Aracınızı Dış Etkilere Karşı Nasıl Koruyorsunuz? YARDIM

pepe

Active member
Merhaba saygıdeğer Ceed kullanıcıları;

Daha 10 gün önce sahip olduğum aracım kapı önünde park halindeyken haylaz bir ufaklığın bisikletinin gidonuna kurban gitti...

Ekli dosyayı görüntüle 1396Ekli dosyayı görüntüle 1397

Böylece ilk nazarlığımızı takmış olduk. :mad:

Arkadaşlar araç bakımı, temizliği, detailing hakkında bu zamana kadar çok bir geçmişim ve bilgim olmadığı için sizlere danışmak ve sormak istediğim birkaç konu olacak.

1- Ben bu aracı alırken götürdüğüm Kia servisi ekspertiz yaparken aracın 1.sahibi Ankara Opal'de boya koruması yaptırmış bu araca dedi. Araç 10.2013 çıkışlı. Merak ettiğim boya koruması olan araç bu şekilde çizilebilir mi?

2- Oluşan çizik 3-4 cm uzunluğunda ve derin değil. Bunu boyasız nereye ve nasıl yaptırabilirim? Araçta boya koruması varken çizik nasıl giderilir?

3- Açıkçası servislerde yapılan boya korumalara çok güvenmediğim için profesyonel bir yere yeniden boya koruma yaptırmak istiyorum. İstanbul'da bu işi hakkıyla yapan neresi var?

4- Boya korumayı kaç ayda bir tekrarlamak en sağlıklısı olur?

5- Aracı yıkatırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bunun dışında siz aracınızın bakımını nasıl yapıyorsunuz bilgi verirseniz benim gibi konunun cahilleri bilgilenmiş olur.:)

Şimdiden cevaplayan herkese teşekkür ederim...İyi forumlar

dellobaltino

New member
ya bu boya korumasına ben pek inanmıyorum çünkü arabayı yıkatırken hayvan gibi tazyikli su vuruyorlar boya koruması mı kalır

rayen

Super Moderator
Öncelikle geçmiş olsun. Sorun olacak bir çizik gibi görünmüyor.
1. Geçen ekimden bu yana kesinlikle koruma kalmamıştır. Boya koruma sadece aracı, trafik kiri, reçine vs. gibi dış etkenlerin kolayca temizlenmesini sağlar, boyanın matlaşmasını engeller. Sadece seramik boya korumalar bir ölçüde çizilmeyi engeller o da hafif sürtmelerde.
2. Eğer çiziğe tırnak takılmıyorsa kolay halledilir. Auto king öneririm. Boya koruma olsa bile boya üzerinde her türlü işlem yapılabilir.
3. Boya koruma işini kendin yapabilirsin. zor bir tarafı yok. Eğer araçta aşırı kılcal çizik varsa polisaj gerekebilir onu yapamazsınız. Onun dışında her şeyi kendiniz yapabilirsiniz.
4. Türkiye şartlarında kullanılan ürüne göre 2-6 ay arası gider. Ben 3-4 ayda bir yenilerim.
5. Aracı yıkatırken öncelikle düzgün şampuan kullanan bir yer tercih edeceksiniz ve sünger ya da fırça kullanılmasına izin vermeyeceksiz. Torpido gibi plastik aksamlara ne idüğü belirsiz malzeme kullandırmayacaksınız. Kısaca bu malzemeleri kendiniz edinseniz iyi olur.

rayen

Super Moderator
Ynt: Aracınızı Dış Etkilere Karşı Nasıl Koruyorsunuz? YARDIM

ya bu boya korumasına ben pek inanmıyorum çünkü arabayı yıkatırken hayvan gibi tazyikli su vuruyorlar boya koruması mı kalır
En basınçlı su en dandik cilayı bile sökemez. Boya korumayı söken kalitesiz kimyasallardır. Araca boya koruma yapın, sonra 2 kez prille, fairy bulaşık detarjanı ile yıkayın bakın koruma kalıyor mu?

slhyldz

New member
Cevap: Ynt: Aracınızı Dış Etkilere Karşı Nasıl Koruyorsunuz? YARDIM

En basınçlı su en dandik cilayı bile sökemez. Boya korumayı söken kalitesiz kimyasallardır. Araca boya koruma yapın, sonra 2 kez prille, fairy bulaşık detarjanı ile yıkayın bakın koruma kalıyor mu?
:) Ben geçen hafta sonu deterjan diye fairy kullanmıştım. Gitti desene.

