Fren pedali boşalmasi - fren tutma sorunu

pepe

Active member
Arkadaşlar,

Yeni bir problemle karşınızdayım. Ama bu sefer ki kullanıcı hatası, çarpma, sürtme değil majör bir problem.

1.5 aydır aracı kullanıyorum. Bugüne kadar bahsedeceğim olayı 3-4 defa yaşadım ama çok da önemsemedim. Ne zaman ki bugün kazayı kıl payı atlattım, aksiyon almamın zamanı geldiğini düşündüm.

Servise götürmeden önce size de anlatmak isterim belki düşüncesi olan vardır.

Aracın normal frenlemesini çok beğeniyorum. Fren pedalı sertliği, ve zorlamadan aracın durması çok iyi üstelik abs ile olan o kronik sorun da araç 2013 olduğu için yok. Yaşadığım olay şu: Ne zaman ki dip fren yapmam gerekiyor ve uzun süre0 (yaklaşık 3-4 saniye) dip fren ile gidiyorum, birden o çok sert olan ve dipte olan fren pedalı boşalıyor! Aynı zamanda fren de boşalıyor ve tutmuyor. Ayağımı frenden çekip tekrar köklediğimde sıkıntı kalmıyor.

Örnek vermek gerekirse yokuş aşağı inerken tam yokuşun sonunda durmaya yakın yada bir kasise doğru gireceksiniz ve uzaktan kasisi gördünüz ve frenlediniz. Ben boşa almadan yada vites değiştirmeden kasislerden geçtiğim için geçene kadar frenlerim işte o anlarda da başıma geldi.

Bugün yaşadığım kıl payı kazayı anlatayım. Yaklaşık 200 metre uzunluğunda çok dik bir ranpadan frenle aşağıya iniyorum. Araç boşta! Yokuşun bitimi ya sağa yada sola döneceksiniz düz istikamette yol yok. Dediğim olay tam yokuşu bitirdiğim esnada oldu ve birden fren pedalı boşaldı dolayısıyla frenlerde tutmadı.1 metre kadar yola girdim ki anca frenledim tekrar. Allahtan karşıdaki araç yavaş geliyordu.

Umarım sorunumu anlatabilmişimdir. Nedir bu arkadaşlar. Bana serviste çıkaracağı sorun ne boyuttadır? Tahmininiz var mı?

Teşekkürler...

Berkan

New member
işin önemli kısmı "Araç Boşta".

Boşta frenlerinin boşalması gayet olası birşey. viteste in gerekirse 1'e al in ama viteste in. boşda inerken boyle tehlikeler yasanması kuvvetle muhtemeldir.

ayrıca yokuş asagı kesinle haatta düzde falanda hiç boşu kullanmamanı tavsiye ederim

Serkan OĞUZ

New member
Vitesin boşta olması iyi değil tabiiki, akla ilk o geliyor ancak yinede bu derece frenin boşalmasıda ayrı bir sıkıntı.Rampa aşağı normal bir sürat ile boşta inen bir aracın ani frenlemede yediği yük ile düzlükte yüksek süratte ani frenlemede yediği yük birbirinden çok farklı değil gibi geliyor.Demek ki anlattıklarınızdan yola çıkarak uzun süreli fren üstünde kalmak sıkıntı yaratıyor gibi görünüyor.Bugüne kadar hiç denemedim, bilgi için teşekkürler geçmiş olsun.

pepe

Active member
Son yaşadığım yokuş aşağı inme olayında vitesin boşta olduğuna eminim. Yokuşun çoğunu vites boşta, son metrelerini vites boşta debriyaj+fren indim.

Ama diğer yaşadığım düz yolda ilerlerken dip fren yaptığım durumlarda açıkçası boşta mıydım vitestemiydim net hatırlamıyorum. Birkaç gün özellikle dikkat edip deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak.

Aracı çok sık boşa alıp kullanan biriyim. Frenlemelerde de boşa alıp öyle fren yapıyorum ki kötü bir alışkanlık olduğunu biliyorum vazgeçmeye çalışıyorum. Ama bu dediğim olay daha önce kullandığım Opel Corsa dizel de hiç yaşanmamıştı.

