Android İşletim Sisteminin Gelişimi

c@n

Super Moderator
iPhone yüksek satış rakamlarına imza atsa da, Android'li ceplerin büyük şovunu yavaşlatamıyor.2012 yılının en çok merak edilen sorularından biri ilk çeyrek için cevabını buldu. IDC'nin yaptığı, 2012'nin ilk çeyreği için dünya çapında akıllı cep işletim sistemleri pazar payı araştırmasının lideri açık ara Android oldu.

Geçen yılın aynı döneminde yüzde 36.1 olan Android pazar payı, bu sene yüzde 59'a yükseldi. Bu da demek oluyor ki, dünya üzerindeki akıllı telefonların üçte ikisi Android işletim sistemi ile çalışıyor.

Geçen yıla göre güç kaybeden iki platform Symbian ve Blackberry OS için ise durum pek parlak gözükmüyor. Samsung'un işletim sistemi Bada'nın sırtladığı sırtladığı Linux ve Windows Mobile Phone işletim sistemleri ufak da olsa bir artış gösteriyorlar.

Apple'a gelince... Geçen yıla kıyasla sevkiyatı neredeyse iki katına çıkaran Apple, geçen sene yüzde 18.3 olan pazar payını bu sene yüzde 23'e yükseltmeyi başarsa da Android'i yakalayabilmesi için önünde çok uzun -ve gittikçe daha da çok uzayan- bir yol olduğu kesin.

Daha geniş bir çerçeveden bakınca akıllı cep kullanıcılarının yüzde 82'lik çok büyük bir kısmının Google ve Apple'a yönelirken, sadece ufak bir bölümünün diğer işletim sistemlerini tercih ediyor oldukları çıkça görülebiliyor.

www.hurriyet.com.tr den alıntıdır....

Burdan görüleceği üzere android ve ios tan başkasının artık bu pazarda başarılı olması çok zor.....

bloodmen

New member
Ynt: Android İşletim Sisteminin Gelişimi

Benim anlamadığım noktalar var ıphone en ucuz telefonu o da 2. el 500tl android ise 0 telefonunu aynı fiyata alabiliyorsun bu iş olsun torba dolsun diye haber yapıyorlar

ben her ikisinide kullanmıyorum sadece olaya objektif yaklaşmaya çalışıyorum

J

Josefsalvatini

Guest
Sorun su ki iPhone 1 model ile bu rakamlarda
Android diğer bütün üreticilerin kullanması ile bu rakamlara ulaşıyor
Bu haberler kasıtlı yapılan haberler gercekleri yansıtmıyor
200 tl lik telefonda bile android var
Konu sanki iOs cok başarısız
Android dünyada yüzde 70 pazar payında gibi gösteriliyor rakam olarak doğru ama gercek bu degil :)

Zafercet

New member
Ama apple sadece tek bir telefonla o rakamlara ulaşıyor:D
Ayrıca tarafsız bir kullanıcı olarak,apple a vuran eller kırılsın ve hepimiz apple ız demeden de geçemeyecegim.:D

BerkayKRC

Moderator

[quote author=Zafercet link=topic=1402.msg38769#msg38769 date=1338358258]
Ama apple sadece tek bir telefonla o rakamlara ulaşıyor:D
Ayrıca tarafsız bir kullanıcı olarak,apple a vuran eller kırılsın ve hepimiz apple ız demeden de geçemeyecegim.:D
[/quote]
"hepimiz apple ız" ahahah sabah sabah ne güldüm yaa :D hadi taksime dökülüp hepimiz apple ız diye bağıralım :D

c@n

Super Moderator

Burda göz ardı ettiğiniz şirketlerin seçimi, google daha geniş bir kitleye sahip olmak peşinde, bu sebeble daha geniş bir yelpaze ile pazara giriyorlar. Tek bir üretici ile çalışmayıp, birden fazla üretici ile çalışmayı seçip her keseye göre akıllı telefon sunuyor. Apple bunun tam tersini yapıyor... Bu da Apple in tercihi..

Hemen olayı Apple / Android karşılaştırmasına çekmişsiniz. Burda kim başarılı diye ben bu haber koymadım, ama rakkamsal bakarsanız tabi kide başarılı olan Android. Adamlar pazar paylarını %59 a yükseltmişler. Bunun adı başarıdır. Burda Apple başarısız mı, hayır oda başarılı, burda tek başarısız olan bu iki sisteminin dışında kalanlardır...

Yusuf abi, gerçek bu değil demişsinde, gerçek ne abi? Netice de iki değişik bakış açısı olan şirket, ikiside başarılı. Her türlü pazarı domine etmiş iki sistem. Gerçek bu abi. Ama rakkamsal baktığın zaman android önde, bu da onun birçok marka ile çalışma ve her keseye göre akıllı telefon sunma seçiminden kaynaklanıyor.

Ha, birde başarılı kavramı neye göre ölçülür? Ne kadar sattığına göre mi? Yoksa?? Netice de, eğer %59 luk pazar payına sahipseniz, beğenin ya da beğenmeyin bu bir başarıdır. Sevilir ya da sevilmez ama asıl gerçek budur.....

Apple ise, tek bir telefon ile % 23 lük bir pazar payına sahip, bu ne demek o da çok başarılı demek. Adamlar tek bir model ile dünyanın %23 ü ne hakim olmuşlar. Apple stratejisi de bu, ve başarılı bir strateji.

Telefon modeli bazında ise bakarsanız, Apple in üstünlüğü zaten tartışılmaz, ama işe işletim sistemi bazında baktığınız zaman, evet orda Android öne çıkıyor.

