Yarin servise goturmeyi planliyorum. Eger nedeni hava kosullari, gunes ( ihtimal vermek dahi istemiyorum ) vs. ise baya can sikacaga benziyor. Bilgiler icin tesekkur ederim.

Berkan

New member
böyle bir sorun oldugnu söylemediyseniz kaç barla calısıyor bunlar hep merak ederim gibi sorarsanız öterler direk ::)

basınc dısında calı cırpıya sürtme ihtimali coluk cocugun oynama etme ihtimli,hatta tam hizası alısveris arabası bile sürtmüş olabilir.
böyle yapmaz ufak ihtimal ama yasadıgnız yerde/tatilde kışın sertleşmiş kalıp olmuş karlara sürterseniz oda efsane ciziyor benim uludagda sol ve sag sisin alt kenarları yüzeysel cizilmiş kardan. bakınca bişey yok ama silerken oralarda takılıyor direk bez

eappleu

New member
ayni olay yaklasik bir yil once benimde basima gelmisti. araclarimiz ayni renk. hatta forumda aratirsan bulursun vernik atmasi diye. valla hic omu bumu demedim hemen servise goturdum. biraz mirin kirin yaptilar ama garantiden hallettirdim. hatta is bitim kagidi vermek istemediler onu bile aldim zorla. bence hic dusunme ve daha fazla acilmadan o alan hemen servise gotur ve garantiden yaptirt. tramerine felan islemeye kalkarlarsada biraz ugrastir olmaz felan hemen pes ediyorlar :) tavsiyem tekkar kia servisi kartaldaki. baslarina daha onceden ayni renk benim arac gittigi icin onceden donanimlilar :) ugrastircaklarini zannetmem. bizim arabalarda var bu vernik sikintisi. tekrar gecmis olsun can sikici durum.

bthngns

New member
Ynt: Kia pro cee'd boya / vernik atmasi

böyle bir sorun oldugnu söylemediyseniz kaç barla calısıyor bunlar hep merak ederim gibi sorarsanız öterler direk ::)

basınc dısında calı cırpıya sürtme ihtimali coluk cocugun oynama etme ihtimli,hatta tam hizası alısveris arabası bile sürtmüş olabilir.
böyle yapmaz ufak ihtimal ama yasadıgnız yerde/tatilde kışın sertleşmiş kalıp olmuş karlara sürterseniz oda efsane ciziyor benim uludagda sol ve sag sisin alt kenarları yüzeysel cizilmiş kardan. bakınca bişey yok ama silerken oralarda takılıyor direk bez
Yazdiklarinizin hepsi ihtimal dahilinde tabi basa gelen cekilecek artik :) tek temennim fabrikasyon hatasi olmamasi.

bthngns

New member

ayni olay yaklasik bir yil once benimde basima gelmisti. araclarimiz ayni renk. hatta forumda aratirsan bulursun vernik atmasi diye. valla hic omu bumu demedim hemen servise goturdum. biraz mirin kirin yaptilar ama garantiden hallettirdim. hatta is bitim kagidi vermek istemediler onu bile aldim zorla. bence hic dusunme ve daha fazla acilmadan o alan hemen servise gotur ve garantiden yaptirt. tramerine felan islemeye kalkarlarsada biraz ugrastir olmaz felan hemen pes ediyorlar :) tavsiyem tekkar kia servisi kartaldaki. baslarina daha onceden ayni renk benim arac gittigi icin onceden donanimlilar :) ugrastircaklarini zannetmem. bizim arabalarda var bu vernik sikintisi. tekrar gecmis olsun can sikici durum.
Biraz arastirmistim forumda fakat gozumden kacmis sanirim. Bilgiler ve tavsiyeler icin cok tesekkur ederim. Ankara'da ikamet etmekteyim. Yarin direk Opal'a goturmeyi dusunuyorum. Fark ettigimde aklima hemen servis - garanti konusu geldi. Malum " garanti kapsami " konusu biraz sikintili. Anlasilan biraz israrci davranmam gerekecek :)

eappleu

New member
yikamaci olayina hic girme serviste direk ben kendim yikiyorum olayina bagla sungerle felan :) valla bana baya bi direttiler ama bende bir o kadar direnince geri vites yapip gafantiye aldilar. hic sikma kardesim canini alacaklar garantiye. o arabalara verdigimiz paralari kimse kolay kazanmiyor valla. ben golf te kullandim dandik sayilacak chery ide. hicbirinde basima boyle bisey gelmedi. kia larda boya ve vernik biraz ince. baktin inat ediyorlar yaz bana ozelden sana İs biyim kagidini gonderirim berirsin ellerine emsal hesabi. ama insAllah sikinti cikarmazlar.