Serkan OĞUZ

New member
Zaten yüksek süratte ani yapılan frenlemede vites boşta mı değil mi diye düşünmüyorum çünkü o süratlerde boşta olacağını sanmıyorum. Sadece iki durumdada aracın üzerine binen yük birbirinden çok farklı değil o yüzden yüksek süratte frenin üzerinde çok uzun süre durmak sorun mu yaratıyor onu çok merak ediyorum.Ama her halukarda boşa atma olayını bırakmak lazım :)

Berkan

New member
boşa kullanmayı bence acilen bırak, debriyaj+frenle olabilir tabiki ama boşa atman hem tüketimi hemde bu tarz durumları ortaya cıkarması çok olası.atıyorum yokuş asagı bosa atmak yerine cruise contorolu acıp sabitlesende aynı yakıtı harcar zaten tabi gaza dokunmazsan hiç harcamaz :)

bir.mann

New member
Son yaşadığım yokuş aşağı inme olayında vitesin boşta olduğuna eminim. Yokuşun çoğunu vites boşta, son metrelerini vites boşta debriyaj+fren indim.

Ama diğer yaşadığım düz yolda ilerlerken dip fren yaptığım durumlarda açıkçası boşta mıydım vitestemiydim net hatırlamıyorum. Birkaç gün özellikle dikkat edip deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak.

Aracı çok sık boşa alıp kullanan biriyim. Frenlemelerde de boşa alıp öyle fren yapıyorum ki kötü bir alışkanlık olduğunu biliyorum vazgeçmeye çalışıyorum. Ama bu dediğim olay daha önce kullandığım Opel Corsa dizel de hiç yaşanmamıştı.
Araç düz mü otomatik vites mi? Bence motor freni kullanma alışkanlığı edimelisiniz. Ben de sizin gibi fren yapıyordum, sonrasında motor freni ile yavaşlamaya alıştım, uzun zamandır da o şekilde kullanırım, hele direksiyondan kumandalı otomatik viteslerde çok daha kolay oluyor,neredeyse tam durdurma haricinde fren kullanmak zorunda kalmıyordum.

pepe

Active member
Şöyle bir yazı buldum:

''vitesi boşa almak, bütün insafı ayak frenine bırakmaktır ki bir yokuştan aşağı uzun süre frenle inerseniz frenler ısınır ve şişerler. ve bir anda frene bastığınızda ayağınız altında fren olmadığını görebilirsiniz ki bu bir faciadır.
vitesi boşa almak yerine benim yaptığım gibi debriyajla inmek de bir tercihtir. bu noktada yapılan şey motor frenini hemen devreye girecek şekilde hazır tutmak demektir. ayağınızı debriyajdan kaldırdığınız anda gaz pedalına basmadığınız için motor en düşük gaz seviyesinde devreye girecek ve şanzımanı tutucu ve dolayısıyla aracı yavaşlatıcı bir etki yaratacaktır.''

yani tek sebebi bumudur bilemedim...Fren hidroliği gibi birşey olmasın da

Berkan

New member
[MENTION=1764]pepe[/MENTION]
donanımsal yada hidroliksel bişey degil

tam demek istediğim seybuydu yazan cok net anlatmış :) anlattıgna göre 90 bundan kaynaklıdır

khan

Member
Kullarıken aracı boşa almanız veya o şekilde yokuş inmeniz güvenli sürüşle alakalı fakat fren yaparken pedalın boşa düşmesi ve frenlerin boşalması normal değil, bir sorun olduğu aşikar. Acilen servise göstermenizde fayda var.

