Ceed hakkında teknik/tecrübe

turkeril

New member
@turkeril neyaptınız kia forumunda beklediğiniz ilgiyi görebildinizi efendim?
Teknik anlamda iki forumda da sizin yorumunuz haricinde entry yok malesef.

Ben 115'lik makinanın 128 euro5'e geçişte ne gibi değişiklikler yediğini merak ediyorum. Perf eksikliği sadece yazılım kaynaklı mı yoksa DPFnin önemli bir rolu var mı mesela. DPF'nin etkisi büyükse iptal ettirmeyi, yok sadece emisyona yönelik yazılım optimizasyonu ise yazılım yaptırmayı düşünüyorum. Bunu anlamanın da en kolay yolu mesela Ceed I'in makyajlılarının son senesinde 115 ve 128 euro5 olanlar aynı anda satılmıştı. O kasada iki versiyon arasında perf farkı (özellikle kalkışlarda) 115'lik lehine olabilir diye şüpheliyim mesela.

Bir başka anlamadığım durum katalog verisi olarak 115'lik cerato ile 128'lik ceedin torku aynı (255-260 Nm) fakat aynı rampada 115'lik cerato hızlanarak çıkarken 128'lik sabit hızı ancak koruyabiliyor. Hatta ceedde 6 değil 5. viteste bile durum böyle. O zaman nasıl aynı tork oluyor, bunu anlayamıyorum.

Bir de 128'liklerde turbo Garrett'in farklı versiyonu. Bizdeki versiyon, VW araçlarda 2.0 TDI'larda kullanılanmış. O yüzden yazılımla ne kadar yüklensen de ciğeri yetiyor ve kara duman kolay kolay atmıyor. Turbomuz da ciğer sahibi iken bir cerato performansı neden olmasın?

Şu videoyu 205 binde sattığım cerato 181 binde iken çekmiştim:

[video=youtube;rqDmLEACP0U]https://www.youtube.com/watch?v=rqDmLEACP0U[/video]

Şu kalkış ceedde neden olmasın ;)

inimicus

New member
Yazılım var o arabada

GT-I9100 cihazımdan gönderildi

yalcin

New member
[MENTION=2200]turkeril[/MENTION] paylaştığınız videodaki araç çok iyi hızlanıyormuş maşallah :)))

turkeril

New member

amorusso

New member
Hemen hemen ilk mesajda sorduklarınıza cevap verilmiş , ben şahsen bir konuda benzeri yazıldıysa cevap yazmama taraftarıyım. Kia forumu demişken , orda ceed ile alakalı çok bilgi bulamazsınız :) asıl konuya gelirsek , Euro 4 motorun performansı Euro 5 motorlarda olmaz , dpf iptali bayağı teferruat istiyor yeni kasalarda , yazılım tavsiye ederim şimdilik acınızı bir nebze hafifletir :)

turkeril

New member
Hemen hemen ilk mesajda sorduklarınıza cevap verilmiş , ben şahsen bir konuda benzeri yazıldıysa cevap yazmama taraftarıyım. Kia forumu demişken , orda ceed ile alakalı çok bilgi bulamazsınız :) asıl konuya gelirsek , Euro 4 motorun performansı Euro 5 motorlarda olmaz , dpf iptali bayağı teferruat istiyor yeni kasalarda , yazılım tavsiye ederim şimdilik acınızı bir nebze hafifletir :)
Anladım yazılım bana da mantıklı geliyor şu aşamada, peki dpf iptal edip de "araba rahatladı" diyen var mı?

Berkan

New member
buda benim zır standar 128'lik kış lastiği ve deponun tamamı dolu haliyle 10 saniye

dpf iyi güzel iptal edilirde muayneden gecme sansınız biter sök tak olur boyuna oda maliyet tabi. + olarakda arac standartta ciddi agır toplamda söyle 1200 kilo falan olda araba bırakmaz ortalıkta

[video=youtube;oXaGcO5_54M]https://www.youtube.com/watch?v=oXaGcO5_54M[/video]

yalcin

New member
[MENTION=1547]Berkan[/MENTION] dpf= kat iptalimi yoksa dizel partikül filtresimi???

