Aslinda perte ayrilmiş olan araç!!

proceed61

New member
Merhaba abilerim,

Yaklaşık 2 ay önce 34HG6350 plakalı kırmızı 2011 model proceed aracıma sağ taraftan çarptılar. Aracın sağ taraftaki airbaglerin hepsi açıldı.Haliyle tavan döşemesi çöktü. Dışardan tavan çıtası 3 yerinden eğildi.Ön çamurluk hasar aldı.Kapı tamir edilemeyecek derecede perte çıktı.(Çoğu yerinden yırtıldı) Çamurluk ise yine aynı şekilde hasar aldı. Orta direk içeri göçerken alt marşpiyelden eser kalmadı.Anlayacağınız iyi bir kaza geçirdim. Karşı taraf suçlu idi. Kaskodan pert parasını alalı 1 ay oldu. Buraya kadar mesele yok.Sorun şurda!

BUGÜN MALUM SİTEDE ARACIN İLANINI GÖRDÜM.İKİ PARÇA BOYA DIŞINDA HASARININ DEĞİŞENİN OLMADIĞI YAZIYOR.TRAMERDE PERT

GÖSTERMEMİŞLER
.KAZA GÜNÜNE AİT TARİHTE 2850TL GİBİ KOMİK BİR HASAR GÖZÜKÜYOR SADECE..İLGİLİ KİŞİYİ ARADIM VE

KENDİSİNE DURUMU İZAH ETTİM.YA KANDIRILDINIZ YA DA KANDIRACAKSINIZ DİYE..buradan da paylaşmak istedim.Aracın eski sahibiyim.

İsteyen olursa fotoğraflarını da atarım(ilgili şahsa da attım) Araca serviste 24.896tl hasar çıkmıştır.

Aracı görüp almak isteyecek abilerin,kardeşlerin dikkatine..

araç haziranın son haftası itibariyle trafikten çekme begleli şekilde pert olarak ıskartaya çıkmıştır. Hasarı serviste 24.896tl çıkmıştır.Sitede verilen bilgi yanlıştır.

sinan1

New member
Ben de başka bir araç bakıyordum
İlanın birinde "yürür aksamında sorun olmayan" "hiç bir masrafı olmayan" fakat ağır hasar kaydı olan araç var. Şimdi bu durumu görünce iyice korktum.

proceed61

New member
abi valla ben bu adamların işlerinden anlamıyorum..merak edip 5664e mesaj attım değişen parça neymiş diye,parça gözükmüyor hep işçiliğe yazmışlar..araçla ilgili benden sonra tek bildiğim sigorta şirketi tarafından 25.200tl ye aksam otomitive diye bir pert toplayıcı firmaya satıldığı idi..

hemde benim burada araç
adamın adını da ilk defa duydum bu bile sahte olabilir.

Berkan

New member
abi valla ben bu adamların işlerinden anlamıyorum..merak edip 5664e mesaj attım değişen parça neymiş diye,parça gözükmüyor hep işçiliğe yazmışlar..araçla ilgili benden sonra tek bildiğim sigorta şirketi tarafından 25.200tl ye aksam otomitive diye bir pert toplayıcı firmaya satıldığı idi..
Eksper Raporu Sorgula

bu adresten aracın kimin üstüneyse onun bilgilerini ve yaptıgın tarihi girerek eksper raporunu en ufak detayına degişen civataya kadar kadar görebilirsin

birde merak ettim ama hangi sirketti kasko firman tutarı yanlıs yazıyor falan

Son düzenleme:

aLi

Yönetim Ekibi
Nasil oluyor bu is ya? Bunu kim yapiyor kasko firmasi mi? Yoksa adamlarin anlasmali oldugu yerler var pert araclari adamlara satip onlarda bilgileri eksik mi giriyorlar

yalcin

New member
[MENTION=1704]proceed61[/MENTION] geçmiş olsun, pert parası ne çıktı araç için yani hesabınıza yatan para neydi? birde şunu merak ediyorum perte çıkan araç satılığamı çıkıyor, kasko firmasımı satıyor pert niteliğinde yada araç tertemiz yapılıp satılıyormu?

