Havalandırma ve Klimanın Oto. Devreye Girmesi

Emil

New member
Herkese merhabalar,
Yaklaşık 2 aydır Kia Ceed kullanıyorum. Aracım 2013 model Concept 1.6 CRDI. Genel olarak arabamdan memnunum. Bir sorum olacak.
Bildiğiniz üzere araçta çift bölgeli dijital klima mevcut. Dereceyi 25 ya da 26 yapıp açtığımda, otomatik buğu çözücü devreye girmese bile (devreye girdiği zaman ekranda simgesi çıkıyor) klima çalışmış gibi soğuk hava üflüyor. Bir zaman sonra üflediği havanın sıcaklığı artıyor. Daha sonra tekrar klima devreye girmiş gibi soğuk hava üflüyor. Bu durumda otomatik olarak klima mı devreye giriyor? A/C ışığı yanmamasına rağmen klimanın devreye girmesi normal mi? Eğer böyle bir otomasyon varsa bunu iptal edebiliyor muyuz? Ben istemeden, açmadan klimanın devreye girip çıkmasını gereksiz görüyorum açıkçası.
Vereceğiniz cevaplar için çok teşekkürler.

Berkan

New member
onu bende cozmus degilim ayarladık dediler ama muhtemelen olmadı. bazen 27nin üstüne cıkarmazsam bildigin normal havayı üflüyor 28 29 yada hi yapıncada haliyle bayıltıyor 2 dakikada :)sonra 23 24 e cek hemen sanki bildigin soguk üflüyor (bir klima sogugu degil tabi düsük sıcaklıkta havalandırma acma gibi) aradan zaman geciyor 23 e alıyım ama normal sıcagını veriyor kafasına göre takılıyor kısaca bazen

Emil

New member
Cevap için teşekkürler. Aynen dediğiniz gibi, kafasına göre takılıyor :eek:

Bestgti80

New member
birde dışarıdan hava alması standart normalde araçta kaloriferi açmazsan dışarıdan hava almaması lazım. Sabah araç soğuk oluyor malum kış araç ısınana kadar donuyorsun. yada dışarıdan hava alma tuşuna basmak zorunda kalıyorsun ozamanda oksijeni tüketiyor.

Emil

New member
Aynen öyle. Havalandırma sürekli dışarıdan hava alıyor. Havalandırmanın işleyiş şeklini değişik yapmışlar anlaşılan.

Berkan

New member
Aynen öyle. Havalandırma sürekli dışarıdan hava alıyor. Havalandırmanın işleyiş şeklini değişik yapmışlar anlaşılan.
havalandırma iç sirkülasyon tuşuna basmadığınız sürece dışardan içeri hava alır zaten.

buarada ben şu bahsettigim sorunu sordum bakıma gittigimde. tabiki havadandır arac ısımandıgındandır vs. tarzında savuşturdular ısrarda etmedim açıkcası kabullendim böyle :cool:

korrinni44

New member
merhabalar,
buğuyu çözmek için sistem klimayı açıyor ve soğuk sıcak arası bi hava sirkülasyonu sağlıyor.
bunu yaparak buğu çözülüyor. daha önceki aracımda da ( peugeot 308) aynı durum oluyodu.
normal yani bu durum... ve çok güzel bir özellik.. :D