850'li Hatlardan dolandırmak için arayanlar var!

babıesrar

New member
Arkadaşlar bugün 850 333 4493 diye bir numaradan aradılar. Axess kartınıza ACİL YARDIM DESTEK SİGORTASI tanımlanmış deyip nefes almadan ücretsiz check-up yol yardımı vs sıraladı. Bu arada vatandaş kartın ilk ve son 2 hanesini bi de TC numaramın ilk ve son 2 hanesini biliyordu. Ben ilgilenmediğimi söyledim. O zaman sistemden düşmemiz için kart bilgilerinizi vermeniz gerekiyor dediler. Hayır vermem deyince o zaman Nüfusa bişeyleriniz düşer mağdur olursunuz dedi. Akbank müş. hizmetlerini arayayım sonra döneyim dedim. Ama şyle böyle kem küm zart zurt etti. Kapattım akbankı aradım böyle bi hizmetimiz yok dediler. Dolandırıcılık olması kuvvetle muhtemel dediler. Mail order ve internete kartı kapattım. Benzer bi durum olursa sakın bilgilerinizi vermeyin! Sorumluluk müşteriye ait çünkü!

argovolkan

New member
Teşekkürler bilgilendirme için.. Bu telefonla spam olayı o kadar arttıki, akşama kadar 50 kere aranıyorsam en az 10 tanesi bu tip şeyler.. Buna artık bir şikayet, yaptırım mekanizması geliştirlmesi lazım.

sinan1

New member
dolandırmasa da verdiği sıkıntı yeter.

..anket yapacaz. kiadan memnun musunuz .. tane soru var.

gibi

bmx

New member
Bunlar bu telefon numaralarını nerden bulabildiklerini birebir bizzat kendi yaşamış olduğum örnekle anlatayım.
seyahat acentesi sahibiyim.Bir yolcumuza pegasustan bilet kesmiştim.Sisteme yolcunun telefonu olmadığı için kendi numara mı girdim.
yolcum bir bayandı sanırım selma olması lazım.
2 ay sonra telefonum çaldı arayan digitürktü selma (soyadınıda söyledi) görüşüyoruz dediler.hayır diyince nasıl görüşebiliriz diye bana soruyorlar.
benim pegasus sistemine girdiğim isim ve telefona göre aradılar.bunu pegasus'a dile getirdim ama kabul etmiyorlar.
sonra bir dersanede çalışan arkadaşım.Bu şekilde numaraları satan kişiler olduğunu dersaneler ve buna benzer bir çok kurum toplu olarak bu numaraları satın aldığını söyledi.yakında bunla ilgili kanun çıkıcak

sinan1

New member
Ürün satış pazarlama amaçlı aramışlardı. telefonu nereden bulduklarını sordum. Falanca bilgisayar servisi dediler. gerçekten de o servise telefon numaramı bildirmiştim.

Bir de 10 sene kadar önce bir marketin hediye çekiliş bişeyine kağıt doldurup kumbaraya atmıştım. saf saf doldurmuşuz.
kısa süre sonra bilmemne tatil köyünün devre mülkün pazarlaması için aradılar. Çekiliş filan hikaye demek. isim telefon toplamak için yapılmış.

Telefonumuzu bildirirken tekrar düşünmemiz gerek. acaba gerçekten gerekli mi?

Tesla

New member
içinde 850 geçen tüm numaraları engelledim. Yakındır 444'leri de engelleyecem. Telefonum sessiz, başım rahat.