Ceed concept plus otm. Performans

Yasin

New member
stage2 yazılım ile 175hp satge1 yapılırsa 160-165 aralığı oluyor sanırım. Bu konudaki bilgiyi paşaoğlundan bence daha net alabilirsiniz. Garanti konusunda ben bişey diyemem ama başımdan geçen bir olayı anlatayım size ilk pro ceede yazılım yaptıktan 1 hafta sonra tekirdağda benim turbom kırıldı mecburi tekirdağ servise aracı verdim yazılımlı aracın turbosu garantiden değişti teslim edilirken de " abi mermi gibi oldu çok iyi gidiyor" dediler bazı yerler yazılımı anlayamıyor bile

dellobaltino

New member
korrini kardeş sen burda yazılıma karşı olan da bulursun yazılımı destekleyen de. Ama motor ömrünü kısaltan bişi yok diyen biri olursa ona da inanma. Gücü ve torku artırıcaksın malzeme aynı kalıcak ve motor ömrü de hiç kısalmicak. Fizik kanunlarına aykırı. Senin kendine sorman gereken soru arabam benim için nekadar kıymetli, ne kadar süre kullanacağım.Arabanın yazılımını değiştirme riskini göze alabilecekmisin? İnternet ortamında araştır yazılım yaptırıp ciddi sorunlar yaşayan hatta yolun ortasında arabanın durup da hayati tehlike atlatanlar da var. Ama hiç böyle sıkıntılar yaşamayanlar da var.

yalcin

New member
korrini kardeş sen burda yazılıma karşı olan da bulursun yazılımı destekleyen de. Ama motor ömrünü kısaltan bişi yok diyen biri olursa ona da inanma. Gücü ve torku artırıcaksın malzeme aynı kalıcak ve motor ömrü de hiç kısalmicak. Fizik kanunlarına aykırı. Senin kendine sorman gereken soru arabam benim için nekadar kıymetli, ne kadar süre kullanacağım.Arabanın yazılımını değiştirme riskini göze alabilecekmisin? İnternet ortamında araştır yazılım yaptırıp ciddi sorunlar yaşayan hatta yolun ortasında arabanın durup da hayati tehlike atlatanlar da var. Ama hiç böyle sıkıntılar yaşamayanlar da var.
sevgili mehmet..unutmamak gerekirki stock araçlarında yazılımı var!...

dellobaltino

New member
Stok araçların da yazılımı olduğunu biliyorum öyle olmasa araçlarda motor beyni diye bir şey olmazdı. O kadar cahil değilim kardeşim! Benim yazılımdan kastettiğim aracın üzerindeki yazılımın daha fazla performans verecek şekilde değiştirilmesi. Araçlarda fabrika çıkışı bulunan yazılım bu işin uzmanı mühendisler tarafından ve daha profesyonelce yapılıyor. Bir videoda izledim adamlar aracın heryerine sensörler bağlamışlar aracı hem kullanıp hem de çeşitli performans durumlarındaki değerleri kaydediyorlar. Ona göre yazılım en optimum şekilde ayarlanıyor. Adamlar tasarım aşamasında haftalarca belki aylarca çalışma neticesinde bu yazılımı hazırlıyorlar. Senin aracın malzemesi, alaşımları, turbosu,fren sistemi v.s bu güce göre tasarlanıyor. Sen nasıl yazılımın zararsız,süper bişi olduğunu düşünüyorsan ben de tam tersi risk içeren ve motora zarar veren bir şey olduğunu düşünüyorum ve sabit fikirli bir insan olmadığımdan bu konu hakkında çok fazla araştırma yaptım. Ve ben arabasına kıymet veren uzun süre kullanmayı düşünen biri için kesinlikle tavsiye etmiyorum. (Yazılım neticesinde performans ve güç ne kadar çok artıyorsa başta turbo ve DPF olmak üzere motor parçalarınının aşınması okadar hızlı olur.)

