Gaz yemiyor gibi yokuşta sürekli vites küçültüyorum :(

tarikkocaer

New member
Dostlar herkese iyi forumlar.

2009 1.6 CRDI 90 hp manuel aracım 2-3 aydır , gaza yükleniyorum ama resmen aracım gitmiyor.

Yokuşlarda araba yüksüz olmasına rağmen sürekli vites küçültmek zorunda kalıyorum, önceden 3. viteste dahi çok düşük devirlerde araba topalardı kendini.

Ustama gösterdim turboya baktı, turboda sorun yok dedi ,dizel katkısı kullan ,yüksek devirde kullan boğaz temizlensin dedi o kadar.(O şekilde geçeceğiniz hiç sanmıyorum)

Ama şimdi o eski günlerden eser yok. Otobanda ite-kaka 160-170 km/h hızı görüyor.

Sizce nasıl bir yol izlemeliyim, sorun nerede olabilir, servise gitsem yüksek ücretler çıkaracak, İstanbul avrupa yakasında bildiğiniz bu araçlardan anlayan tavsiye edebileceğiniz ustanız var mı ?

ERGIN

New member
Aracınızın kilometresi kaçtır?

MuSTaNG

New member
Bayraktar servise bi uğrayıp sorununuzu anlatın fiyat alın uygun olursa dışarıda servis aramanıza gerek yok derim

tarikkocaer

New member
Bana en yakın "ULUKAR" var, oraya ne dersiniz?

khan

Member
hava kütle ölçerden (MAF) de kaynaklanıyor olabilir. Fişini çekip denediğinizde iyileşme oluyorsa hava kütle ölçer arızalıdır.

ErkanKASIM

New member
Turbon çalışıomu , turbo bozulmuş olmasın

slhyldz

New member
Aracınızın balatasını kendiniz bir kontrol edin. Gökhan'ın dediği gibi baskı balatan bitmiş olabilir.

Bunu test etmenin birçok yolu var. İnternetten araştırın.
En basit yolu Aracınız 3. ve 4. viteste Düz yolda kalkış yapmaya çalışın. Kalkıyorsa balatatalar bitiktir. Bunu yaparken aracı 3000 rpm e getirip 4. vitese atacaksınız ve ayağınızı yavaşça debriyajdan kaldıracaksınız.

PERFECTSO

New member
arac cok yakmaya baslamissa, normalde100 km/h giderken devriniz onceden 2500 iken simdi 3000 lerde ise cok buyuk bir ihtimal debriyaj baski balatadir problem.

tarikkocaer

New member
Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim.

Öncelikle cumartesi (malum iş-güçten haftaiçi imkansız) baskı-balata testi yapacağım, bakalım sorun orada mı?

Maf'ı çok tanımıyorum ama test etmeye çalışırım :)

Baktım anlayamıyorum o zaman doğru servise. Gelişmelerden de haberdar ederim sizi.

Yine sizin aklınıza gelirse böyle kontrol edilebilecek şeyler yazarsanız sevinirim, cumartesi onlara da bakarım en azından.

omurkadir

New member
benim de aklıma balata falan geldi
kurum vs. etkiler mi o derece bilmem veya turboda bir problem.
benim araç 90binde maşallah gidişinde performansında hiçbir düşüş yok.
katkı vs. kullanmıyorum arada nadiren kurum atmak adına gtl tarzı yakıt alıp yüksek devirde kullanıyorum.

khan

Member
Maf'ı çok tanımıyorum ama test etmeye çalışırım :)
MAF sensörü fotoğrafta işaretlediğim parça.

Debriyajdan olduğunu pek sanmıyorum. Sizin bahsettiğiniz problem bana MAF sensörü problemini çağrıştırdı. Tabiki başka bir problem de olabilir ama benzer sorunu başka bir araçta yaşayıp, sebep MAF arızası çıkınca aklıma bu ihtimal geldi.
Konuyu araştırırken youtubeda aşağıdaki videoya rastladım. Belki bir fikir verebilir.
Partner 2.0 hdi maf sensörü problemi + 0-100 deneme - YouTube

tarikkocaer

New member
MAF sensörü fotoğrafta işaretlediğim parça.

Debriyajdan olduğunu pek sanmıyorum. Sizin bahsettiğiniz problem bana MAF sensörü problemini çağrıştırdı. Tabiki başka bir problem de olabilir ama benzer sorunu başka bir araçta yaşayıp, sebep MAF arızası çıkınca aklıma bu ihtimal geldi.
Konuyu araştırırken youtubeda aşağıdaki videoya rastladım. Belki bir fikir verebilir.
Partner 2.0 hdi maf sensörü problemi + 0-100 deneme - YouTube
Teşekkür ederim hocam , emeğine sağlık.
Deneyeceğim onu da bakalım ne çıkacak.

tarikkocaer

New member
Bu arada MAF sensörü multimetre ile de ölçülerek testi yapılabiliyomuş. Eski bir elektronikçi olarak ve hala hobim olan meslekten de faydalanabilrim.

Multimetreyle MAF testini bilen var mı? Yoksa da , ben deneyeceğim :)

How To Test A Bosch MAF Sensor - YouTube

bir.mann

New member
Aynı sıkıntı bizim eski Corsa'da vardı. Motor arıza ışığı da yanıyordu. Yakıt akışmetresi değişti, ışık söndü ama sıkıntı devam etti. Yakıt ş. dışı 22 krş'lara kadar yükselmişti. (Dizel) Würth mazot katkısı koyduk, etki etmedi.

tarikkocaer

New member
Arkadaşlar cumartesi testlerimi yaptım.

Maf'ta sıkıntı yok. Fişi çektim denedim, o zaman araç 3000 rpm'i geçmiyor otomatik gaz kesiyor ama çekişte bi iyileşme olmadı.

Sonra baskı balatayı ustaya gösterdim gayet iyi dedi ,onda da sıkıntı yok.

Turbo sağlam onunda testi ustaya yaptırmıştım.

Usta da benden bu kadar servise götür dedi.

Bende servise gitmeden önce würth'ün enjektör temizleyicisi aldım koydum depoya, üstüne de shell v-power nitro+ ile doldurdum depoyu. Biraz da 3000-4000 rpm bandında kullanıyorum bu aralar aracı. Usta öyle demişti (umarım turboyu elime almam :))

Bakalım bu depoyu bitirdikten sonra iyileşme olmazsa servise gideceğim.