Araç içi kamera testi MINI MD80

rayen

Super Moderator
Diğer forumda açtığım konuyu sizlerle de paylaşmadan edemedim. Siz adrenalin tutkunlarına (ben her ne kadar karşı olsam da) belki lazım olur diye düşündüm. Artık bir sürü alıp aracın her yerine montelersiniz. ;D
Aynen kopyala-yapıştır için kusuruma bakmazsınız umarım.
--------------------------------------------------------------------------------
Herkese merhaba, nasiol uygulama videoları konusunda paylaştığım videoyu çektiğim kamera merak konusu olmuştu. Hatta toplu alım gibi fikirler ortaya atılmıştı.
Ben de, plansız olsa da kısa bir tanıtım yapayım istedim. Umarım almak isteyenlere yardımcı olur.
Kameramız çakma tabir edilen çin mallarından. Ekonomik değeri kargo dahil 10.95 $ = 19.10 Tl. Önemli bir rakam değil. Ben de merakımı gidermek için bu parayı heba ederim diyerek kamerayı almış oldum. Linkini de unutmadan vereyim.
http://www.buyincoins.com/details/mi...duct-1310.html

Gelelim incelemeye.
Kutu içinden 3 farklı bağlantı aparatı, 1 adet silikon koruma kabı, 1 adet taşıma ipi ve 1 adet usb kablosu çıkıyor. Çok kaliteli olmasalar da, iş görecek nitelikteler.

Araca nasıl monte edeceğimi düşünüyordum. Meğerse çözüm elimin altındaymış. Cep telefonu, bozuk para, anahtar vs. tutmak için üretilmiş kendinden yapışkanlı zamazingo'yu torpidonun cama yakın orta kısmına sabitledim, üzerine de kamerayı ilgili aparatla konuşlandırdım.

Hava çok soğuk olduğundan araç içinde çekim yapmaya üşendiğimden, çekimleri mutfak balkonunda hallettim.

Bir kaç denemeden sonra aracın içindeki yer ve açı net olarak ortaya çıkar. Bunun için kamerayı tutan kısımın vidasını hafif gevşek bırakarak ileri geri oynamalarla net açı bulunabilir. Tabi yanınızda dizüstü bilgisayar bulunursa her denemeden sonra görüntü kontrol edilerek, konum netleştirilir.
Bu kamera aynı zamanda webcam görevi de yapıyor. Olmadı, msn'de en fiyakalı görüntülerinizle sohbet edersiniz.
Asıl görevini ortaya çıkarma zamanı geldi. Öncelikle kameraya mini sd kart takacaksınız. Ben 4 gb'lık kingston marka kart taktım. 8 gb'ta kadar kartları destekliyor.
Görüntüde hafif takılmalar oldu. Ama class değeri yüksek bir kart takılırsa bunun önüne geçilir diye düşünüyorum.
Yaptığım testte kamera hiç bir şekilde yapışkanlı aparattan ayrılmadı, düşmedi. 3.67 gb, 56 dakika kayıt yaptı ve şarj bitti. Oysa evin içinde sabit bir noktada ışık değişkenliği olmayan bir ortamda 1 saat 35 dakika kayıtı gördüm. Ama 1 saat gibi bir süre kayıt yapması da mükemmel denebilir.
Test videosuna geçmeden önce olumsuz yönlerini de yazmak istiyorum.
5.5 cm boyu, 2 cm eni, 1.5 cm derinliği olduğundan (mezuro ile ölçtüm hata olabilir) tuşlar üzerine minik şekilde konumlandırılmış. Dolayısıyla açma kapama veya mode tuşuna istemeden basabiliyorsunuz. Ayrıca kayıt sırasında ışıklar net görünmediğinden kayıtta mı? değil mi? endişesi yaşıyorsunuz. Mavi ışık ve kırmızı ışık sürekli yanarken kayıta hazır halde bulunuyor. Kayıt tuşuna bastığınızda kırmızı ışık yanıp sönmeye başlıyor. Ama arkadan bunu görmek mümkün değil, mutlaka kameraya üstten bakmak zorundasınız. Sanırım 20 liralık kamera için bu kadar laf ebeliği yeter.
Sıra videoyu izlemeye geldi. Tamamını koyamayacağım için editledim ve karizmatik sesimden dolayı yoğun bir hayran kitlesi oluşturmamak adına (tabii ki youtube'da burada kimse sallamaz ) beğendiğim bir müziği üzerine koyuverdim. Umarım telif hakkı filan demezler.
Bir de cam temiz olsaydı süper olacaktı. Dediğim gibi anlık bir kararla plansız gerçekleşti her şey.

J

Josefsalvatini

Guest
Ynt: Araç içi kamera testi MINI MD80

abı valla guzel o paraya bıde gece cekersen tadından yenmez ben gecen aldım hatta karda uzun olan vıdeo o amam 80 tl daha kotu :)

rayen

Super Moderator

Yusuf maalesef gece görüşü yok. Ama deneme çekimi yaparım.

c@n

Super Moderator

Alet gündüz çekiminde çok güzel.... :):) ama malum bize gece çeken lazım... :):):):) rasim abi birde gece çekim denemsi yaparsan çok makbule geçer... :):):):)

rayen

Super Moderator

Hemen balkondan bir çekim yaptım. Berbat. :D
Araç içinden de denerim bakalım nasıl olacak. Şimdi de deneyebilirdim ama bir yerlerim donacak endişesi taşıyorum. ;D
Saate takılmayın. Yarım saat geriden geliyor. Bir türlü çözemedim. Kayıt dosyasında saati yarım saat ileri aldım, yemedi.

