Birgün aracınız çalışmazsa aklınızda olsun...

akenatons

New member
Arkadaşlar geçen gün başıma gelen ilginç bir arızayı paylaşmak istiyorum. Olurda birgün sizin de başınıza gelirse aklınızda mutlaka bulunsun derim.

Eşim geçen gün araçla bir yakınının geleceğini ve metrobüs durağından alacağımızı söyledi. Eşim araba kullanmaya yeni başladığı içini biraz da cesaret vermek amacıyla sen git al dedim.

Eşim arabaya gittikten sonra 2 dk sonra aradı cepten "araba çalışmıyor sen bunun aküsünü bitirmişsin" dedi (Burada kadın milletinin ortak bir özelliğini görüyorsunuz, hiç bilgisi olmadığı halde her konuda ahkam kesebilme yeteneği ...)

Bende "araç kilitlendiğinde zaten elektriği kesiliyor sen çalıştıramamışsındır" dedim. Gittim arabaya kontağı çevirdim ve araç çalıştı.

Tabi hanımın suratında bir şaşkınlık ifadesi oluştu, "bende aynı şeyi yaptım çalışmadı" dedi.

"Nasıl yaptın göster bakayım" dedim. Kendinde bulunan yedek anahtarla girdi araç çalışmıyor. Sonra ben de denedim gerçekten de araç çalışmıyor.

Ancak her zaman kullandığım benim anahtarımla araç gayet güzel çalışıyor.

Servise konuyu sorduğumda yedek anahtarın immobilizer kodunda hata olabilieceğini, uzun süre kullanılmayan anahtarlarda bu tarz sıkıntıların zaman zaman yaşandığını söyledi.

Çözüm nedir derseniz, servise gidiyorsunuz, yedek anahtara orjinal immobilizer kodunu tanımlıyorlar. Ben henüz işlemi yapmadım. Ancak kısa sürede servise uğramam gerekecek.

Sizinde aklınızda olsun. Birgün aracınız yedek anahtarla çalışmassa ve yanınızda eşiniz varsa önce onun kafasına uyupta akü şarj kablosu aramayın :)

deadgarden

New member
sabah sabah güldürdünüz. sen bunun akusunu bitirmişsin:D

Bugra

New member
abi sabah sabah iyi güldüm :) immo chipinin kodu nasıl değişir aklım almadı ama çözüm bulunmuş olması da önemli.

amorusso

New member
otomatik vitesli arabalarda araci P ye almadan arac calismaz, o da olabilir :)

akenatons

New member
otomatik vitesli arabalarda araci P ye almadan arac calismaz, o da olabilir :)
Kardeşim araba bildiğin yedek anahtarla çalışmıyor. Ben de denedim. Yalnız bu olay can sıkıcı bir durum haline geldi. Önce Eresinler Kia ya gittim hafta sonu 2 saat sürer bu iş dediler. Beklemedim hafta sonu olduğu için, sonra bugün Ersu Yurt a gittim. Orada da yoğunuz geyiği çevirdiler. Araba ve anahtarın aynı anda serviste olması lazımmış.

Benimde şalterler attı, arabayı yedek anahtarsız kullanacağım. Milletin keyfi küçük işlerle uğraşmaya elvermiyor herhalde.

amorusso

New member
Kardeşim araba bildiğin yedek anahtarla çalışmıyor. Ben de denedim. Yalnız bu olay can sıkıcı bir durum haline geldi. Önce Eresinler Kia ya gittim hafta sonu 2 saat sürer bu iş dediler. Beklemedim hafta sonu olduğu için, sonra bugün Ersu Yurt a gittim. Orada da yoğunuz geyiği çevirdiler. Araba ve anahtarın aynı anda serviste olması lazımmış.

Benimde şalterler attı, arabayı yedek anahtarsız kullanacağım. Milletin keyfi küçük işlerle uğraşmaya elvermiyor herhalde.
Anladim :) gecmis olsun, mar oto ve bayraktari dene, belki daha seri olurlar.

alp2er

New member
ömer bey , fıkralık bir durum gibi :)

ama cidden faydalı olabilecek bir bilgi