Araç Almaya Gidiyorum…Yardım!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

pepe

Active member
Arkadaşlar merhaba,

Allah nasip ederse 2 gün sonra İstanbul dışına aracı almaya gidiyorum.

Araç Concept Plus 2013 manuel…6500 km’de.

- Aracın şasi numarasını sahibinden aldım ve tanıdığım sigortacıya hem plakadan hem de şasiden sorgulama yaptırdım. Temiz…
- Gideceğim şehirdeki Kia Servisini aradım. Komple ekspertiz yaptıklarını söylediler 170 tl’ye. Gider gitmez ilk iş yetkili servise sokacağım arabayı.

Bunların dışında gittiğimde neye dikkat etmeliyim sizce? Çünkü sigortacımdan şöyle bir bilgi aldım ki şu an ki sahibi de teyit etti. Aracın ilk sahibi Ankaralı ve araç daha henüz 350 km’de iken satılmış. Şimdiki sahibi de araç daha 4500 km’de iken aracı ilana vermiş. Hani aracın görünürde bir sıkıntısı yoktur ama kronik bir problemi vardır da iki sahibi de doğru düzgün binemeden satıyorlardır. İçime bir kurt düştü şimdi.

Ceed kullanıcıları olarak neye özellikle dikkat etmeliyim? 2 güne gidiyorum yazarsanız çok sevinirim…

Teşekkürler

ceronimo1978

New member
Barış Hocam hayırlı olsun. Bence en önemlisi yetkili bir servise aracını göstermen. Ardından expertiz raporunu onaylatıp saklarsan. İlerde oluşabilecek herhangi bir olumsuzlukta kanıt dokümanı olarak muhakkak işine yarar. Özellikle garanti şartlarını bozan herhangi bir kusur var mı onlar dikkat et. Renk ölçümünü birbirine en az 1 karış mesafe içinde tekrarlayarak çok noktada yaptır. Bazen işi hızlandırmak için servis elmaları 1 kaç noktayı yeterli görebiliyor. Mümkünse tüm adımlarda aracın yanında ol.

Hayırlı olsun tekrar

Berkan

New member
babama aldığmız araçta borusan 2.ele sadece "184km" de bırakılmış :). o acıdan kmden dolayı altında bişey aranmayabilir çıkmayabilir. tramer ve sigorta temiz. kaskosuz yaptırdıgna kıllanılıyorsanız okadar para verilcek süphe şart tabiki

en temizz cümle: almaya gelicem ama once kia servisinde/ustama kontrole götürelim dediğin gibi tertemizse eksper ücretini öder direk notere. yok değilse hatası kusura varsa eksper ücretini karsılarsınız derseniz(alıp almamak size kalır tabi) direk dökülüyorlar eğer birşey varsa arabada denenmiş uygulanmıştır. :)

ama sanmıyorum bişey cıksın yetkili servis herşeyini döker zaten .

hayırlı olsun şimdiden

pepe

Active member
Barış Hocam hayırlı olsun. Bence en önemlisi yetkili bir servise aracını göstermen. Ardından expertiz raporunu onaylatıp saklarsan. İlerde oluşabilecek herhangi bir olumsuzlukta kanıt dokümanı olarak muhakkak işine yarar. Özellikle garanti şartlarını bozan herhangi bir kusur var mı onlar dikkat et. Renk ölçümünü birbirine en az 1 karış mesafe içinde tekrarlayarak çok noktada yaptır. Bazen işi hızlandırmak için servis elmaları 1 kaç noktayı yeterli görebiliyor. Mümkünse tüm adımlarda aracın yanında ol.

Hayırlı olsun tekrar

Öncelikle teşekkür ederim. Ekspertizi yetkili serviste yaptıracağım ancak ekspertiz raporunu onaylat derken servis ile birlikte araç sahibine de ekspertiz raporuna imza mı attırayım? Garanti şartlarını bozan durumlara örnek verebilir misiniz? Araca yabancı olduğumdan siz daha iyi bilirsiniz neresi sorunlu, neresinden ses gelir neresi arıza yapabilir...

kurt düşürmek gibi olmasın ama servislere ben güvenmiyorum

bundan önceki aracımı direk servise götürdüm hiç bir şey yok dedi aracı aldım ufak bir iş için sanayi çıkmıştım kaportacı abi bu araba boyalı dedi hadi lan dedim servise gösterdim bir şey yok dedi dedim abi bir ölçtük tavan hariç hemem hemen komple boyalı çıktı. (kartaldaki fiat servisi) İlk sahibinin telefonunu buldum bayan aradım ben arabayla kaza yaptım kazalı sattım dedi. Aldığım çocuğu aradım abi benim haberim yoktu falan filan...

