Kia Marka Bisiklet :)

akenatons

New member
Arkadaşlar hepimiz Kia nın otomobil üreticisi olarak geldiği noktayı konuşsakta bu firma 1944 yılında Kore'nin el yapımı bisiklet üreticisi olarak faaliyetlerine başlamıştı. Yani Kia'nın mazisinde otomobil bisikletten sonra geliyor :)

Peki son yılların en rekabetçi otomobil üreticisinin fabrikasının ilk halini görmek ister misiniz? İşte size 1944 deki Kia bisiklet fabrikasından bir görünüm :)

Firma bu tarihten sonra artan talebi karşılamakta sorun yaşadığı için bugün de Kore'nin sanayi alanındaki en önemli şehirlerinden olan Busan'daki yeni tesislerine 1957 yılında taşınmıştır. Alttaki resim bu tesislerden bir görüntü.

Bu resimde de fabrikadan yeni çıkan ve dağıtım için kamyona yüklenen bisikletleri görmeniz mümkün.

Alttaki resim Kia Super Cycle 3000 model bisiklete ait. Yapım yılı 1951.

Burada da 1970 model Kia High Riser görülüyor. Bu bisiklet 3 vitesli. :)

Sonra firma işleri daha da büyüterek Korenin ilk motorlu Scooter projesine de imza attı ve 1957 de B100'ü; 1961'de de Kore yapımı ilk motosiklet olan B180 i üretti.

Bisiklet işi ne oldu derseniz Kia bisiklet üretimine son verdi. Şu anda ekte linkini verdiğim ve bisiklet üretimine başlamanın 70. yılını onurlandırmak amacıyla Kia'nın baş tasarımcısı Peter Schreyer tarafından dizayn edilen ve sadece Kore'de satışa çıkarılan K-Velo isimli modeli çıkardılar. Modele önden bakıldığında Kia'nın yeni tasarım anlayışı olan "kaplan burun" anlayışına bariz bir atıf görüyoruz. :)

Bugünün bu büyük otomobil üreticisinin temellerinin 1944 deki o küçücük tuğla binada birkaç işçinin el yapımı bisikletler üretmesine dayanması gerçekten de ilginç bir hikaye.

babıesrar

New member
Abi süper paylaşım. Çok teşekkürler

Srhn

New member
Emeğine sağık abi güzel paylaşım olmuş

omurkadir

New member
alttaki süpermiş üstteki de otobüs :D
severim.

akenatons

New member
arastirdim simdilerde var mi diye varsa katlanir modeli alalim :) http://for-sale.yakaz.com 1950'lerden kalan Kia bisikler satiyolar 65$
Ali senden sonra bende araştırdım bisiklet olayını yazımın sonunda düzeltme olarak ekledim.

Son resimdeki model 1.100 USD ye korede satılıyormuş. Senin 65 USD'lik modeller daha cazip geldi. :):)

ceedorf

New member
Bisiklet iyidir herkese tavsiye ederim :)

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk