gib.gov.tr'den son dakika golü

babıesrar

New member
Arkadaşlar merhaba. gib.gov.tr'den 3 aydır bir mesaj gelmekte hanımın cep telefonuna. ''Ödenmemiş borcunuz var. gib borç bilgilendirmeden öğrenin'' Ben de haliyle ceed ile alakalı diye düşünüp gib.gov.tr'den Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme başlığı üzerinden trafik ceza sorgulaması yaptım. Hiç ceza gözükmedi. Bugün tekrar mesaj gelince bu kez https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_MBBS_SORGU_LOGIN_ACde Borç Bilgilendirme Servisi bölümünden sorguladım. Resimde görüldüğü gibi ceedden önceki aracımız corsa ile ilgili bi ceza çıktı. İlgili vergi dairesini çarşamba arayacağım ama önce sizlerin fikrini almak istedim. Ben corsayı mart 2013 ortasında noter üzerinden başkasına devrettim. O tarih itibariyle gib.tr'de corsa adına hiçbir borç gözükmüyordu. Adamlar 4,5 ay sonra hanıma mesaj atıyor borcunuz var diye. Kafama takılan iki soru var:

1)Aracı devrettiğimiz vatandaşın mart 2013ten sonra yaptığı bi ihlali yanlışlıkla bana kitlemiş olabilir mi devlet?
2)Ceza gerçekten bize aitse en az 5 6 aylık geç bildirim yüzünden oluşan faizden yırtabilir miyim?

Konuyla alakalı yorumlarınızı bekliyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 655

rayen

Super Moderator
1. Ceza tarihi aracı sattığın tarihden önce ise seni bağlar, değilse bağlamaz. Onun için vergi dairesine noterin sana verdiği satış belgesi ile gitmelisin. Sanırım durumla ilgili bir dilekçe yazman gerekebilir.
2. Ceza tebligatı yapıldı gözüküyorsa yırtamazsın. Şimdi tebligat bana yapılması nasıl gözükür dersen, bazen tebligatları evde bulamayınca muhtara teslim ediyorlar, muhtarda sana iletiyor. Eğer böyle bir durum varsa yırtamazsın. :D

babıesrar

New member
Muhtardan da bişey gelmedi ki :( ana ceza değil de faize kafam bozuldu :mad:

Snaan

New member
bana da hgs sorgulamada 300 lira ceza gözüküyor çok sinir oldum.

normalde geçişlerimin birçoğunda sarı ışık yanıyor (ya okuyan aletlerde sorun var ya da bizim arabalarda aynanın altında güneş kırıcı siyah noktalar var o engelliyor bilmiyorum ama bazen okuyup bazen okumadığına göre aletler sıkıntılı) ben de hicbirini dikkate almıyorum ve mümkün olduğunca içinde fazla bakiye kalmasına dikkat ediyorum. geçenlerde öylesine bir bakayım dedim 300 lira gibi bir ceza var. mail atıp sorduğumda "7 gün içinde öderseniz ceza düşüyor ama sizin cezanın zamanı çoktan geçmiş, internet de tebliğ yeridir hergün girip kontrol etmeniz lazım ceza var mı yok mu diye" gibisinden bir cevap gönderdiler. yani şimdi ödesem onu da kabul etmiyorlar. ben de hayatında trafik cezası yememiş adamım. bunu da ödemeyeceğim kendileri gelip alana kadar.

yncburak

New member
merhaba, hazır cezalar konusu açılmışken :) sizin de yorumlarınızı almak istedim. 1 ay öncesine kadar aldığımız ceed in plakasını garanti nin android uygulamasında sorgulattığımda plaka üstünde borç gözüküyor ve bu plaka başkasını ismiyle gözüküyor. (zannedersem önceki sahibi) sizce bu borç beni bağlar mı ? ileride sıkıntı yaşatır mı ? teşekkürler. iyi aksamlar.

berkural34

New member
merhaba, hazır cezalar konusu açılmışken :) sizin de yorumlarınızı almak istedim. 1 ay öncesine kadar aldığımız ceed in plakasını garanti nin android uygulamasında sorgulattığımda plaka üstünde borç gözüküyor ve bu plaka başkasını ismiyle gözüküyor. (zannedersem önceki sahibi) sizce bu borç beni bağlar mı ? ileride sıkıntı yaşatır mı ? teşekkürler. iyi aksamlar.
Aynisini bende yasamistim , hatta vergi dairesine gidip sormustum . Orada calisan gorevli bizimle alakasi olmadigini soylemisti. Suana kadar da hicbir sorgulama da karsima cikmadi. Siz arabayi aldiktan sonra plakaniza kesilmis cezalardan sorumlusunuz.

