çukurlardan geçince amortisör yokmuş gibi rahatsiz ediyor

network19

New member
Merhaba, aracım 2013 ceed premium 90.000 km'de bir araç; ancak aracımla yolda herhangi bir kasise, orta düzeyde bir çukura girdiğim zamanlarda rahatsız edici bir his yaşatıyor, sanki amortisör yok sert bir şekilde zemini hissettiriyor. Açıkcası konforu yaşayamıyorum. Ayrıca şu da var otobanda giderken amortisörleri bariz şekilde hissedebiliyorum. Yani otobanda gayet iyi çalışıyor ama çukurdan geçince aşırı derecede sert bir titreşim geliyor içeriye. Sebepleri neler olabilir? Şimdiden teşekkürler.

unalks

New member
15 den 17 jant'a geçtiğimde aynı his bendede oluşmuştu. önceki aracım b segmenti olmasına rağmen bu ne böyle nasıl konfor demiştim. Fakat sizin aracınızdaki hissedilen durumu bilmediğim için şuan ezbere olarak jant ve lastik farkı diyebilirim.

network19

New member
Üzerindekiler orjinal jantları 205 / 55 / r16 jantlarla ilgili herhangi bir değişim yapmadım yani

Berkan

New member
düz yolda cok sorun etmeyip cukur tümsek vsde sıkıntı yaratıyorsa ömrü doluyor olma ihtimali yüksek amortisörlerin. emin olmamakla birlikte kontorl ettirmenizde fayda var

network19

New member
Düz yolda bir sıkıntı yok; ancak düz yolun içinde ufak bir çakır çukurda da aşırı derecede rahatsızlık veriyor, anlamadım gitti. Sadece amortisöre mi bağlı yoksa başka bir etken mi var çözemedim.

Berkan

New member
Başka birşey olmaz gibi amortisore bakan kisi zaten alttaki salıncak burç vs onlarıda gözden gecirir belkide yerinden gevsemiş cıkmış veya yine ömrü dolmuş bir parca olabilir ön tarafta

network19

New member
Amortisörlere baktıracağım; fakat bu amortisörleri değiştirmek istesem daha iyi kaliteli birşey taktırabiliyo muyum? yani esneme payımı olabiliyor mu yoksa üzerindeki neyse en fazla onun sıfırını mı takabiliyoruz? Birde bu amortisör takozları dediğimiz şeyden de kaynaklanabilme ihtimali var mıdır? ne görevi görüyor bu takozlar ?

network19

New member
Bu arada yeni bir şey öğrendim, lastik tabanından da olabiliyormuş; eğer lastik tabanı çok inceyse, çukurlardan geçince, patara kütere janta vuruyor.

yalcin

New member
Kadir bey rot-balansa sokun aracınızı, sorunu tespit etsinler. amortisörler ömrünü tamamlamış olamaz, ihtimal vermiyorum fakat nasıl kullanıldığını bilmiyoruz patarakütere çukur tümseklere girdiyse işin rengi değişir elbette, ne olursa olsun konfor ve güvenlik çok önemli acilen rot-balansa girmelisiniz. bence.

Berkan

New member
abi rotluk balansılık mevzu değil o seritten kayma sapma titreme bişey yok araçta anladıgım üzere. takozu ornek olarak dedim oralarda adını bilmedigim birsürü iri ufaklı baglantılar parcalar var diye. on takımla alakalı ilgili güzel bir yere yada yetkiliye gosterin bulsunlar nerede ne oldugunu. daha kaliteli değilde hepsi aynı sekilde hissettirecektir asagı yukarı ,spor olmadıgı taktirde o da bayagı sertlestirir

network19

New member
Arkadaşlar amortisörlerde bir bulguya rastlamayacağımdan eminim; ancak ön takım, bağlantı parçaları ve takozlar ile ilgili olarak detaylı bir kontrol yaptıracağım.

alper_c

New member
Lastikleriniz sert yapili olabilir, lastigin sert yapili olmasi konforu cok dusuruyor, lastiginizin markasi ve olculeri nedir acaba?

alper_c

New member
Cevap: Re: çukurlardan geçince amortisör yokmuş gibi rahatsiz ediyor

Bildiğim kadarıyla Hankooklar çok sert yapılı lastik değil, dolayısıyla süspansiyondan kaynaklanan bir sorununuz var die düşünüyorum. Ben aracımı aldığımda eski sahibi çok sert bir lastik almış, bir süre bende aşırı sert süspansiyondan şikayetçiydim ama ilk fırsatta lastiği yumuşak bir lastikle değiştirdim ve beklemediğim kadar güzel oldu:) bu arada bende 17" inç jant var..

sallami

Member
Cevap: Re: çukurlardan geçince amortisör yokmuş gibi rahatsiz ediyor

Aynı mevzu bende de vardı. Özellikle parke yolda giderken ortaya çıkıyordu. Lastik değişiminden sonra kesildi. Hankook eskiyince oluyor sanırım.

ilhanmid

New member
sorun z rotlarından kaynaklanıyor.bunun yanında rot kollarıda sıkıntılı olabilir.bir rot balansçıya git ön al takımı kontrol ettir.ne sıkıntı varsa söyler sana,büyük ihtimallede ücret almadan yaparlar.alt takımdan bir şey değiştirisen zaten rot balansa sokman lazım aracı.malzeme işçikik rot balanas 300 tl yi geçmez.