Elektrikli Dikiz Aynalar Açılmıyor !!

pepe

Active member
Merhabalar,

Arkadaşlar araç dün eşimdeydi ve işe gidip gelmek için kendisi kullandı. Bu sabah aracın yanına gittim ki farları açık bırakmış :mad: Dedim ki eyvah akü bitti! Aracın kilidini açtığımda elektrikli aynaların açılmadığını farkettim. Araca bindim anahtarı soktum ve biraz bekledim. Aracı çalıştırdım ve çalıştı. Rolantide önce baya titredi araç, bir iki gaz verince topladı.

Dün elektronik aksamı kontrol ettim herşey çalışıyor, akü tam deşarj olmamış yani ama eletrikli dikiz aynalar açılmıyor bir türlü. Mecbur 4'lüleri yaka yaka işe öyle geldim.

Elektrikli dikiz aynalar ayrı bir elektrik motoruna bağlı da o mu acaba arızalandı? Servise gittiğimde farların gece boyunca açık kaldığını söyleyeyim mi? Ne dersiniz?

ceronimo1978

New member
Hocam bende otoparkta 5 gun boyunca anahtari uzerinde biraktigim icin akuyu bitirdim. Servisi aradim yeni nesil araclarda anahtar uzerinde ise uyku akimini arttirdigi icin akuyu bitirebildigini soylediler. Takviye kablosu ile denedim ve calisti. Bence aku kutup baslarini sok tak yapin birde ayna katlama dugmesi ile birkac kez deneme yapin. Sorun devam ediyorsa servise gitmeniz gerekecek. Aku olayini soylemenizde sikinti yok. Zira bu hata moduna cozum bulmak kia muhendisligin bir gorevi olmali. 2002 peugeotta bile far acik unutuldugunda akunum bitmemesi icin arac kendini economy moda alip fari sondururdu. Kia da bu ozelligin olmayici bizim icin bir zafiyet. Tedbir olarak bagajinizda aku takviye kablosu bulundurun benim gibi selamlar

Berkan

New member
farlar acık nasıl kalıyorki orda takıldım kalmaması lazım.
ben cogunlukla gündüzleri auto'dan cıkarıp hep acık konumda bırakıyorm bilerekde kapatmıyorum kilitleyince 15 saniye sonra kapanıyor nasılsa.
hatta galiba iç ısıklarıda kapanıyor sanıyorumda galiba kapanmıyor bende sürücü tarafına bakan lambayı unuttm açık tüm gece boyunca 2-3 kere oldu böyle hiç sorun falan yaşamadım.

bu arada radyo far kapılar sinyallar nebilim herşey calısıyorsa aynaların acılmaması çok acaip baska bir olay var orda, belinizle tutup acın en kötü kapalı gidiceznize

ERGE

New member
Benim bildiğim far anahtarı açıkta da kalsa park konumunda da kalsa automatictede kalsa arabayı kitleyince belli bir süre sonra sönüyor. Umarım yanlış bilmiyorumdur yoksa gerçekten sinir bozucu:mad:

pepe

Active member
Arkadaşlar,

Cahillik kötü birşey:D:D

Durumu özetliyorum.

Sevgili eşim işten eve gelir ve aracı park etmek ister. İyice yanaşabilmek adına dikiz aynalarını ayarlamak ister ve tam olarak nereden ayarlandığını bulana kadar birkaç tuş ile oynar. Aracını park eder ve aynaları düzeltmek için yine tuşları kurcalamaya başlar ama aynalar kendiliğinden kapandığı için ayarlayamaz ve gündüz farlarını da açık bırakarak arabadan iner.

Meğer o kurcaladığı düğmeler arasında elektrikli aynaları aktive/deaktive eden bir tuş takımı da bulunuyormuş ben de yeni öğrenmiş oldum, onu kapatmış benim hatun...

Sabah sabah ne aksiyon yarattım kendime ama...:eek:

Berkan

New member
hiç yazmiyim demiştim o tuşa bakmısdır diye ama sıcakta kafa gidebiliyor:D geçmiş olsun garip gelmişti cünkü herşeyin calısıp aynaların acılmaması :D

pepe

Active member
Sorun hallolmasına rağmen ibretlik olarak bir süre daha kalabilir :p

Sizin dediğiniz gibi aracı kilitleyince farların da otomatik olarak 15 sn. sonra kapanması durumu denemedim ama kısa farlar açıkken olabilir.

Gündüz farı açık konumda iken yani far kolu bir tık yukarıda iken böyle bir durum söz konusu değil kesinlikle...

Yaklaşık 16 saat gündüz led farlar ve arka stop lambaları açık kalan araçta akü nasıl bitmedi ona şaşırdım ben. Herhangi bir yer kontrol ettirsem mi aküyü fln?

rayen

Super Moderator
Ynt: Elektrikli Dikiz Aynalar Açılmıyor !!

Kullanım kılavuzu her daim elinizin altında olsun. Önce olasılıkları düşünerek kılavuza bakın, çözüm bulamazsanız servisi ararsınız. :)
Örneğin, 2 gün önce Caravella sahibi çadır komşum geldi bir lamba yandı sönmüyor bakar mısın? dedi. Carevalla hiç bilmediğim bir araç olduğu için kitapçığı istedim. Zorla buldu. :)
Baktık fren balatasını kontrol edin diyor. Sorunu bulduktan sonra çözüm önerilerini söyledim.
1. Bağlantı soketine
2. Balatalara baktır.
Sonuç soket arızası. Şimdi bunu bilmeden gitseydi (kimsenin günahını almayayım ama) nasıl giydirirlerdi bilemiyorum. :D

berkan1981

New member
farlar auto konumda olmassa acik konumda olup araci kitlemeye iki kez basmak gerekiyor tam anlamiyla.farlarin sonmesi icin bana bu söylendi servisde malum benimde aku yalan olmusdu

sabır ve zaman herşeyin ilacıdır !!!

Berkan

New member
farlar auto konumda olmassa acik konumda olup araci kitlemeye iki kez basmak gerekiyor tam anlamiyla.farlarin sonmesi icin bana bu söylendi servisde malum benimde aku yalan olmusdu

sabır ve zaman herşeyin ilacıdır !!!
autoda olsun yada olmasın iki kez kilitlemeye yada acmaya basınca comig home yada leaving home olayını beklemeyip hemen kapatıyor farları...

Tesla

New member
Ben aynaları kapatan tuş sayesinde mecburen aracın milimetrik geçbileceği yerlerden aynaları kapatarak geçmiştim 2 kere. O yüzden ayna açma/kapatma/otomatik düğmesini ilk aldığım günlerde kullanmıştım.

leonine25

Active member
Aracımı alalı 1 ay oldu.. Gündüz farları aracı çalıştırdığımda otomatikmen sürekli yanıyor. (far acma kapama kolu kapalı iken bile) Aracın farlarını koladan açtığınızda bile arabayı kilitlediğinizde 10-15 sn sonra farlar kapanıyor. Yani açık kalması normal değil gibi geliyor bana. Ben auto konumuna aldım farları sürekli o şekilde kullanıyoruz. Benimde viraja duyarlı farlarda bir gariplik var gibi ama tam olarak inceleyip sizlere öyle danışacağın