Hangi Halojen Daha İyidir?

AtaDMR

New member
Eski konulara baktım ancak 3 ünün birlikte olduğu bir konu yok ve çok dağınıklar, buyüzden bu halojen konusunu burada tekrar açmak istedim.

Osram Night Breaker, Philips Xtreme Vision, Philips Dimond Vision

Bu üç halojen lambanın ismi çok geçiyor, biri için xenona benzer deniyor, biri için uzun ömürlü değil deniyor. Yağmurlu havalarda görüşün nasıl olduğuyla ilgili net bir bilgi yok.

Ben Xenon taktırmayı düşündüm ama sök tak sıkıntısı ve teknik sorunlarının çok çeşitli olmasından dolayı şuanlık caydım denebilir.

Kullananlar ve bu konu hakkında net bilgisi olanların tavsiyelerine ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

Srhn

New member
yaklasık 1.5 - 2 senedir Philips Dimond Vision 5000k beyaz ampullerden kullanıyorum bana göre yagmurlu havalarda sarı ampullerden bi farkı yok kuru havalarda aydınlatması bnm için yeterli o yuzden xenona bulasmadım hiç ayrıca dısardan görüntüsüde sarılara göre gayet tatmınkar.

AtaDMR

New member
[MENTION=757]Srhn[/MENTION] Peki bu dimond vision icin xenon effect gibi bir tabirde kullaniliyor. Sizinki o ampullerdenmi yoksa normal 5k dan farklimi bu. Birkac video izledim xenon gibi mavi isik gozukuyordu.

Ama bildigim diamond vision 5k lar sari-beyaz

Srhn

New member
bendekiler beyaz yanıyor hatta hafif buz mavisi gibi sarıyla alakası yok yani farklı duruyo normalden

123.JPG eve gittiğimde kutusuna tekrar bakarım ama urun buydu

ceronimo1978

New member
Ynt: Hangi Halojen Daha İyidir?

Hic bosuna farkli birsey arama aradigin sey bu. Hem gt de hem de consept plusta kullandim 10 numara

AtaDMR

New member
[MENTION=116]ceronimo1978[/MENTION] uzun ömürlü peki sürekli patlayıp sıkıntı çıkarmasınlar?

rayen

Super Moderator
Partnerde Osram nightbreaker kullandım. 6 ayda sağ ampül 2 kez patladı. Şimdi elimde nightbreaker unlimited var. Daha karar veremedim xenon mu taksam bunları mı kullansam diye. Proceed'de cenma× 6000K Xenon var. 3yıl ceed sw de kullandım. 2 yıldır proceed'de tık demedi. :D
4300K'sı olsa hemen alıp taktıracağım. Diğer markalara güvenim yok.

AtaDMR

New member
[MENTION=214]rayen[/MENTION] rasim abi senin açtığın konuyu okudum ondan sağlamlılıklarını sorup duruyorum zaten :) sürekli patlayıp durucaksa hem masraf hemde uğraştırır hoş olmaz dayanıklılarsa alıyım yoksa gereği yok. Birde ıslak zemindeki görüntü nasıl o lazım işte ıslakta sarı far çok rahat oluyor çünkü

rayen

Super Moderator
Islak zeminde iyi. Aydınlatma iyi Ama bir 4300K Xenon değil tabi. Bir Zamanlar donanımhaberde foto paylaşmıştım. Orada rayen diye aratırsan partner konusunda bulabilirsin sanırım. Uzun Zamandır açtığım konuyu takip etmiyorum. :D

turkeril

New member
Gecen sanayide viraj ampulunu degistirtirken uzun ve kisalar h7-h4 mu diye sordum, bunda ikisi de h7 dedi dogru mudur? Biz hangisine alacagiz?

Philups daha uzun omurlu galiba ondan dusunuyorum.

Netten alanlar link de paylasirsa faydali olur.

AtaDMR

New member
uzun kısa h7, sisler h27 eski kasalarda. Erkan bey photonu önerdi biraz onu araştırdım iyi gibi duruyor, ve ürün tanıtımında dayanıklılıkla ilgili baya ikna edici.