pepe

Active member
Öncelikle geçmiş olsun. Sorun olacak bir çizik gibi görünmüyor.
1. Geçen ekimden bu yana kesinlikle koruma kalmamıştır. Boya koruma sadece aracı, trafik kiri, reçine vs. gibi dış etkenlerin kolayca temizlenmesini sağlar, boyanın matlaşmasını engeller. Sadece seramik boya korumalar bir ölçüde çizilmeyi engeller o da hafif sürtmelerde.
2. Eğer çiziğe tırnak takılmıyorsa kolay halledilir. Auto king öneririm. Boya koruma olsa bile boya üzerinde her türlü işlem yapılabilir.
3. Boya koruma işini kendin yapabilirsin. zor bir tarafı yok. Eğer araçta aşırı kılcal çizik varsa polisaj gerekebilir onu yapamazsınız. Onun dışında her şeyi kendiniz yapabilirsiniz.
4. Türkiye şartlarında kullanılan ürüne göre 2-6 ay arası gider. Ben 3-4 ayda bir yenilerim.
5. Aracı yıkatırken öncelikle düzgün şampuan kullanan bir yer tercih edeceksiniz ve sünger ya da fırça kullanılmasına izin vermeyeceksiz. Torpido gibi plastik aksamlara ne idüğü belirsiz malzeme kullandırmayacaksınız. Kısaca bu malzemeleri kendiniz edinseniz iyi olur.
Hocam öncelikle teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için ama anlamadığım nokta şu; hadi fırçayı anladım da sünger de kullanamayacaksa oto yıkamacı nasıl temizleyecek aracı :)

Berkan

New member
- arac için olmayan sacma sapan sampuanlarla yıkamayın

- benzinliklerde 1tl atıp köpük sıkılan yada benzini doldurdun hediye köpüklü cilalı yıkamaların yanına yanaşmayın aşırı kostikli camın etrafnda fitillerin ve plastik yerlerinizi belki ilk seferde değil ama sürekli yıkattığnızda solucaktır kesinlikle.gidin sadece su tutturun illa yapıcaksanızda kir içinde degilse tazzikle çıkar zaten çoğu

- neydüğü belirsiz bilmedigniz yerlerdede yıkatmayın onlarda dandik sampuan kullanırsa üsttekiyle aynı sonuc olur

-fırça dönerek yıkayan zımbırtılara falan girmemeyi hiç soylemiyorum zaten :)

- @pepe etrafında sonax meguiars yada o tarz kaliteli bir yıkama varsa rica edersen onu çıkarmaları 5dksını almaz. avrupa yakası yazmıssın bahçeşehir-beylikdüzü tarafına yakınsan yada üşenmem gelirim dersen yardımcı olurum zevkle :)

- boya koruma aracın üstüne kalkan geçirmiyor cizilmesini ya herhangibi birşey olmasını engellemez
parlaklıgnı koruması, canlı durması, soldurmamasını, kuş pisliğine-recineye vd maruz kalırsa hemen boyayı yakmayıp süreyi biraz daha uzatır, camurdu kar vs. gibi şartlarda kirin tam yapışmayıp kolay cıkması gibi güzellikleri var

-önce aracın kirini akıtıp durulayıp sonra sampuanlıyp sonra bir güzel süngerlerim yada sünger seklindeki eldivenle girişirim (geceden yada enfazla 1gün onceden kalan recine varsa en kısa çözüm hiç bişeycik kalmaz)

rayen

Super Moderator

Hocam öncelikle teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için ama anlamadığım nokta şu; hadi fırçayı anladım da sünger de kullanamayacaksa oto yıkamacı nasıl temizleyecek aracı :)
Kaliteli kopük ya da Sıvı şampuan sıkacak, biraz bekleyecek ve durulayacak. Microfiber eldiven ile yıkayamazsın demedim. :)
Benim açtığım konulara bir bak istersen.

akrepkral86

New member
Arkadaşlar aracıma bende boya koruma yaptırmayı düşünüyorum meguiars boya koruma için 200 tl fiyat verdi sizce nasıl fiyat yaptırayım mı

Berkan

New member
Arkadaşlar aracıma bende boya koruma yaptırmayı düşünüyorum meguiars boya koruma için 200 tl fiyat verdi sizce nasıl fiyat yaptırayım mı
güzel fiyat ne yapıcak aracına ne cesit koruma onlarıda tam ogrenirsen yorum yapılabilir

dellobaltino

New member
apartman yaşamının içine tüküreyim. ah be bahçeli evin olacak alacan hortumu şampuanı bezi bi demlik de çay. arada çay sigara çekip müzik eşliğinde arabanı keyifle yıkayacan.