Berkan

New member
Kullarıken aracı boşa almanız veya o şekilde yokuş inmeniz güvenli sürüşle alakalı fakat fren yaparken pedalın boşa düşmesi ve frenlerin boşalması normal değil, bir sorun olduğu aşikar. Acilen servise göstermenizde fayda var.
tamamen yanlış

boşa alıp yokus asagı inmek hangi tarafı güvenli sürüs ? Tam tersine tehlikelidir.

ayrıca [MENTION=1764]pepe[/MENTION] boşa alıp uzun soluklu frenleme frenleri gereksizce ısınmasına neden olup görevini tam olarak yerine getirmemesine neden olabilir(buda bostan inmenin yanında tuzu biberi olur kısaca). oyuzden viteste inip motor freniyle normal freni desteklemek her acından daha dogrusudur.

khan

Member
tamamen yanlış

boşa alıp yokus asagı inmek hangi tarafı güvenli sürüs ? Tam tersine tehlikelidir.

ayrıca boşa alıp uzun soluklu frenleme frenleri gereksizce ısınmasına neden olup görevini tam olarak yerine getirmemesine neden olabilir. oyuzden viteste inip motor freniyle normal freni desteklemek her acından daha dogrusudur.
Yanlış anladınız. Elbette tehlikeli. Sanırım eksik ifade ettim, demek istediğim bu tarz kullanım güvenli sürüş açısından sakıncalı fakat frendeki sorun bununla ilgili değil.

Berkan

New member
böyle olunca tamam oldu :)

ama ben yinede aynı şeyden yanayım. denemelik bir yerlerde vitesle inip farkı gormen lazm [MENTION=1764]pepe[/MENTION]

bir.mann

New member
Çok saçma bir mantık olabilir ama aklıma şöyle bir şey geldi. Bildiğiniz gibi Corsa'nın frenleri , Cee'd ya da başka bir C sınıf araca göre bariz şekilde zayıf kalıyor. Acaba frenleme Corsa'ya göre daha kuvvetli olduğu için diskler çok daha çabuk ısınıyor ve ondan mı böyle bir sorun oluyor?

khan

Member
anlattıgı durumdan yola cıkarak büyükcene ihtimalle evet
Aynı fikirde değilim. Ben [MENTION=1764]pepe[/MENTION] nin anlattığı durumdan yola çıkarak, servise gidip fren sistemini kontrolden geçirmesinin iyi olacağını düşünüyorum.

leonine25

Active member
Şöyle bir yazı buldum:

''vitesi boşa almak, bütün insafı ayak frenine bırakmaktır ki bir yokuştan aşağı uzun süre frenle inerseniz frenler ısınır ve şişerler. ve bir anda frene bastığınızda ayağınız altında fren olmadığını görebilirsiniz ki bu bir faciadır.
vitesi boşa almak yerine benim yaptığım gibi debriyajla inmek de bir tercihtir. bu noktada yapılan şey motor frenini hemen devreye girecek şekilde hazır tutmak demektir. ayağınızı debriyajdan kaldırdığınız anda gaz pedalına basmadığınız için motor en düşük gaz seviyesinde devreye girecek ve şanzımanı tutucu ve dolayısıyla aracı yavaşlatıcı bir etki yaratacaktır.''

yani tek sebebi bumudur bilemedim...Fren hidroliği gibi birşey olmasın da
Balataların ısınması bunda etkili olur ancak bu pedalın boşalmasına sebep olmaz. Burdaki en sakıncalı nokta bazı arkadaşlarında belittiği gibi aracın boşta kullanılmasıdır. Bende debriyajı tercih edenlerdenim... Aracın viteste olması daha doğrusu krank milinin dönüyor ve pistonların çalışıyor olması fren hidroliğindeki basıncı stabil tutuyor. Yani hidrofor gibi destekleyici bir özellik. Ancak debriyajda da bu durumla karşılaşacağımızı düşünüyorum ama en azında ayağınızı debriyajdan çeker çekmez motor freni yapabilirsiniz ve anında basınç yeterli seviyeye gelmeye çalışır diye düşünüyorum.

Aracınızda farklı bir problem yok ise sorunu birde bu şekilde test edip görebilirsiniz..

Serkan OĞUZ

New member
Tabii ki servisin görmesi iyi olur.Fren konusunda balata yanması,balata şişmeside bu sonuçları tetikler.Fren hirdoliği fren pistonları bunları kontrol etmek iyi olur.

pepe

Active member
Yarın Kia Bayraktar'a götüreceğim aracı randevu aldım...ABS ile ilgili problemi anlatmaya çalıştılar yazılım güncelleriz geçer dediler...dedim orda dur o problemi biliyorum ve yaşamıyorum yazılım zaten güncel dedim. Bakalım birşey çıkacak mı...