Ayağımı gazdan çekince arabam düz yolda yavaşlıyor

Cenk3097

New member
Merhabalar ,

Aracım 2012 model dizel otomatik.

Ayağımı gazdan çeker çekmez arabamda bir yavaşlama hissediyorum. Yokuş aşağı inişlerde de hızlanmıyor. Daha önce böyle değildi yaklaşık bir haftadır bu şekilde. Sorun acaba frenlerden olabilir mi ? yoksa şanzıman yada farklı bir problem mi?

daha önce benzer sorunlarla karşılaşan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

lejyonel

New member
sorun frenlerde değil şanzıman da..bildiğin bir şanzımancıya git durumu izah et..çözer

Cenk3097

New member
Teşekkürler. En yakın zamanda gideceğim. Peki bu önemli bir problem mi ? yoksa normal midir ?

ilhanmid

New member
benim fikrim katalizör veya dpf dolmuş olabilir,egr dolmuş olabilir. kendisinin göremesi daha doğru olur ,yoksa herkesten ayrı bir yorum gelir ,aklınız karışır,

Son düzenleme:

Erduranahmet

New member
Yokuş kalkış desteği (hac) da bir değişiklik varmı ?

Cenk3097

New member
bu konu hakkında çok bilgim yok. ben herhangi bir değişiklik yaptırmadım.

Erduranahmet

New member
Yokus kalkıs destegını su yuzden sordum.
benım aracım da akuler bıtmıstı ve takvıye ıle calıstırdık. sonrasında yokus kalkıs destegının egım algısı degıstı. araba duzde gıderken kendısını hep yokus asagıya gıdıyor zannedıyordu. bunun netıcesınde duz yolda ayagımı gazdan cekınce motor frenı yapmaya baslıyor ve yavaslıyordu.
problemı aracın beynını yenıden programlıyarak cozduk. sımdı hersey normale dondu.
sızın aracınızda da duz yolda gıderken ayagınızı gazdan cekınce motor frenıne bınıyorsa muhtamelen benzer bır sey olmustur. yokus kalkıs destegını kendınızce test edın. %7 gıbı kucuk bır egımde de devreye gırmesı lazım.

ayrıca arac kendısını yokus asagı gıttıgını sandıgı ıcın de STAR STOP KOSULLARI SAGLANAMADI uyarısı verıyordu. buda egım problemıne ısaret

Son düzenleme:

E.Mert

New member
bu sorun sadece otomatik araçlarda mı geçerli? bende 2013 dizel manuel var. gaza basmadığım sürece araç hep yavaşlıyor.