Serkan OĞUZ

New member
apartman yaşamının içine tüküreyim. ah be bahçeli evin olacak alacan hortumu şampuanı bezi bi demlik de çay. arada çay sigara çekip müzik eşliğinde arabanı keyifle yıkayacan.
Mehmet öyle bir yazmışsın ki yemin ederim ağızımın suyu aktı o anı yaşadım resmen.Büyük hevesle aldığım malzemeleri hayal ettiğim şekilde kullanmanın tabiri bu olsa gerek.Apartman ve site yaşantısını oldum olası sevemedim gitti.Şöyle küçük bir müstakil evin olacak bahçesinde canavar gibi aletlerini alacaksın basınçlı yıkama makinesi hava püskürtme makinesi keyif yapa yapa tadını çıkararak arabanı yıkayacaksın.

rayen

Super Moderator

Ben öyle yapıyorum ama sanayide. :D
Sanayide sağlam Kankan oldu mu sorun yok. :)

c@n

Super Moderator
Sanayi candir can...::D

TeamPASAOGLU

pepe

Active member
- arac için olmayan sacma sapan sampuanlarla yıkamayın

- benzinliklerde 1tl atıp köpük sıkılan yada benzini doldurdun hediye köpüklü cilalı yıkamaların yanına yanaşmayın aşırı kostikli camın etrafnda fitillerin ve plastik yerlerinizi belki ilk seferde değil ama sürekli yıkattığnızda solucaktır kesinlikle.gidin sadece su tutturun illa yapıcaksanızda kir içinde degilse tazzikle çıkar zaten çoğu

- neydüğü belirsiz bilmedigniz yerlerdede yıkatmayın onlarda dandik sampuan kullanırsa üsttekiyle aynı sonuc olur

-fırça dönerek yıkayan zımbırtılara falan girmemeyi hiç soylemiyorum zaten :)

- @pepe etrafında sonax meguiars yada o tarz kaliteli bir yıkama varsa rica edersen onu çıkarmaları 5dksını almaz. avrupa yakası yazmıssın bahçeşehir-beylikdüzü tarafına yakınsan yada üşenmem gelirim dersen yardımcı olurum zevkle :)

- boya koruma aracın üstüne kalkan geçirmiyor cizilmesini ya herhangibi birşey olmasını engellemez
parlaklıgnı koruması, canlı durması, soldurmamasını, kuş pisliğine-recineye vd maruz kalırsa hemen boyayı yakmayıp süreyi biraz daha uzatır, camurdu kar vs. gibi şartlarda kirin tam yapışmayıp kolay cıkması gibi güzellikleri var

-önce aracın kirini akıtıp durulayıp sonra sampuanlıyp sonra bir güzel süngerlerim yada sünger seklindeki eldivenle girişirim (geceden yada enfazla 1gün onceden kalan recine varsa en kısa çözüm hiç bişeycik kalmaz)
Berkan hocam 5 dakikalarını almaz çıkarırlar dediğin çizik ise uçarak gelebilirim:)

etrafımda hiç dikkat etmedim sonax yada meguiars var mı? Ama senin bildiğin ve yardımcı olabileceğin bir yer var ise seve seve gelirim... İşyerim tekstilkentte Cumartesi iş çıkışı uğrarım müsait olursan

Berkan

New member
Berkan hocam 5 dakikalarını almaz çıkarırlar dediğin çizik ise uçarak gelebilirim:)

etrafımda hiç dikkat etmedim sonax yada meguiars var mı? Ama senin bildiğin ve yardımcı olabileceğin bir yer var ise seve seve gelirim... İşyerim tekstilkentte Cumartesi iş çıkışı uğrarım müsait olursan
valla gözüm yanlıs görmüyosa derin ve boyayı kaldıran agır bir cizik vsbişey degil varsa gelmeden deneyebilirsin yoksa neden olmasın :)

pepe

Active member
Arkadaşlar seramik kaplama ile alakalı görüşleriniz nelerdir? Bu işi şu an İstanbul'da yapan 2 yer mevcut...Williams ve Film&Foil diye bir firma...5 sene garanti veriyorlar ve sadece boya değil ufak çizikler için de koruma sağladıklarını iddia ediyorlar

Berkan

New member
Arkadaşlar seramik kaplama ile alakalı görüşleriniz nelerdir? Bu işi şu an İstanbul'da yapan 2 yer mevcut...Williams ve Film&Foil diye bir firma...5 sene garanti veriyorlar ve sadece boya değil ufak çizikler için de koruma sağladıklarını iddia ediyorlar
havadaki toza kimyasala recinye ıvır zıvıra 5 sene iddalı rakam hiç güvenmiyorum birda williams uygulaması hiçte ucuz olmaması lazm hatırladıgım kadarıyla. yapıp

rayen

Super Moderator
5 yıl garanti vermesi ara uygulama yaptırmana bağlıdır. Yoksa garanti vermezler. Bir çeşit bağımlılık durumu. :)
Garanti şartları iyi okunmalı, sorulmalı.