Berkan

New member
Nasil oluyor bu is ya? Bunu kim yapiyor kasko firmasi mi? Yoksa adamlarin anlasmali oldugu yerler var pert araclari adamlara satip onlarda bilgileri eksik mi giriyorlar
tamda bu kısmı ögrenmek için [MENTION=1704]proceed61[/MENTION] 'in aracını perte ayırıp trameri düsük gosteren firmayı merak ediyorum

Berkan

New member
@proceed61 geçmiş olsun, pert parası ne çıktı araç için yani hesabınıza yatan para neydi? birde şunu merak ediyorum perte çıkan araç satılığamı çıkıyor, kasko firmasımı satıyor pert niteliğinde yada araç tertemiz yapılıp satılıyormu?

sigorta yaptırıp satma riskine girmez zaten yaptırsa sana para vermez düzeltir kullandırır, pert oldugu kesin olduktan sonra aracın ihaleylemi denir acık arttırmaylamı denir herneyse o sekilde satılıyor, (bunları kovalayan firmalar var falan var pertciler - al sat -yap sat vsciler). sallıyorum 40'a anlastın kaskoyla adamlar 30'a arabayı sattı üstüne 10 koyup sana ödüyor diye biliyorum eğer bir degisiklik olmadıysa son zamanlarda

slhyldz

New member
Berkan dediğin gibi satılıyor ama merak edilen nasıl oluyorda tremer kaydında gözükmüyor ?

43YD620

New member
hangi firmalar bunlar arkadaşlar yok mu adları sanları

proceed61

New member
öncelikle benim kaskom ege sigorta idi.(devlet gecen hafta el koydu :De) en ucuzu diye yaptırdım,başlarda çekindim ama kazadan 1 hafta sonra işlemler sonuçlandı ve pert kararını uzatmadan verdiler...parayı alma işlemi şöyle oldu...40.000den kapıyı açtılar pazarlık ile 42.000de anlaştık..ilk arabanın trafikten cekme belgesini aldım ardından önce benden satış vekaleti istediler...ben vekaleti verdim...onlar da aracı aksam otomotiv diye bir firmaya sattı...bu islerdemden sonra aksam otomotiv hesabıma 25.200tl yatırdı geri kalan parayı ise 16.800tl olarak ege sigorta yatırdı...yani kakso hiç uğraşmadan elden çıkardı arabayı...bana verdikleri 16.800tl yi zaten rücu ile karşı tarafın sigortasindan alacaklar...olaylar böyle

sinan1

New member
Bence aslında bu araç hiç PERT olarak kaydedilmemiştir. Sözlü olarak araç sahibine imada bulunmuş. Bu araç pert, parasını verelim denmiş olabilir. manevi baskı ile saraç sahibi ikna edilmiştir. Kısaca, sigorta şirketi kurnazlık yapmış, araç sahibini ikna ederek aracı satmasını sağlamıştır.

PERT araç ile çekme belgeli araç aynı şey değil. Bu yüzde tramerde görünmez.

Çekme belgeli araç, makbul bir araçtır. alımı satımı çok kolay oluyormuş.

Ben çekme belgesini "çekici ile çekilen araç belgesi" diye düşündüm. halbuki trafikten çekme belgesi oluyor. bu tip aracın hiç borcu olmazmış. mtv bile tahakkuk etmezmiş. 5 sene beklet, sonra sat mesela.

Sigortalar, kaza yapan araç sahibiyle mutabakat sağladıktan sonra, araç sahibine ödeme yapmadan önce aracını trafikten çekmesini ister. Çekme belgesi çıkartınca aracın hiçbir kuruma borcu kalmadığı için aracı kazalı olarak satarken hiç bir sorun yaşanmaz. Çekme belgesini sigortaya veren poliçe sahibi kazalı aracının bedelini sigortadan alabilir.
Çekme belgesi diye aratın.
Aydınlanacaksınız:)

https://www.google.com.tr/search?q=%C3%A7ekme+belgesi&oq=%C3%A7ekme+belgesi&aqs=chrome..69i57.2619j0j1&sourceid=chrome&es_sm=93&ie=UTF-8

Son düzenleme:

Berkan

New member
yanlız soyle bir durumda böyle olsa bile sigorta 16.800 ü yazması lazım(mış) istedigi belge olsun sigorta sirketinden cıkan bir hasara karsılık yatırılan para var sonucta

proceed61

New member
abiler belgeler ve kavramlar beni çok da ilgilendirmiyor şu durumda :) ben yapılan yanlısı farkedip sizlere aktardım,,bu aracı almak isteyen arkadaşın aslında 2 parça boya dışında sağ tarafında başına gelenleri bilmesi için...ayrıca aracın sol çamurluk ve sol kapısı da önceden bir kazadan sebep boyalı (yine ben yaptım kazayı)

alicanım

Member
Bende Yarımca sanayide pert olan arabaları tamir edip sattıklarını gördüm.Hatta emekli bir arkadaşım pert olan araçları düşük fiyata alıp sanayide yaptırıyor ve satıyor.İnsanlar para için neler yapıyorlar neler, insanın aklı duruyor.Günümüz insanı ben para kazanayım da diğerine ne olursa olsun düşüncesinde.