DEKRA 2012 araç arıza raporu -CEED iyi durumda

Likya

New member
DEKRA dünyanın en saygın Notified Body ( Yetkilendirilmiş kurumlarından ) biridir . TUV -SGS gibi. Hollanda menşeilidir geçtiğimiz yıl İskandinav ülkeleri ilede birleşti ( Eski adı KEMA).

Yapmış oldukları istatistiklere göre tüm araçların 0-50.000 50-100.000 gibi aralıklarda arıza oranlarını veriyor.

CEED çok yi durumda . İlk 50.000 km de hatasız araç oranı % 88.7 , minor hata oranı 8.7 , kaydadeğer hata oranı 3.1

En yakın rakibi olan GOLF6 kasa ise hatasız oranı 85.1 minör hata oranı (10.1) ve ciddi hata oranı (4.7) yani CEED den yüksek

Araçlarımızı reliability dayanıklılık açısından GOLF ten daha iyi . Eskiden 2000 model GOLF um vardı , çok uğraşmıştım özellikle vitesi ile -İlk aldığım gün arabaya bindim araç 1. vitese ne yaptıysam geçmemişti , lifte kaldırıp ayar yaptılar ama 3 yıl kullandım , bir türlü tırtıklı kemiklilik geçmemişti , şehir içinde pazu yaptım resmen. Sonrada Air bag hatası çıktı, pencere lifti bozuldu, arka cam silecek kolu çalışmadı. Ama motor çok iyiydi ve benzinli olmasına rağmen az yakıyordu. Neticede pek memnun değildim ve satıp Renault almıştım , o hiç dert açmadı 8 yıldan fazla kullandım ,şimdi CEED aldık, inşallah memnun kalacağız hep birlikte.

Fransız araçları çok kötü durumda , hatta Mercedes C serisi bile.

Link : http://www.used-car-report.com/index.php?id=13

Bu linkten istediğiniz her türlü marka model aracın arıza istatistiğine ulaşabilirsiniz.

Likya

c@n

Super Moderator
Ynt: DEKRA 2012 araç arıza raporu -CEED iyi durumda

Güzel bir paylaşım olmuş... Teşekkürler...

Mehmet EKER

New member

Eline saglık en çokda benim işime yarıcak bu bilgi ;D

Sam

New member

paylaşım için teşekkürler

BerkayKRC

Moderator

[quote author=Sam link=topic=1300.msg34479#msg34479 date=1335513955]
paylaşım için teşekkürler
[/quote]
kanka kuru teşekkürle olmuyo yukarıda teşekkür et butonu var :D

Sam

New member

oğlum benden ne istiyosun kaç para veriyim peşimi bırakman için ;D ;D ;D

aLi

Yönetim Ekibi

linkte sıkıntı mı var açılmıyor.

enjanka

New member

Evet linkte sıkıntı var. Ancak karşılaştırmayı ana sayfadan yapabiliyorsun. Yalnız oradan yaptığında aslında ceed'in ortalarda olduğu sonucu çıkıyor. Yeni Golf, Astra, Jetta, Megane vs. değerleri epeyce iyi. Ceed'in değerleri ortalamanın üzerinde ama bu araçlardan iyi değil.

Likya

New member

yeni kasa golf te 0-50.000 de hata yapmayan araba oranı %85,1 CEED te ise %88.7 yani CEED daha iyi durumda . 100 araçtan 88.7 sinde hata çıkmamış, Golfte ,ise 85.1 araçta .

Minör hatadada CEED daha iyi . CEED te 100 araçtan 8.7 sinde hata var GOLF te 100 araçtan 10.1 i minör hatalı

kaydadeğer ciddi hata dada CEED daha iyi. 100 araçtan 3.1 inde ciddi hata var. GOLF te 100 araçtan 4.7 sinde ciddi hata çıkmış.

Değerlendirme hatası yapıldı sanıyorum GOLF için.

Audi A4 en iyileri ama A4 ün sınıfı CEED le aynı değil , fiyatıda. CEED in eşdeğeri GOLF. Ona göre bakmak lazım.

Ne para veriyoruz ne elde edeceğiz.

enjanka

New member

Evet ceed için değerler doğru da golf VI için değerler bende farklı görünüyor. Hatasız araç oranı %93.5, az hatalı %4.8 ve ciddi hatalı %1.7. Sanırım sitelerinde bir sorun olabilir ya da farklı yerlere bakıyor olabiliriz.
Edit:Altta da benim yaptığım karşılaştırmanın görüntüsü mevcut.

Likya

New member

Evet farklı bir yere bakmşım , pardon, ancak bende bir karşılaştırma ekledim, golf un eski kasası çok kötü durumda, şöyle düşünüyorum yeni kasa çıkalı daha 2 yıl oldu olmadı ve VW e bir ayrıcalık yapılmış ve kasalar ayrılmış. Amam CEEDde bu durum CEED ilk çıktığı günü modelden bugüne kadarın ortalamsı yani 2007-2011 ortalamsı. Eğer GOLF ün 3 ayrı kasa modelini inceleyip ortalamasını alırsak CEED ten daha kötü olduğunu göreceğiz.

Yinede Avrupal ı kendi malını öne çıkaracak küçük ve zeki bir trick bulmuş. İsterseniz tek tek GOLF kasalarındaki değerleri not edin her bir arıza grubu için kendi aralrıda toplayı ortalamsını alın sonuç CEED ten daha kötü çıkacaktır.

Tablo ektedir ( eski kasa golf un de olduğu )

Ayrıca şimdi tekrar ekledim 3 ayrı kasa golf ve ceed in bulunduğu mukayese tablosunu.

Eğer 3 ayrı kasa GOLF un 4-5-6 kasa arıza ortalamasını alırsanız 86.43 9.3 ve 4.2 çıkıyor
Bu değerlere göre 2007 den buyana tüm CEED lerin arıza ortalamsına göre GOLF daha kötü. Ama yeni kasa Kasa 6 son 1 -2 yıl içinde daha iyi.

Merak bu ya , siteyide bulduk mukayese edelim artık araçları

enjanka

New member

Evet, bana da yanlı bir yaklaşım varmış gibi geldi. Sanki özellikle bir iki marka için hiç model güncellemesi yapılmamış.

inimicus

New member

İlginç olanı ise insanların Almanya'da ciddiye almadıkları Opel'in sorunsuzlukta birinci; bizde de burun kıvrılan Renault'un ikinci olması.