Aracı ECO modunda kullanmanın fayda veya zararları

Zaxis

New member
Arkadaşlar merhaba, Aracı ECO modunda kullanmanın faydası veya zararları nelerdir? Hangi koşullarda ECO modu faydalıdır?

Serkan OĞUZ

New member
Çok net şekilde şunu söyleyebilirim hiçbir zararı yok zaten zararı olsa fabrika ve mühendisler böyle bir donanım seçeneği koymazlar. Faydasına gelince her şekilde kullandım hiçbir faydasınıda göremedim:) Eco modu aktifken aracın performansı hissedilir derecede düşüyor ve daha az yakıt veya performans kısılması ile yakıt tasarrufu sağlanmaya çalışılıyor ancak gitsin diye daha fazla gaz verdiğinizde yine aynı hesaba çıkıyor ve zevk alamıyorsunuz. Kısacası hiç kullanmıyorum.

Zaxis

New member
Ben de sadece uzun yolda, 90-110 aralığındaki bir hızda yakıt ekonomisi sağlayabileceğini düşünüyorum.

Serkan OĞUZ

New member
Ben de sadece uzun yolda, 90-110 aralığındaki bir hızda yakıt ekonomisi sağlayabileceğini düşünüyorum.
Peyami bey onuda denedim,uzun yolda bahsettiğiniz süratlerde pedala sabit bir oranda bastığınız için zaten minimum yakıt sarfiyatı pozisyonunda olmanız sebebiyle etkisini göremedim.Hatta sabit süratte gittiğim esnada anlık yakıt göstergesine bakarken eco moduna geçtiğimde bir fark göremedim.Şehiriçinde işe yarasa çok güzel olur ancak hep trafikte araç yükte olduğu için o kısımdada eco modundan pek verim alamadım.

Leicageo

New member
C4 lerde eco mod aktifken start-stop devreye giriyor , ceed'lerde bu özellik yok sanırım değil mi ?

Serkan OĞUZ

New member
Evet start stop özelliği yok.

Zaxis

New member
Peyami bey onuda denedim,uzun yolda bahsettiğiniz süratlerde pedala sabit bir oranda bastığınız için zaten minimum yakıt sarfiyatı pozisyonunda olmanız sebebiyle etkisini göremedim.Hatta sabit süratte gittiğim esnada anlık yakıt göstergesine bakarken eco moduna geçtiğimde bir fark göremedim.Şehiriçinde işe yarasa çok güzel olur ancak hep trafikte araç yükte olduğu için o kısımdada eco modundan pek verim alamadım.
Serkan bey, ben eco modunu kullanmadan 90-100-110-120 gibi hızlarda cruse control kullanarak ve her hız değişiminde yakıt sarfiyatı göstergesinide sıfırlayarak deneme yaptım. Aynı durumu eco modunda deneyerek yakıt ekonomisi yapıp yapmadığını görebiliriz sanırım. Bunu deneyip bilgieri aktarırım. Ya da deneyen arkadaşlar yazabilir.

ERGE

New member
Cruse control ve Eco mod birlikte kullanıldığında şehir içi kullanımlarda kesinlikle başarılı. Motoru kasma konusunda Serkana katılıyorum. O yüzden şehir içinde hep devre dışı bırakıyorum. Yönetmenliğini ve oyunculuğunu kendim yaptığım videoyu paylaşıyorum sizinle:D

ERGE

New member
Pardonnn. şehir dışı kullanımlarda başarılı yazacaktım:eek:

2012CEED

New member
ECO modda şehir içi kullanımında başarısız keyif vermiyor. Ama araç sürmeyi yeni öğrenenler için iyi. Şehirler arasında otobanda hız kontrolü kullanırken faydası var motorun devirli kullanımını engelliyor. Yakıt konusunda performans istiyorsan araba yakacak ki keyif verecek. Gaza yüklendiğimizde koltuğa yapıştıracak. Diğer araçlarda ise hızlansam mı, hızlanmasam mı diye düşünür gibi bir vaziyette olacak....

ERGE

New member
20140712 200814 - YouTube

Eskişehir Ankara karayolu. 20 gün önce. Aynı yolu bu hafta yine gideceğim. Bu sefer ECO mod kapalı test edeceğim. Paylaşırım