araç dış bakımı

korrinni44

New member
Arkadaşlar 2013 ceed concept plus aracım var beyaz renk. kaporta için boya koruma mı yaptırsak pasta cila mı ?
fikirlerinizi bekliyorum.

Berkan

New member
pasta cila kılcak ufak tefek hataları götürmek için koruma yada parlaklık katmaz. güzel bir meguiars sonax tarzı yerde paketler var hepsini iceren onlardan yaptırabilirsiniz

akrepkral86

New member
Ben aracıma meguiars'te boya koruma yaptırdım 200 tl'ye yaptılar çok memnun kaldım araç parladı resmen tavsiye ederim.

Yasin

New member
Merhabalar, bence pasta cila ve boya koruma işlemi her yıl düzenli olarak yapılmalı.
Bu konu aslında çok önemli bir konu pasta cila boya koruma diyoruz markaları hemen ard arda sayıyoruz. Aslında bu işte kullanılan malzeme kadar belkide daha fazlası yapılan işin işçiliğide önemlidir. Ben 2 hafta önce aracımı aldım ve benden önce kullanan arkadaş araba bakımının ne olduğundan biraz habersizmiş. Arabanın rengi de siyah olduğu için bana geldiğinde resmen mattı. Geçtiğimiz cumartesi günü bende bu işlemleri yaptırdım (öncesi ve sonrası isteyen arkadaşlar ile resim paylaşabilirim.) Özellikle benim ki gibi siyah renkte çok ciddi fark yaratıyor.

Gelelim yapılan işlemlere ziebart sonax gibi yerler ilede görüştüm fiyatlar aldım nano işlem için 800 - 1000 TL arası fiyat veriyorlar. Birde bizlerin dikkat etmesi gereken şu konu var KIA diğer alman arabaları gibi klişe boyalar yerine seramik bazlı boya kullanıyor. Buda yapılan işçilik te en ufak bir hatayı boyada eritme yada harelenme olarak geri dönüyor. Benim bir yakınım eskiden Sonax ta eğitmendi Sonax bayilerinin ustaları Davut Beyden eğitim aldıktan sonra bayilik açabiliyordu. Kendiside bu işlerin eğitimi için Almanyada eğitim görmüş. (kendi yerinde oradan aldığı sertifikaları mevcut gidenler görebiliyor.) Şu anda Sonaxtan çıkmış ve kavakpınarda kendisine yer açmış arabayı ona getirdim ve sıkılmadan başında bekledim. Fiyat bana çok cazip geldi (250TL) ve yapılan işin profesyonellikle yaptığını tüm gün başında durarak bizzat izledim. Dikkatimi bir diğer konu çekti kullandığı markalar Sonax değildi nedenini sorduğumda hangi markanın hangi ürünü en iyisi ise onu kullanıyorum ben bayii değilim yaptığım iş önemli dedi. Bence bu tarz işlemleri markaya değilde işçiliğine güvenebildiğimiz kişilere yaptırmamız daha doğru oluyor.

slhyldz

New member
Yasin kavakpinarin neresinde bu dukkan. Bende kavakpinarda oturuyorum. Firma iletisim bilgilerini ve senin bilgilerini bana ozelden mesaj atarmisin

Serkan OĞUZ

New member
İşçilik gerçekten çok önemli.Mükemmel ürünler ile berbat bir sonuç alınacak işçilikte gördüm,markası çok popüler olmayan bir ürün ile yapılan ama mükemmel işçilik ile güzel sonuçlarda gördüm.Ben bu işlerde Meguiarsın olmazsa olmaz ürünlerini kullanıyorum.Hatta geçen gün bu işlerimi yapan arkadaşım mükemmel bir ürünün piyasaya çıktığını ve beyaz renk araçlarda mükemmel parlaklık sonuçları aldığını söyledi.Büyükçe diş macunu tüpü şeklinde yoğun bir kıvamı var,en kısa zamanda temin edip deneme yapacağım.

Kil konusunda Yalçın'a katılıyorum mükemmel bir uygulama ve alınan sonuçlar fazlasıyla tatminkar.Aracınıza iyi bakıyorsanız boyasında kaportasında sıkıntı yok ise kil uygulaması bence yeterli.Ayrıca camlara uygulanması sonucu yine çok güzel sonuçlar alınıyor.

korrinni44

New member
kil uygulamasını yapan yer var mı? varsa da gerçi gaziantep teyim burda yapan yer olmaz herhalde.
en iyisi boya koruma yaptırayım iyi bir yerde.

Berkan

New member
kili kendinde yapabilirsin gayet basit işlem

bir elinde oyun hamuru kıvamındaki kili diğer elinde fısfıs sisede su ıslatcan kili sürttürüp durcan tüm arabaya :)

bende yeni Gyeon marka koruma parlama ve su kaydırıcı etkili ürümlerimi netten sipariş ettim.haftasonu yada gün içi fırsat bulursam uygulamayı paylasıcam resimlerini önden arkadasımın yaptıgı uygulamayı paylasıyım bilgi olsun.

Uzun zamandır yoğun iş temposu sebebiyle ortalıkta yoktum :) arabayıda ilk fotoğraflarda göreceğiniz üzere yaklaşık 2 aydır yıkamadım. Gyeon uygulamasından 2 ay önce tek yaptığım Nanolex Washcoat'du. 2013 Aralık'da polisaj yapmıştım.