yalcin

New member
insanlar düşüncelerini söylemekte özgürdür; sana hakaret edecek bir söz söylediysem özür dilerim ancak ben sadece araçların yazılımı olduğu vurgusunu yapmak istedim sonuçta yazılımlı araçların yolda aniden durduğundan bahsetmişsin forumda birkaç arkadaş yazmıştı sanırım ama onlar yazılımlı araç değildi diye hatırlıyorum yani stock yazılımlı araçlardı..orta yol bulmak zorunda değiliz elbette sen aracını seviyor uzun vadede kullanmak istiyor olabilirsin ve aracı üretenlerin üretim aşamasında nekadar kafa yorduklarını ve ona göre asgari değerlerde yazılım ürettiklerini düşünüyor olabilir ve bu sebeple yazılım yani güç artışı yaptırmıyor olabilirsin, bende aracımın hastası olabilir ve daha konforlu ve daha güçlü yada daha tasarruflu kullanmayı seven birisi olarak bu işi gerçekten bilen ve bilgisayar mühendisi olan işin arkaplanında arge çalışması yapan bir ekibe yazılım yaptırabilirim..bir şeyi tartışmaya gerek yok zaten ben bu kulüp sayesinde aracımla ilgili detayları öğrendim yada teknik sorunları paylaştık çözüm aradık birlikte yaptık hep bunları..kaba,sert,yanlı yada önyargılı konuşmaya lüzum yok..yine bunları yazarken bile şuan düşünüyorum konu dışında yazıyorum..herkesden özür diliyorum..

Yasin

New member
Arkadaşlar konu tatsız yerlere gidiyor bizbu forumda saygı çerçevesi içinde bilgi ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz.

Benim yazımın en başında da bahsetmiştim yazılım işinin iyi olduğunuda kötü olduğunuda savunan çok kişi var ve arkadaşımız ben yaptırdığım için sordu. Bende tecrübelerimi aktardım. Yazılım yaptıktan 1 hafta sonra turbo kırdığımıda anlattım ama orda gercekten turbomda hata varmıs bu birazda şans işi cunku sonrasında ben yazılım ile 60 bin km yaptım hiç bir sorun yaşamadım arkadaşım 3 yıldır geziyor 100bini geçti oda sorun yaşamadı.

Herkesin görüşü farklıdır saygı duyarım bende yazılımın Yalçın arkadaşımızın dediği gibi gerçekten işi bilen gerekli arge araştırmalarını yapan bir bilgisayar mühendisi tarafından ve yaptığı işin sonuna kadar arkasında duran kişiler tarafından yapılmasında herhangi bir sorun çıkartmayacağını ve motor ömrünü etkilemeyeceğini düşünüyorum. Hatta yarın bu konuda tek güvendiğim firma olan Paşaoğluna (Bekir) gidiyorum yeni aracımada düşünmeden yazılım yaptıracağım....

rayen

Super Moderator
Ynt: Ceed concept plus otm. Performans

Bu yazılım işi daha çok tartışılır. Forumda iyice konuşuldu. Artıları, eksileri hep söylendi. Artık bırakalım da isteyen yaptırsın, istemeyen yaptırmasın. :)