yncburak

New member
Aynisini bende yasamistim , hatta vergi dairesine gidip sormustum . Orada calisan gorevli bizimle alakasi olmadigini soylemisti. Suana kadar da hicbir sorgulama da karsima cikmadi. Siz arabayi aldiktan sonra plakaniza kesilmis cezalardan sorumlusunuz.
teşekkür ederim ...

sbeyazit

New member
Selam arkadaşlar. Bu konu sonrasında bende işkillendim ve bir sorgu yapayım istedim. Keşke yapmaz olaydım :) Hiç bir bilgim olmayan ceza karşıma çıktı. Bana ne bir tebligat ne de bir SMS geldi. Tamamen Fatih'in gönderdiği linke tıklayarak öğrendiğim bir bilgi. Naptın sen be Fatih hocam. Akşam akşam moralim bozuldu :) Senin cezan benimkinin yanında çerez parası gibi. İstersen cezaları değişebiliriz ;) Fakat şöyle bir durum var... Benim ekranda hangi araca ceza kesildiğine dair bir plaka bilsi de yok. Çarşamba günü vergi dairesini arayıp durumla ilgili bir bilgi almaya çalışacam. Ama bu cezayı öyle veya böyle bizden alacaklar. Kaçış yok gibi :confused: Herkese cezasız ve güzel günler dilerim. Ekli dosyayı görüntüle 658

babıesrar

New member
Bi de kendi adıma sorgulayayım dedim. Öğrenim kredisi faizi çıktı. 8 ay önce tamamını ödediğim şeyin bugün faizi gözüküyor ne .oktan iş ya:mad:

sinan1

New member
Ben de sorguladım, temmuz ayına ait ceza çıktı aynen bildirdiğiniz gibi tebligat yok. acaba daha önce ödediğim ceza mı dedim ? değil miş.
banka sitesinde o da görünüyor. yeni cezayı ödedim gecikme zammı da eklemiş.

demek ki neymiş? devlet tebligat yapmadan ceza kesebilirmiş. ayağımızı denk almalıymışız. Haa bu ceza gerçek midir? bence gerçektir. kimbilir hangi hatama kesilmiştir. az bile sayılır:) hız limiti, kırmızı ışık ihlali.. oof off..

babıesrar

New member
Türk hukuk sitesi.comda tebligat tarihi gecikmesi sonucu açılan ve kazanılan davalar var. Yarın vergi dairesinden ihlal ve ceza tarihlerini öğrenip ona göre hareket edeceğim. Bi de şöyle bi durum var. Satış öncesi bize ait olan bi borç ise noterde devri yapamamam gerekiyor bildiğim kadarıyla:confused: göreceğiz artık

bende az önce gib.gov.tr den öğrendim 77tl+3tl gecikme 80 tl cezam varmış 25.05.2013 te yemişim
12.10.2013'te aracı muayene yaptırdım bir sorun çıkmamıştı. şimdi bu ceza var el mahkum ödeyecez yapacak bir şey yok

babıesrar

New member
bende az önce gib.gov.tr den öğrendim 77tl+3tl gecikme 80 tl cezam varmış 25.05.2013 te yemişim
12.10.2013'te aracı muayene yaptırdım bir sorun çıkmamıştı. şimdi bu ceza var el mahkum ödeyecez yapacak bir şey yok
Bülent abi bugün vergnin 444lüsünü aradım. Eleman tebliğ tarihi önemli tabi, Trafik denetleme şubeye gidin, ihlal tarihi ve tebliği kime ne zaman yaptıklarını öğrenin buna göre dava açabilirsiniz dedi. Ben cezama razıyım. Lakin trafiğin tembelliği yüzünden 6 ay sonra öğrendiğim cezanın faizini ödemek niyetinde değilim

Bülent abi bugün vergnin 444lüsünü aradım. Eleman tebliğ tarihi önemli tabi, Trafik denetleme şubeye gidin, ihlal tarihi ve tebliği kime ne zaman yaptıklarını öğrenin buna göre dava açabilirsiniz dedi. Ben cezama razıyım. Lakin trafiğin tembelliği yüzünden 6 ay sonra öğrendiğim cezanın faizini ödemek niyetinde değilim
haklısın....

omurkadir

New member
geçmiş olsun abi. her şey beklenir bunlardan.