Arabayı tazyikli suyla bol bol ıslattım ve 17 litre suya 50ml Bath ekledim ve XXL Adam's süngerim ile yedire yedire yıkadım. Yıkama aşamasında bile inanılmaz fark oluşmaya başladı. Yüzeyde yağlı bir katman oluştu.

Yıkama sonrasında Onurcan'ın tarif ettiği şekilde bol bol duruladım ve paneller ıslakken her panele 1-2 damla olacak şekilde yine süngere Bath damlatıp panellerde gezdim. Köpürmemesi çok önemli bence yağlı yüzeyi devam ettirmek adına.

Arabayı tekrar duruladım ve üzerine Wetcoat uyguladım. Araba biraz büyük olduğu için şişenin yarısı gitti :D Washcoat gibi bekleme süresi önerilmediği için anında tekrar duruladım.

Ve film iş kurulamaya geldiğinde koptu :) video'da göreceğiniz şekilde sadece arabaya hava tuttum ve tamamını hiç bez değdirmeden bu şekilde kuruladım.

Tek kelimeyle muhteşem ürünler, detailing işini seven herkesin mutlaka almasını tavsiye ederim. Şuanda tek beklediğim şey yarın yağacak olan yağmur sonrasında göreceğim sonuçlar :)

Sıkılmadan okuduğunuz için teşekkür eder, herkese pırıl pırıl günler dilerim :D

Fotoğraflarda hiçbir editleme kesinlikle yoktur. Htc One m8'den direkt Photobucket'a attım.

Koray

4 fotoğrafda arabaya gece çiğ düşmüştü sabah çektim

Bunlarda bugün işten geldikten sonra bahçede çektiklerim :)

Bonus kurutma seansı :D

Gyeon Wetcoat - YouTube

yalcin

New member
kil uygulamasını yapan yer var mı? varsa da gerçi gaziantep teyim burda yapan yer olmaz herhalde.
en iyisi boya koruma yaptırayım iyi bir yerde.
kili berkan ın dediği gibi kendinde uygulayabilirsin önemli olan bütün yüzeyi temizledikten sonra yüzeyi dediği gibi suyla hafif nemlendirip kili sabunlar gibi uygulamak ardından kuruyan yüzeyi tekrar temizlemek..hepsi bu ama tek başına en az 2 saat sürer..basit ama etkili bir yöntem..hee boya koruma olayı daha farklı onuda yaptırmakda fayda var bence..ama boya koruma yaptırıp 6 ayda birde kil yapılmalı bence..yerbilimci olunca kili kullanmayı seviyor insan;)
kil yüzeye çok iyi tutunur bu sebeple kili uyguladıktan sonra uzun bir süre yüzeyde boya koruma özelliği taşır aynı zamanda hafif çizik vuruk gibi boşlukları kapama özelliği vardır..
kilin kayganlaştırıcı özelliği olduğu için uygulanan her yüzeyi kayganlaştırır ve serkan ın dediği gibi camda da etkisi görülebilir suyun daha kolay kaymasını sağlar..gibi daha birçok özelliği ve kaportayı koruyucu özelliği mevcut..

rayen

Super Moderator
Kil (clay bar) bir boya koruma ürünü ya da cila değildir. Sadece ama sadece boyalı yüzeylerin temizliğinde kullanılır. Eğer şampuanlı su gibi kaydırıcı sıvı kullanılmazsa kaportaya yapışır kalır kesinlikle kaporta üzerinde ilerlemez.
Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

pepe

Active member
Amma çok övdünüz şu kil olayını... Yaptırabileceğim bir yer var mı bari onu da paylaşın bir deneyelim:)

Berkan

New member
Barış koruma yaptırmamışmıydın dur biraz geçsin üstünden 5-6 ay kadar :)

pepe

Active member
Barış koruma yaptırmamışmıydın dur biraz geçsin üstünden 5-6 ay kadar :)
Boya koruma üstüne olmuyor mu kil :p

Şaka maka merak ettim şu kil olayını... Kimya mühendisi olduğum için acaba gerçekten kil mi yoksa katı bir emülsiyon da adamın biri kil dediği için mi adı kil kalmış.

Çünkü kil dediğiniz şey suyu çok iyi absorbe eden bir mineral. Yani waterproof fln olamaz

Berkan

New member
Boya koruma üstüne olmuyor mu kil :p

Şaka maka merak ettim şu kil olayını... Kimya mühendisi olduğum için acaba gerçekten kil mi yoksa katı bir emülsiyon da adamın biri kil dediği için mi adı kil kalmış.

Çünkü kil dediğiniz şey suyu çok iyi absorbe eden bir mineral. Yani waterproof fln olamaz
İçeriğini valla hiç bilmiyorm Clay Bar olarak geçiyor esasında

Oyun hamurunun daha sert kıvamlısını düşün dokunma vs hissi olarak uygulama kısmını seyredersen net anlayabilirsin.

benim bidigim önceki işlemdir koruma oncesi temiz zemin elde etmek için olan işlemdir boya üstünde pislik recine ıvır zıvırı falan almada yardımcı olur sonra korumanı yaparsın. boyle boyle belli periyodlarda tekrarlayarak

tam seyredemedim detaylıca anlatmıs kullanımı işlevini şeklini falan net anlarsın iyice :)

[video=youtube;qFQsqBHEwrE]http://www.youtube.com/watch?v=qFQsqBHEwrE[/video]