Photon Diamond Vision 5000K Xenon Effect H27 Halojen Ampül

· Xenon Effect; Photon Dıamond Vısıon ampülleri 5000K - 5250K beyaz ışık vererek xenon rengine yakın bir görünüm sağlamaktadır. Beyaz ışık veren ampüller genellikle yolda aydınlatma sağlayamamaktadır. Photon bu konuda rakiplerinden farklı olarak xenon effect sağlarken yolda yeterli aydınlatmayı da vermektedir.
· Photon Dıamond Vısıon ; Gerçek Watt değerlerinde 5000K - 5250K beyaz ışık veren tek marka ve üründür. Beyaz ışık veren ürünler genellikle 4800K-5000K civarında beyaz ışık vermekte ve kesinlikle yüksek watt değerlerinde üretilmektedir.· Quartz Glass; Photon Dıamond Vısıon - Beyaz ışık veren ampüller Quartz cam kullanılarak çok yüksek basınçlara dayanıklı olarak üretilmektedir. Yağışlı havalarda farın iç kısmı ile dışı arasında sıcaklık farklılıkları oluşmaktadır, far içerisinde yanmakta olan ampül yüksek derecede ısı yaymaktadır. Kış aylarında veya süratli giden bir aracta farın dış kısmına vuran soğuk hava sonucunda, far içerisine ampül duyu ve etrafından, veya yalıtımı bozuk far kenarından dahi girebilecek olan az bir hava nem oluşmasına sebebiyet verecektir. Oluşacak nem, su vb. sıvıların teması ile Photon ampüller kesinlikle patlamamaktadır. Hatta herhangi bir şekilde far içerisine su girmesi sonucunda dahi Photon Dıamond Vısıon ampülleri kesinlikle patlamamaktadır. Su içerisinde çalıştırılarak dahi test edilmesi mümkündür. *Kullandığınız ampüllerin Quartz Glass ile üretildiğinden emin olunuz. Q uartz cam özelliğine sahip olmayan bir ampül en ufak sıvı teması ile dahi şiddetli bir şekilde patlayacaktır.· UV Block; Photon Dıamond Vısıon - Beyaz ışık ampülleri UV koruması sağlayan UVPro Glass film ile kaplıdır. UV koruması bulunmayan ampüller belli bir zaman sonunda farda mutlaka kararma veya renk solmasına sebebiyet verecektir. En önemlisi UV koruma karşı taraftan gelen sürücünün göz retinasına zarar verilmemesini sağlamaktadır.
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
* Kullandığınız ampüllerin UV Block özelliğine sahip olduğundan emin olunuz.​
· E-Mark; Photon ampülleri standartlarına uyumluluk testlerinden geçmiş ve E-Mark onayı almıştır.
[/FONT]

rayen

Super Moderator
i 30da kısalar H7S uzunlar için H7L diyor. Daha bakamadım S ne L ne. Ama ikisi de H7 . Ceed de aynı olduğuna göre H 7 dır. En iyisi söküp bakmak. :D

HAKAN1979

New member
Rasim abi small , large gibi benzetme yaptım???

Sent from my iPhone using Tapatalk

rayen

Super Moderator
[MENTION=2089]AtaDMR[/MENTION] photon ampulün fiyat bilgisi var mı?

Srhn

New member
photon marka ampulleri aldık ama 3-4 ayda patladı sanırım onlarında bazı serılerı kalıtelı bazıları kalıtesız

ceronimo1978

New member
Arkadaslar ben sislerde kisalarda, uzunlarda birde sag sol viraj aydinlatmalarda photon kullaniyorum. 2012 aralikta aldim. Herhangi bir sorun cikmadi. Aksarayda tanidik bir parcacim var. Uygun bir fiyata aldim diyebilirim. Ama karar sizin.

bmx

New member
nightbreaker unlimited kullanıyorum 4,5 ay oldu.ilk taktığımda havalar güzeldi hem görüş mesafesi arttı hemde kalitesi.
yağmurlu havada ise sıkıntı var.hatta ben evhammı yapıyorum diye düşündüm yorumları okumuştum çünki.
bi gün devamlı benim arabaya binen bir arkadaş.farlarda sıkıntı mı var dedi yol gözükmüyor diyince anladım ki sorun ampulde.
Yağmurlu havada bildiğin kör sürüş.Yolu görmek baya zor oluyor.Kuru hava için eski ampule göre baya fark ediyor.
Yanlız kimden duysam Hyundai ve Kia için özellikle ceed ve İ30 için farlarının yolu iyi aydınlatmadığıdır.
bencede çok cansız

AtaDMR

New member
Photon denenebilir ve sanirim aralarindan en iyisi olabilir. Ancak bu yuksek wattli olduklari icin fara zarar verebiliyorlarmis. Erime, kararma gibi sikintilarin disinda elektronik olarak sikintida cikarabilmektedirlermis. Yorumlardada bir dengesizlik var, hosnut kalmayanlar begenenler kadar fazla. Yine arada kaldim:D Xenonun derdini cekmekmi yoksa risk alip rahat davranmakmi.
[MENTION=116]ceronimo1978[/MENTION] rica ederekten uygun bir zamaninizda fotograf paylasirsaniz konu icin yararli olacaktir. :)