J

Josefsalvatini

Guest
Can gercek olan su yanlı haber var
Tek bir üreticinin başarısı mı
Yoksa bütün diğer üreticilerin birleşerek oluşturdukları basari mı
Ben iOS android taşırmasina girmem net fikrimi biliyorsun zaten
Bu Suna benziyor Abı Windows be Apple savası gibi :)
Toplamda i os iPhone 2
iPhone 3g
İPhone 3gs
iPhone 4
iPhone 4s
Yani 5 model 1 işletim sistemi
Android ise tahminim 1000 in üzerinde dandik Cin malları dahil o yuzden bunu değerlendirilen tek işletim sistemini değerlendirmeyelim demek istediğim budur

ali gürbüz

New member

yılların eskitemediği ve her 2 ayda bir mutlaka tartışılması sevilen bir konu =)

J

Josefsalvatini

Guest
:) Ali tartışacak birsey yok henüz hic bir işletim sistemi iOS kadar kolay ve işlevsel degil kabul etmek yada etmemek kisilerin düşüncesi ve saygı duyarım ama android iyi yolda benim android telefon almam hayal oldu sanki :(. Çünkü ben motorolayj Google aldığında tamam dedim artık sevdiğim motorolayj orjinal bir android ile alabilirim diye ama olmadı satıyor :(
Google kendi telefonu ile kendi yazılımını geliştirdiğinde iste o zaman cidden guzel cihazlar çıkacak ve esas savas o zaman başlayacak
Bence suan en iyi android telefon yine can in kullandığı

c@n

Super Moderator

[quote author=Josefsalvatini link=topic=1402.msg38781#msg38781 date=1338361255]
Can gercek olan su yanlı haber var
Tek bir üreticinin başarısı mı
Yoksa bütün diğer üreticilerin birleşerek oluşturdukları basari mı
Ben iOS android taşırmasina girmem net fikrimi biliyorsun zaten
Bu Suna benziyor Abı Windows be Apple savası gibi :)
Toplamda i os iPhone 2
iPhone 3g
İPhone 3gs
iPhone 4
iPhone 4s
Yani 5 model 1 işletim sistemi
Android ise tahminim 1000 in üzerinde dandik Cin malları dahil o yuzden bunu değerlendirilen tek işletim sistemini değerlendirmeyelim demek istediğim budur
[/quote]

Abi haberin amacı işletim sistemlerini değerlendirmek, karşılaştırmak.. yanlı haber değil ki bu... Adamlar IOS, Android, Blackberry OS, Symbian ve Windows olarak bakıyorlar. Kesinlikle yanı haber değil....

Aslında ikimizde aynı şeyleri söylüyoruz...

İki sistem tüm dünya ya hükmediyor.... ;)

inimicus

New member

Burada bir yanlışınız var: en iyi androidli telefon galaxy S2'dir :D ;D :D ;D 8)

BerkayKRC

Moderator

[quote author=inimicus link=topic=1402.msg38803#msg38803 date=1338367207]
Burada bir yanlışınız var: en iyi androidli telefon galaxy S2'dir :D ;D :D ;D 8)
[/quote]
kız arkadaşıma aldık galaxy s2 bence benim iphone 4 umden cok cok daha kaliteli :D bunu bir tek burda söylüyorum yoksa yanında hep iphone daha iyi diyorum ahahahaha

inimicus

New member

+!1468623448566 :D

omurkadir

New member
s3geliyo 4 5 gun sonra:)mavisi gec kalcakmis biraz ama

c@n

Super Moderator

Gelsin görelim.... Ama inşallah insanların beklentilerini karşılar... ;)

c@n

Super Moderator

Lumia serisi Windows ile bu sene en büyük atağı yapıyor.... Aslında güzel oluyor, böylece IOS ve Android'e bir rakip daha çıkar...

Akıllı telefon pazarında Android ve iOS arasında kıyasıya rekabet devam ederken, tahminler yılın ikinci yarısında da Android hakimiyetinin devam edeceği yönünde.

Digitimes tarafından yapılan araştırmaya göre yılın ilk yarısında yüzde 60 pazar payına sahip olan Android işletim sistemi, ikinci yarısında payını yüzde 70'e yükseltecek. Samsung, Huawei, ZTE gibi firmaların yılın üçüncü çeyreğinde akıllı telefon sevkiyatlarını artırması beklenirken, giriş seviyesine hitap eden firmaların da özellikle Çin'de satışlarını artırması bekleniyor.

2011 yılı ikinci yarısı ve 2012 yılı ikinci yarısı karşılaştırmasının yapıldığı araştırmada, geçen yıl Android işletim sisteminin yüzde 236, iOS işletim sisteminin yüzde 95 büyüdüğü gözlemlenirken, Windows mobil platformu ise yüzde 17.50 düşüş gösterdi. Bu yıl ise en fazla yükselmeyi yüzde 107.8 ile Windows Phone platformu gerçekleştirecek. Android yüzde 89, iOS ise yüzde 39 büyüyecek.

Nokia ve Microsoft ortaklığıyla piyasaya sürülen Lumia modeller, Windows Phone pazarını hızlandırarak bu yıl 21 milyon WP cihazı satılmasını sağlayacak. 2011 yılında 224 milyon Android işletim sistemli akıllı telefon satılmışken, 2012 yılında yıl bazında sevkiyat büyüme oranı düşük kalacak. Apple'ın ise bu yıl 125 milyon iPhone satması bekleniyor.

BlackBerry ve Symbian da ise yüzde 40-65 arasında düşüşler görülebilir.

http://www.donanimhaber.com/cep-telefonlari/haberleri/Arastirma--Yilin-ikinci-yarisinda-Android-pazarin-yuzde-70ine-hakim-olacak.htm alıntıdır....