Serkan OĞUZ

New member
Yazmayayım yazmayayım dedim Rasim abi ama yorumuna katılıyorum.Konuya gelecek olursak isteyen risk diye görmez yaptırır istemeyen yaptırmaz.Bakımını zamanında iyi malzemeler ile yaptıran yazılımsız bir araç sorunsuz ortalama 500.000km gidiyorsa yine düzen şekilde bakımını yaptıran ve aracını aşırı sıkboğaz etmeyen yazılımlı bir araçta varsın 450.000km sorunsuz şekilde gitsin.Çevremde yazılım yapan ve bu km'leri yapmış ve tık dememiş birçok örnek var.Birkaç kötü örnekte gördüm ama aracın canını alan ve aracı öldürmeye oynayan insanların yaşadığı sorunlardı ve en kötüsü şu ana kadar turbo arızası.Bu aracın turbosunun fiyatına bakarsanız sonunda ölüm olmadığını görürsünüz.Bende ücret riskini göze alıp yazılımlı kullanmaya karar verdim.Şahsen gördüğüm örnekler ve tüm gün bunların içinde olduğum için bazı dayanaklara istinaden bunu yaptırdığımı belirttim ve memnunum,şükür sorun yaşamadım.Yazılımı kullanmayan arkadaşların tercih etmemesine sonuna kadar saygı duyarım,tercih etmemek ayrı tasvip etmemek çok farklı ama şahsen bir sıkıntı yaşamadığınız halde Mehmet ve diğer arkadaşlarımızın neye dayanarak bunu kesinlikle tasvip etmemek gibi bir kelime kullandığınızı anlamıyorum.Sorsam daha fazla besleme,daha fazla yakıt,daha fazla devir ve çok daha mekanik olarak aşınmış bir motor denilir.Senin dediğin gibi bir motorun gerçekten ömrünü kaybetmesi için ve aşınma kavramını yaşaması için en başta gerekli olan baş unsur çalıştığı devirden çok daha fazla devir çevirmesi ve hararet yaşayarak olur.Zaten kullandığımız araçların limiti belli,yazılımlı yazılımsız farketmez yapacağı maksimum 4500 devir ise ve son hızı 210km ise bu devire birkaç saniye önce çıkmak ve sonunda yine 210km'de takılmak arasında aşınma açısından hiçbir fark yoktur.Turbo açısından bakarsan evet o kısımda belki aşınma olur diyeceğim ama o turboda töleranslı bir parça olduğu için biraz daha fazla basınç vermesinde ve dizel motor bloklarının çok dayanıklı olması ve töleranslı üretilmesi neticesinde sorunsuz olduğunu gördüm.Silindir kapağı taşlama,port polish vs konusunda çok çok iyi usta bir arkadaşımın açtığı yazılımlı motorların her yerini inceledim hiçbir aşınma veya göze batacak bir yer görmedim,yeter ki üreticinin yaptığı malzeme kaliteli olsun. Yanlış anlama lütfen Mehmet yani tasvip etmemek için başınızdan bu tarz bir yazılım yapıp şahsen mağdur olduğunuz bir durum yaşanmış mı eğer yaşandıysa bunun sebeplerini araştırmak bakmak lazım.Aynı yazılım firmasından,aynı marka ve model 5 araca yazılım yapılıp 1 tanesi sorun yaşıyorsa kişi ya şanssız yada hatayı kendinde aramalı direk yazılıma suç atılıp kötü denmemeli.Birde yazılım yaptığım için aracım bana göre değersiz değil,bende uzun yıllar binmeyi düşünüyorum,paramıda sokağa atacak kadar zengin değilim.Yazılım yaptıranlarda aracına değer vermeyen insanlar değiller bence,herkes aracına değer verir ve kimin ne kadar değer verdiği bilinmez.Herkese seçimleri konusunda sıkıntısız sürüşler dilerim.

c@n

Super Moderator
Her yazilim konusunda karsit gorusler oluyor.. Bu dogaldir.. Yazilim da risk vardir, buna kimse hayir demez.. Kimi risk alir, kimi almaz.. Ben bu riski hep aldim, hepte almaya devam edecegim...

Rasim abinin dedigi gibi, birakin isteyen yaptirsin istemeyen yaptirmasin.. Ama yazdiginiz ve verdiginiz cevaplara dikkat edelim, karsi tarafi kirmamaya ozen gosterelim...

kokoci35

New member
Merhaba; izmir bornova'da yetkili bayiiniz olduğu gördüm aracım 2011 model ceed stock 115HP araç ta ortalama stage 1 , stage 2 de bilmediğim için soruyorum stage 3 güç durumu nasıl olur? fiyatları nasıldır en son mesaj 2014 yılında olduğu için yardım rica edeceğim.Yazılım işlemleri yaptıldıktan sonra veya önce mekanik olarak araçta değiştirmek gereken bir parça olacakımıdır, yada siz olsanız değişikliğe gidermiydiniz? jant lastik boyutu? balata vs gibi .önemli önerilerinizi ve görüşlerinizi rica ederim teşekkürler