CEED DPF Rejenerasyonu

pepe

Active member
Arkadaşlar Astra forumlarında astra j'nin neredeyse her 250-500 km'de bir dizel partükül filtresi temizliği uyarısı verdiği ve bu aşamada aracın tüketiminin arttığı, daha sesli çalıştığı ve çekişten düştüğü konuşuluyor uzun zamandır. Emin olmamakla birlikte DPF rejenerasyonu sırasında ekranda uyarı ışığı da çıkıyormuş.

Ceed almadan önce ciddi anlamda Astra almayı düşündüğümden enine boyuna yaşanan tartışmaları az buçuk hatırlıyorum.

Son zamanlarda merak ettim bizim araçlardaki sistem nasıl çalışıyor diye ve kendimce bir teori geliştirdim...

Bir ara şikayet ettiğim bir durum vardı. Bazı zamanlar araç vitesteyken ve gaza hiç basmıyorken -yokuş aşağı yolda bile- yakıt tüketim çubuğu sıfırlanmıyor, normal sürüş durumunda da olması gerekenden fazla yakıyordu. Ben bunu klimaya bağlıyordum.

Acaba diyorum yaşadığım bu durum dpf rejenerasyonunun bir göstergesi midir? Öyle ise bizim araçlarda kaç km'de bir yaşanır bu durum bilen var mı?

serdar1457

New member
Ceed lerde. Dediğiniz gibi Yakıt tüketimi bir anda 11-12 lere çıktığında dpf aktiftir bi kac dk sonra normale Dönüyor bi zamanlaması yok arada aldığımdan beri 1 kere denk geldim 2 senede aklıma geldi okuduklarım dpf aktif vs

turkeril

New member
Dusmesi gereken yerde dusmeyen yakit ortalamasi durumunda ben de ayni seyden suphelenmistim. Dpf gizli mi devreye giriyor ne..