Havalandırmadan gelen koku ile ilgili fikirlerinizi sormak isterim

gorkemsin

New member
Arkadaşlar merhaba,

Yaşadığım sorunla ilgili hala denemeler yapmaktayım. Özellikle havayı içeriden sirküle eden düğmeye bastığımda son dönemde içeride bir süre sonra bir koku birikiyor. Nem kokusu gibimi diyim hafif bir küf kokusu gibimi. tarifi zor. Bu dümeye basmayınca da ve havayı dışarıdan çektiğinde de sanki yine son dönemde biraz var gibi ama tam emin olamadım.Daha uzun süreli yolculukta bakacağım. Ama içeride havayı sirküle ettiğinde özellikle arabada geçen 15-20 dakikadan sonra koku belirginleşmeye başlıyor. BBu koku neden kaynaklanıyor olabilir fikri olan var mı?

ErkanKASIM

New member
Aynen var öyle bi koku motordan geliyo sanırım, klima hava bombası kullanmak lazım belki düzelir

serkanboy

New member
MerhabA benim aracımda da aynı sorun oluyor ama ben neden OLDUĞUNU tahmin edebiliyorum arabanızı yıkatırken paspasların kuru konulduğundan emin olun. Ikincisi ayakkabılarınız Islak ise ve dışarıdan hava alımını keserseniz yine rutubet kokusu oluyor . Birde aracınızı yıkatırken Kapıları açıp eşikleri temizlemek için su tutuyorlar ve suyun bir çoğu halıları ıslatıyor ve farkında olmuyorsunuz ve o döşemenin kuruması çok zor oluyor zamanlada koku iyice döşemeye sinmiş oluyor . Hava akımını kestiğinizde de normal olarak koku ortaya çıkıyor . Yani uZun lafın kısası YIKAMACILARA DİKKAT. Saygılar

Dip not; kokunun havalandırmadan gelmesi ise içeriye sinmiş kötü koku siz dışarıdan hava akımını kestiğinizde içerideki havayı silküle ettiği için koku bu sebepten kanallardan geliyormuş gibi oluyor. Çünkü temiz hava almasını engellemiş oluyoruZ

ErkanKASIM

New member
önce tıkanmıssa bir polen filtresine bakın gerekiyorsa değişin 2. adımda sundan birtane edinin ve uygulayın :)

(uygulaması linkte yazıyor yinede videosunu koyuyorm)

ARAÇ İÇİ TAZELEME SPREYİ 100ML - Würth Türkiye - Profesyonel Montaj

ARAÇ İÇİ TAZELEME SPREYİ - Art.-Nr. 0893 764 65 - YouTube
dediğim klima bombası :) aracın kalorifer klima sistemi temizliyo baakterileri öldürüo, sistemde ve arabanın içindede güzel bir koku bırakıyo.. bir kaç gün

yalcin

New member
polen filtresi tıkanmış, bitmiştir büyük ihtimalle. bakım zamanı gelmeden değiştirin, mis gibi : )

ErkanKASIM

New member
MerhabA benim aracımda da aynı sorun oluyor ama ben neden OLDUĞUNU tahmin edebiliyorum arabanızı yıkatırken paspasların kuru konulduğundan emin olun. Ikincisi ayakkabılarınız Islak ise ve dışarıdan hava alımını keserseniz yine rutubet kokusu oluyor . Birde aracınızı yıkatırken Kapıları açıp eşikleri temizlemek için su tutuyorlar ve suyun bir çoğu halıları ıslatıyor ve farkında olmuyorsunuz ve o döşemenin kuruması çok zor oluyor zamanlada koku iyice döşemeye sinmiş oluyor . Hava akımını kestiğinizde de normal olarak koku ortaya çıkıyor . Yani uZun lafın kısası YIKAMACILARA DİKKAT. Saygılar

Dip not; kokunun havalandırmadan gelmesi ise içeriye sinmiş kötü koku siz dışarıdan hava akımını kestiğinizde içerideki havayı silküle ettiği için koku bu sebepten kanallardan geliyormuş gibi oluyor. Çünkü temiz hava almasını engellemiş oluyoruZ

sanırım serkanın anlattığı olaydan dolayı oluyor.

yalcin

New member
polen filtresi olmuşsa eğer klima pert oluyor, filtre temizken dahi uzun süre araç içi havasıyla çalışırsa koku yapıyor çünkü sürekli aynı havayı çevirmek zorunda kalıyor, ama tabi kirlenmiş döşemeler yada ıslak ve nemli paspaslarda buna etken. ancak polen filtresi en başta değişmesi gereken parça.

gorkemsin

New member
Serkan benim sorunum dediklerinden kaynaklanması neredeyse imkansız. Arabanın içinde nemli bir şey yok. Ben halı paspas hele hele kışın hiç kulanmıyorum. Paspaslar ıslak değil. Arabaya otoparkta biniyorum işyerinde otoparkta biniyorum zaten. hep kuru içi. Klimayı 16 dereceye getirdim havayı dışarıdan aldım koku yok, 27 dereceye getirdim dışarıdan havayı aldım yine koku yok. Ama bunu uzun süreli deneyemedim. Biraz daha uzun süreli deneyeceğim. Polen filtresinden kaynaklanma ihtimalni değerlendireceğim. Belki dışarıdan temiz hava aldığında kısa süreli kullanımda hissettirmiyordur o koku. Ben içerideki havayı sirküle ederek kullanmam aslında fazla. son dönemde hava soğuduğundan içeride sirkülasyon yaptığında araba daha çabuk ısındığından çalıştırıyorum. 30000 bakımında polen filtresi değişiyormuydu bir eve gidince bakarım faturama? Değişmediyse artık değiştireceğiz görünüyor. Yalçın ve Berkan' ın dediği gibi işe oradan bir başlamak lazım gibi görünüyor.