90 bin km ağır bakımı

Gökhan Turunç

New member
Selamlar,
Aracım 87 bin km'ye geldi ve bakım yaklaştı. Ben 75 bin km bakımında 90 bin bakımına ait çoğu işlemi yaptırmıştım. Acaba bu değişiklikleri de düşünürsek 90 bin km bakımı ne kadar tutar?

75 bin km bakım faturası:
  • Yağ filtresi 20 TL
  • Hava filtresi 24,35 TL
  • Polen filtresi 77,06 TL
  • 5W 30 motor yağı 134,78 TL
  • Cam suyu katkısı dört mevsim 5 TL
  • Yağ tapası 5,84 TL
  • Balata spreyi textane 12 TL
  • Karter yağ tapa pulu 2,54 TL
  • Silecek kol kapağı 2,20 TL
  • Viraj demir bağlantı kolu ( 2 adet ) 128,12 TL
  • V kayışı 92,13 TL
  • V kayışı avare kasnağı 81,50 TL
  • V kayış gergisi 214,47 TL
  • Viraj demir rotu ( 2 adet ) 171,50 TL
  • Viraj demir burcu ( 2 adet ) 18,78 TL
  • Ampul ( 2 adet ) 8,50 TL
  • 75 bin km dizel bakımı ( 2 adet ) 120 TL
  • Tahrik karışı sök tak 18 TL
  • Ön arka viraj lastikleri 50 TL
  • Plaka ampülleri 18 TL
  • Atık filtre bedeli 2,54 TL
  • Yakıt katkısı nanotech 53 TL

alicanım

Member
faturayı link vererek yapacağınıza yazı ile yazsaydınız daha güzel olurdu bence.Oradaki yazı ve rakamları okumak çok zor.Her hangi bilgi edinemedim.Onun için er hangi bir şey yazamadım.

rayen

Super Moderator
Yağ markası nedir? Fiyat olarak makul duruyor. Polen filtresi abartı olmuş.

slhyldz

New member
Gökhan yanlış hatırlamıyorsam sen aracını satılığa çıkartmamışmıydın?

Gökhan Turunç

New member
Gökhan yanlış hatırlamıyorsam sen aracını satılığa çıkartmamışmıydın?
Evet aracımı satılığa çıkardım :) Ancak henüz satmadım. Beklediğim bir haber var. Ona göre hız vereceğim. Ancak bu arada 90 bin bakımını kaçırmak istemiyorum. Çünkü araç garantiden çıkabilir. Ayda 1,500 km yol yapıyorum vaktim azaldı :(

berkural34

New member
Bu polen filtresinin yerli üretimi var servislerde. Çelik motorun kendi ürettirdiği. Fiyatı da 5-10 lira bişey olması lazım. Ben bu pahalı olanla yerliyi yan yana gördüm ikisi de aynı ürün. Yazık günah verilen paraya. Mazot filtresi olsa tamam , çok önemli bir parça . Ama polen filtresinin bu kadar pahalı olması enterasan .

Gökhan Turunç

New member
Bu polen filtresinin yerli üretimi var servislerde. Çelik motorun kendi ürettirdiği. Fiyatı da 5-10 lira bişey olması lazım. Ben bu pahalı olanla yerliyi yan yana gördüm ikisi de aynı ürün. Yazık günah verilen paraya. Mazot filtresi olsa tamam , çok önemli bir parça . Ama polen filtresinin bu kadar pahalı olması enterasan .
Belki de servis sizin bahsettiğiniz ürünü kullanıp yüksek fiyat gösteriyor olabilir. Türkiye'de yaşıyoruz; işini layıki ile yapana henüz denk gelemedim.

omurkadir

New member
90bini erbekte 1000tlye yaptırdım. v kayış rulmanlar çok tutuyor o yüzden yüksek sen zaten değiştirmişsin. ek olarak antifiriz vs. değişiyor. bakım tablosundan bakabilirsin. 75binde baya birşey değiştirmişler baya masraflı olmuş.
polen filtre de birdaha söyle yerlisini taksınlar ben hep öyle yapıyorum.

slhyldz

New member
Ön takım kayış dahil bütün ağır bakımlarını yaptırmışssınız. Dolayısı ile 90 000 km. de size sadece klasik yağ bakımı kalmış. Zaten aracınızı satacaksınız. İhtiyaç duyulmayan keyfi masraf yapmayın. Eğer soğutma suyunu uzun zamandır değiştirmediyseniz, onu değiştirebilirsiniz. Birde hidrolik yağ en son ne zaman değişmişti? Onu değiştirebilirsiniz.
Evet aracımı satılığa çıkardım :) Ancak henüz satmadım. Beklediğim bir haber var. Ona göre hız vereceğim. Ancak bu arada 90 bin bakımını kaçırmak istemiyorum. Çünkü araç garantiden çıkabilir. Ayda 1,500 km yol yapıyorum vaktim azaldı :(

Gökhan Turunç

New member
KIA sitesinde ki bakım konfigüratörüne bakınca benim çin 90 bin bakımı ortalama 500 TL olması gerekiyor. Eğer daha fazla fiyat çıkarırlarsa ciddi pislik yapıcam :mad:

alicanım

Member
V kayışının ne olduğunu anlamadım?Yeni otomobillerde kayış yerine başka bir şey kullanılmıyor muydu?Zincir denilen bir şey vardı o nedir acaba?Bu konuda bilgi verecek arkadaşlara teşekkür ederim.Arkadaşın faturasında çok ilginç detaylar var,bakım yaptırırken bunların yaptırılması şart mı?

Berkan

New member
V kayışının ne olduğunu anlamadım?Yeni otomobillerde kayış yerine başka bir şey kullanılmıyor muydu?Zincir denilen bir şey vardı o nedir acaba?Bu konuda bilgi verecek arkadaşlara teşekkür ederim.Arkadaşın faturasında çok ilginç detaylar var,bakım yaptırırken bunların yaptırılması şart mı?
bahsettiginiz yani tarif ettiğiniz V kayışı değil, triger kayışı, trigerinde zincir olanı var olmayanı var motora markasına göre.

V kayısıda plastik oldugu için ömrü geldikce yumusamaya gevsemeye baslar esnekliğni yitirir.

V - Trigere göre baya ucuzdur. Trigerde öyle 100-200 liraya kurtaramazsınız 500 600 minimum tutar. :)

alicanım

Member
bahsettiginiz yani tarif ettiğiniz V kayışı değil, triger kayışı, trigerinde zincir olanı var olmayanı var motora markasına göre.

V kayısıda plastik oldugu için ömrü geldikce yumusamaya gevsemeye baslar esnekliğni yitirir.

V - Trigere göre baya ucuzdur. Trigerde öyle 100-200 liraya kurtaramazsınız 500 600 minimum tutar. :)
Verdiğin bilgi için teşekkür ederim.

alicanım

Member
V kayışı ne zaman değiştirilir?Nasıl kontrol edilir?

inimicus

New member
90000 bakımı değişim zamanı. Cam suyu koyulan haznenin yanında siyah bir kayıştır. Üzerinde çatlak varsa değişim yakın demektir.

GT-I9100 cihazımdan gönderildi