http://www.youtube.com/watch?v=kCvLuB_I4Aw#

J

Josefsalvatini

Guest

[quote author=rayen link=topic=1016.msg28025#msg28025 date=1329770427]
Hemen balkondan bir çekim yaptım. Berbat. :D
Araç içinden de denerim bakalım nasıl olacak. Şimdi de deneyebilirdim ama bir yerlerim donacak endişesi taşıyorum. ;D
Saate takılmayın. Yarım saat geriden geliyor. Bir türlü çözemedim. Kayıt dosyasında saati yarım saat ileri aldım, yemedi.

http://www.youtube.com/watch?v=kCvLuB_I4Aw#
abı elıne saglık benım 80 lık ıle aynı :)oda hesapta gece goruslu
[/quote]

c@n

Super Moderator

Bence başarılı.... Arabanın içinden daha güzel sonuç alınacaktır bence... Neticede önde farlar var... ;D ;D

J

Josefsalvatini

Guest

kesınlıkle benımkıde aynı ve bu cok uygun

rayen

Super Moderator

Üşenmedim gittim çektim geldim. Bir yerime bişey olursa sorumlu sizsiniz. ;D
Hava -6, cam biraz buzlanmış. Temizlemeye kalksam daha berbat olacaktı, hiç ellemedim. Kameranın açısın biraz yüksek tutmuşum fark edemedim, çünkü titremekle meşguldüm. ;D

http://www.youtube.com/watch?v=TGnZApF8EIc#

J

Josefsalvatini

Guest

[quote author=rayen link=topic=1016.msg28049#msg28049 date=1329773480]
Üşenmedim gittim çektim geldim. Bir yerime bişey olursa sorumlu sizsiniz. ;D
Hava -6, cam biraz buzlanmış. Temizlemeye kalksam daha berbat olacaktı, hiç ellemedim. Kameranın açısın biraz yüksek tutmuşum fark edemedim, çünkü titremekle meşguldüm. ;D

http://www.youtube.com/watch?v=TGnZApF8EIc#

abı nıye zahmet ettın ayaklarına saglık ınsallah hasta olmazsın gecede far ve ısıkla guzel zaten gece modu bı ıse yaramıyor :)
[/quote]

rayen

Super Moderator

Ne demek zahmet. Merakımızı gidermeye çalıştık ama bir işe yaramadı. Uygun bir zamanda, daha uygun bir açıyla bir kayıt daha yapayım.
Ayrıca hasta filan olmam, ben hanıma çaktırmadan ilacımı alırım şimdi. ;D

rayen

Super Moderator

Dün akşam İstanbul yolundan, Aoç yönüne giderken connect araçta sabitlenmeden elde çekilmiştir. Daha iyi gece görüntüsü almak mümkün değildir sanırım. Sonuç, gece kayıtları çok iyi değil.

http://www.youtube.com/watch?v=dChqUnN6V1g#

c@n

Super Moderator
Re: Araç içi kamera testi MINI MD80

abi bence cok kotu degil, hatta basarili diyebilirim.....

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Snaan

New member

uygun fiyata enteresan bir uğraş :) ama ben bu yol çekiminin ne işe yarayacağını anlamadım :)

rayen

Super Moderator

Trafikte bir çok olayla karşılaşıyoruz. Bazen haklı olduğumuzu ispat etmemiz gerekebilir, bazen birine çarpıp kaçanı görebiliriz, bazen de eğlenceli anlar yakalayabiliriz vs. Kısaca hobi diyelim. Egomu tatmin ediyorum. ;D

J

Josefsalvatini

Guest
Araç içi kamera testi MINI MD80

Sinan buna Arac kara kutusu deniyor

bir.mann

New member

Rusya ve Güney Kore'de mecburi sanırım. Youtube'da yüzlerce kaza videosu var. Fırsat buldukça izliyorum. Bence bizim ülkemizde de mecbur olmalı.
Hatta işi fanteziye götürüyorum. Hatalı araçları görüntülü delille ihbar edene, kesilen cezanın %5'i kadar bir ödül vereceksin. Bak bakalım kural ihlali azalıyor mu azalmıyor mu?
Önce yazılım, sonra xenon, sonra da kamera. Ancak bu kameranın akşam çekimi çok iyi değil, plakalar okunmuyor zannedersem akşam..

Palermo75

New member
Merhaba,

Aranıza yeni katıldım.İlk gördüğüm konuya hemen bir cevap yazayım istedim :D
Bu kameralar yerıne cep telefonlarımızı cama sabıtlıyoruz.
arka kamerayı açık halde bırakıp video kayıt'a başlıyoruz sonuçta notebook olmadanda goruntuyu gorebılecegınız ıcın sabıtleme veya ayarlamaları daha rahat yapabılırsınız.

Daha uygun ve sağlıklı bir yontem gıbı geldı bana

Saygılar,

Kadir KURT

New member
Bende gecen aylarda bir araştırma yapmıştım. Araç içi kamera ön arka aynı anda kayıt imkanı özellikle de en güzeli dvr mobil kayıt cihazı ile uzaktan 3g internet ile izlene biliyor olması ve uydudan koordinatlarını da görebiliyor olmasıydı. Özellikle servis araçları için Sakarya da pilot bölge seçildiğini ve bazı servis araçlarına takıldığını duymuştum. Bence çok güzel dikiz aynasının arkasına bağlanılıyordu. Cihazı da bagaja monte ediliyordu. fiyatı da yaklaşık 1000-1500 tl civarıydı. Bi ara düşünmüştüm ama sonradan vaz geçtim. :)