moral bozmak gibi olmasın ama servislere de pek güvenme.....

ceronimo1978

New member
Benim ilk kia aracim proceed idi. Araci caglayan/okmeydani taraflarindaki yetkili servise soktum. Expertiz raporunda hava filtresinin orginal olmadigi yaziyordu. Dedim sikintimidir garantiyi bozarmi? Sonra gorulduki aracta kn marka hava filtresi ile 3 kere bakima girilmis ve servis degistirmeli denmemis. Neden bunlari soyledim cunku araci aldiktan sonraki ikinci bakim sonrasinda turbo arizasi ve expertiz hava filtresi nedeniyle problem cikarttiginda expertiz raporu ve diger bakim faturalarini gosterdigimde karar lehime donuverdi. Dolayisiyla expertiz ve bakim faturalarini saklayin ileride sikinti yasamayin. Tabi birde en onemlisi zamaninda bakima girin. Garanti kapsaminda olmayan parcalar varsa zaten expertiz raporunda belirtilecektir rahat olun.

c@n

Super Moderator
Servis ekspertiz kagidini imzali isteyin servisten.. ilerde birsey cikarsa elinde hic olmaz ise baglayici bir belge olsun...

TeamPASAOGLU

pepe

Active member
kurt düşürmek gibi olmasın ama servislere ben güvenmiyorum

bundan önceki aracımı direk servise götürdüm hiç bir şey yok dedi aracı aldım ufak bir iş için sanayi çıkmıştım kaportacı abi bu araba boyalı dedi hadi lan dedim servise gösterdim bir şey yok dedi dedim abi bir ölçtük tavan hariç hemem hemen komple boyalı çıktı. (kartaldaki fiat servisi) İlk sahibinin telefonunu buldum bayan aradım ben arabayla kaza yaptım kazalı sattım dedi. Aldığım çocuğu aradım abi benim haberim yoktu falan filan...

moral bozmak gibi olmasın ama servislere de pek güvenme.....
Ben her servisin bu şekilde baştan savma yapacağına inanmıyorum. Tabi ki piyasada özensiz iş yapan yetkili servisler illa ki olacaktır. En azından kaporta konusunda sanayiden 1 kişiye daha gösterebilirim aracı diye umut ediyorum.

pepe

Active member
Bunun dışında direksiyon başına oturduğumda neye dikkat etmem gerekir?

Kapıları gıcırdar mı?
Cam tavandan ses gelir mi?
Aracın konsolu ses yapar mı?
Frenler iyi tutar mı?
Yüksek devirde turbo ses yapar mı?
Süspansiyonlar sert mi yumuşak mı? Sesli mi sessiz mi?
....

Liste uzatılabilir daha :))

Yardımlarınızı bekliyorum

branke

New member
Bunun dışında direksiyon başına oturduğumda neye dikkat etmem gerekir?

Kapıları gıcırdar mı?
Cam tavandan ses gelir mi?
Aracın konsolu ses yapar mı?
Frenler iyi tutar mı?
Yüksek devirde turbo ses yapar mı?
Süspansiyonlar sert mi yumuşak mı? Sesli mi sessiz mi?
....

Liste uzatılabilir daha :))

Yardımlarınızı bekliyorum

Selam,

Çok ince eleyip sık dokuyarak epeydir keyfine göre bir araç aradın.

Aldığında gözün gibi bakacağına eminim.

Dilediğin gibi bir araba olmasını umarım.

Sonra da keyifli yorumlarını okuruz.:D

pepe

Active member

Selam,

Çok ince eleyip sık dokuyarak epeydir keyfine göre bir araç aradın.

Aldığında gözün gibi bakacağına eminim.

Dilediğin gibi bir araba olmasını umarım.

Sonra da keyifli yorumlarını okuruz.:D
inş senin dediğin gibi çıkar hocam ve gönül rahatlığıyla binebileceğim bir araçla aranıza katılırım ;)

pepe

Active member
Araç alınmıştır...yardımcı olan herkese teşekkür ederim ;)))

Kilit

rayen

Super Moderator
Hayırlı olsun.

c@n

Super Moderator
Hayirli olsun... Konu kilitlenmistir...:)

TeamPASAOGLU

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...