slhyldz

New member
yikamaci olayina hic girme serviste direk ben kendim yikiyorum olayina bagla sungerle felan :) valla bana baya bi direttiler ama bende bir o kadar direnince geri vites yapip gafantiye aldilar. hic sikma kardesim canini alacaklar garantiye. o arabalara verdigimiz paralari kimse kolay kazanmiyor valla. ben golf te kullandim dandik sayilacak chery ide. hicbirinde basima boyle bisey gelmedi. kia larda boya ve vernik biraz ince. baktin inat ediyorlar yaz bana ozelden sana İs biyim kagidini gonderirim berirsin ellerine emsal hesabi. ama insAllah sikinti cikarmazlar.
Şimdi benim anlamadığım garantiye alınca ne olacak, boyatacakmısın ? Bunun için tamponu boyatmaya değmez. İlla boyatacaksan zaten kasko mini onarımdan hasar kaydı çıkarmadan yapıyor.

eappleu

New member
mecbur tamponu boyatacaksin cunku o alan giderek soyulmaya devam ediyor istedigin kadar ugras dokulme devam ediyor. bende boyatmak istemedim ama soyulma devam etti ve baloncuklar olusmaya basladi kenarlarinda. kasko firmasi mini onarimi evet ucretsiz yapiyor. fakat eger firmani bir sonraki yil degistirirsen iste o zaman islenmismi islenmemismi goruyorsun. mini onarim firmayla olan devamli anlasmasina bagli.
benim tamponun hali buydu iste

bthngns

New member
Boyatmak can sıkıcı olacak ama cozumu buysa mecburen basa gelen cekilir diyecegim

slhyldz

New member
Çok can sıkıcıymış ama yinede sıkıntı yapma kendine. Hiçbirşey insandan daha önemli değil. Sonuçta tampon fiyatını düşürecek birşey değil. Kaldıki elinde resimleri mevcut. Servisede kaydını kaza diye yazdırma. Garatiden vernik atması vs. birşey yazssınlar. Özellikle yazdır bence. O zaman en ufak bir zararın olmaz.

eappleu

New member
slhyldz dogru soyluyor valla hicbirsey insandan onemli degil. satarkende fiyat dusmez. anca uc bes olucu cakal sana o teklifi yapar. ucuza kapatma bahanesiyle. en nihayetinde plastik parca. garantiden is bitim kagidini mutlaka al ama.

bthngns

New member
Sinek ufaktir, mide bulandirir hesabi oldu yoksa katiliyorum tabiki insandan onemli degil. Tavsiyeler icin tesekkur ediyorum dikkat edecegim. Gelismeleri burdan aktaririm :)

c@n

Super Moderator
Bu tarz olaylar daha once de oldu.. nedense hepsi de ayni renk yani sizin aracin renginde olan araclarda goruldu...

Tekkar bu konu da yardimci olacaktir, garantiden hal edilmesi gerek, keza yikamaci isine pek benzemiyor bu atma...

TeamPASAOGLU

bthngns

New member

Bu tarz olaylar daha once de oldu.. nedense hepsi de ayni renk yani sizin aracin renginde olan araclarda goruldu...

Tekkar bu konu da yardimci olacaktir, garantiden hal edilmesi gerek, keza yikamaci isine pek benzemiyor bu atma...

TeamPASAOGLU
Kirmizinin kurbani olduk anlasilan, cok ilginc gercekten. Umarim sorunsuzca halledilir.

zfrgll

New member
Herkese merhaba,

Bugun aracimi yikattiktan sonra fark ettigim durumu sizlerle paylasmak istedim. Oncesinde var miydi bilmiyorum. Nedeni hakkinda da en ufak bir fikrim yok. Acaba basincli suyun marifeti midir ? Bu tarz bir problem yasayan veya cozumu hakkinda fikir beyan edebilecek arkadaslarin goruslerini bekliyorum. Iyi forumlar.

Merhaba Batuhan aynı olayıda ben yaşadım arka stop lambasının altında avuç içi kadar.Geri geri geliyoken çok az birşey yani ezik veya boya kalkması olmadan hafif kıl kadar bir çizik oldu önemsemedim.Daha sonra yıkamaya götürdüm araç yıkandıktan sonra aynı senin sorununla karşılaştım belliki cizik olan yere basınçlı su gelince verniği kaldırmış.Auto Kinge götürdüm aracım kaskolu olduğundan senede 4 kere mini onarım hakkım varmış ücretsiz kaskoda bozmuyor.Aracımı bıraktım 1 gün sonra aldım hiçbir sıkıntısı yok on numara yapmışlar geçmiş olsun tekrardan.

atalay83

New member

TeamPASAOGLU
Evet kırmızı renk için vernik atması sıkıntısını daha öncede duymuştum. Satılık bir cee'd vardı ve ön tampon vernik atması nedeniyle boyalı diyordu satıcı.
Kırmızı olsun beş fazla olsun :)

vetgokmen

New member
Aynı sıkıntı beni arabanın bağaj kapagında da oldu bende yüksek basınçlı suyla yıkayınca oldu ama zannedersem boyanmış parça oldugu için oluşuyor.