slhyldz

New member
Evet bugün çok yoğundum yorumları yeni gördüm :) [MENTION=1547]Berkan[/MENTION] Berkan 0-100'ü nasıl ölçtün. Kronometremi tutun yoksa gprs tenmi baktın. Ayrıca 10 sn. yazılım yapılmış ve revize edilmiş aracın için biraz fazla. Ben 3 defa test ettim. düz yolda 3 °C de ve kışlıklarımla Max. 7,90 sn. de ulaştım. Biliyorsun ecufastta standart yazılım yaptırmıştım. Gerçi Yalçın'ınki gibi 155 hp değil ama idare ediyoruz işte. [MENTION=10]yalcin[/MENTION] Yalçın bir 0-100 de sen yapta bakalım.

Berkan

New member
[MENTION=1857]slhyldz[/MENTION] yazılım fabrikadan cıktıgı gibi bişey yokki zaten ;)
10 snaiye kabaca diye dedim -/+ 0.2, 0.3 oynar belki videodan. 7.9 cok iyiymiş buarada

turkeril

New member
7.9 ciddi iyiymiş. Varsın 9.0 olsun razıyım, çok da yakmasın...

yalcin

New member
dpf yazılımla iptal oluyor diye biliyorum hatta yazılımla elde edilen güç artışı dpf iptal olmaz ise az kalıyor. mu ? [MENTION=1857]slhyldz[/MENTION] 2. si 0-100 sözü vermiştim lakin üstünden bir spor yay sonra jant birde tampon ekleri geçti biliyorsunuz, o sebeple yapıcam söz yani:)))

slhyldz

New member
[MENTION=1857]slhyldz[/MENTION] yazılım fabrikadan cıktıgı gibi bişey yokki zaten ;)
10 snaiye kabaca diye dedim -/+ 0.2, 0.3 oynar belki videodan. 7.9 cok iyiymiş buarada
Berkan ecufast i % 50 senin tavsiyenle gittim. Geriye kalan 50 si ise ikili iliskilerle beni kendilerine cektiler.
Alper bey kendi bildigi gibi yapti. Bana sormadi. +25 hp ve 50 nm. Torktan fazlasini yapmiyorum. Risk almam dedi.
standart dedigim o.

Ilker benim kasa yeni kasaya gore biraz daha seri. Yazilimsiz haliyle bile yazilimli aracla kafa kafaya gidiyordu.

turkeril

New member
Anladığım kadarıyla Euro5 olayı bozuyor işleri. Bileydim Euro4 2011 falan alırdım. Euro5 güya emisyon için gelmiş ama daha az yakıyor mu? Bence hayır. Astra 1.3 J de euro5 ama H kasadan az yakmıyordu bence. Uzun yolda kasarak 1 depo ile 1000 km zor devirmiştim astra j ile.

Neyse yazılım düşünüyorum artık yaza doğru yaptırabilirim. YAzılım topic'ini baya okudum, Yusuf bey'in üyeliği neden pasif şu anda onu anlayamadım, foruma destek vermeye devam ediyor mu? Sizler kimi önerirsiniz? Soft bi yazılım kesinlikle yakıtı düşürür diyebilir miyiz, yoksa sürüş zevki vs derken arttığı daha çok vaki midir? (çok soru sordum :eek:)

rayen

Super Moderator
Yusuf'un forumla bir ilgisi kalmadı. Zaten yerini yurdunu da bilen yok.

slhyldz

New member
Ben bu siralar kisliklari cikartmayi dusunuyorum.
O zaman yakit testleeimi yapacagim. Kisliklari taktirdiktan 1 hafta sonra yazilim yaptirdigim icin birsey diyemeyecegim. Suanda 6 lt. Tuketimim var. Yazin yazilimsiz 5.5- 5-8 lerdeydim.
pendik tuzla civari ortalamam.

turkeril

New member
Kisliklarla 6 litre ise cok iyi bence. Benim son 2-3 olcum yol bilgisayari 7 litre reelde 6.8 litre cikiyor. Kisa mesafe ve yokuslu kullanimlar artiriyor.

Edit: kisliklar takili, haftaya goodyear egp almayi dusunuyorum.