2013 Kia Ceed Rolantide Titreme

zfrgll

New member
Merhaba arkadaşlar 2013 Model 1.6 CRDİ 128Hp Otomatik Kia Ceed sahibiyim.Aracım 7.285 ' de trafikte arada sırada aracım rölantide iken titreme hissediyorum pedallardan ve direksyondan.Aynı sıkıntıları yaşayan var mı ?

rayen

Super Moderator
Olabilir. Serviste rolanti ayarı yaptırın. Garanti hakkınızı kullanın.

xunalx

New member
Merhaba,

Sorun, motordan yeterli deviri alamayan alternatör, doğal olarak yakıt enjektörlerini yeteri kadar besleyemiyor ve motorun bu sebeple titreyerek çalışmasına neden oluyor. Bu titreşim, özellikle Klima, farlar, sis farları gibi akım çeken birimler açık olduğunda oldukça belirginleşir.

Çözüm, V kayışı ile alternatör kasnağı gergisi garanti kapsamında değiştirilmesidir. Gerçi siz bu zamana kadar sorunu halletmişsinizdir, ancak aynı sorun ile karşılaşanlara ya da konuyu araştıranlara çözüm olması açısından yazma gereği duydum.

dellobaltino

New member
2013 ceedim rölantide titreme yapiyor. Dizel aracta titreme normaldir ama koltukta direksiyonda ve konsolda titresimi hissetmek bana pek normal gelmedi. Kaputu acip baktigimda da motor titresimi yüksek geldi. Bu mevzudan dolayi servise gidip sorunu çözülen var mi ben de o servise gideyim. Yoksa normal deyip sallicaklar

berkan1981

New member
Ben yaptirdim benimki resmen ayran calkaliyordu kasnak gergisini otomotiklerde olanla drgistiler garantiden sorun bitti tekkarda yaptirmisdim

pepe

Active member
Bu aralar özellikle rolantide ben de direksiyonda hafif bir titreme hissediyorum...yakın zamanda servise götüreceğim aracı bakalım

dellobaltino

New member
Servise gittigimizde aldigimiz neticeyi burada paylasalim lütfen

slhyldz

New member
Mehmet sende servise götür aracını bir göster. Boşver başka araçları. En fazla elletmezsin aracına .
Bu tarz sesler insanın öksürüğü gibidir. Öksürüğün en büyük düşmanı öksürük şurubudur. Çünkü öksürük diye bir hastalık yoktur. Öksürük bir hastalığın belirtisidir. Bak biz ses var diye kullandık önemsemedik. Ses gitgide arttı. Şimdi şanzumanı açtıracağız.

anemon

New member
aynı titreme sorunu bende de var, burada yazılanlarla birebir... sorum şu arabam 2012 model 26.11.2012 trafik çıkışlı şu an 36.500 de en son bakımı (30 bin) 30.9.2014 tarihinde ümraniye gül-al da yapılmış aracın garantisi devam ediyormu yada iyi niyet garantisi vs bunu servise gitmeden bir öğrenme yöntemi varmı?

xunalx

New member
aynı titreme sorunu bende de var, burada yazılanlarla birebir... sorum şu arabam 2012 model 26.11.2012 trafik çıkışlı şu an 36.500 de en son bakımı (30 bin) 30.9.2014 tarihinde ümraniye gül-al da yapılmış aracın garantisi devam ediyormu yada iyi niyet garantisi vs bunu servise gitmeden bir öğrenme yöntemi varmı?
Tum bakımları düzenli olarak yetkili servisinde yapıldıysa eğer 26.11.2017 ye kadar kia garantisi devam etmesi gerekiyor. Ancak yinede en doğrusu servisi arayıp garantisini sorgulamak tabiki.

xunalx

New member
Klimayi, buğu çözücü ve farlari açtığınız anda titreme şiddetleniyorsa, sorun %90 kasnak gergisi. Otomatiklerde kullanilan gergi çok daha iyi. Onunla değiştiriliyor zaten ve sorun komple kalkiyor.

AtaDMR

New member
Klimayi, buğu çözücü ve farlari açtığınız anda titreme şiddetleniyorsa, sorun %90 kasnak gergisi. Otomatiklerde kullanilan gergi çok daha iyi. Onunla değiştiriliyor zaten ve sorun komple kalkiyor.
dedikleriniz bendede oluyor ama artıdan birşey var. sürücü tarafındaki otomatik cam tuşları... ikisini birden kapatmak için çektiğimde farlar hafif kısılır gibi oluyor.Bu durumda camlar kapalı.bununda aynı sorunla alakası varmıdır?

xunalx

New member
dedikleriniz bendede oluyor ama artıdan birşey var. sürücü tarafındaki otomatik cam tuşları... ikisini birden kapatmak için çektiğimde farlar hafif kısılır gibi oluyor.Bu durumda camlar kapalı.bununda aynı sorunla alakası varmıdır?
Aslında alakası hem var hem yok.
Alakası yok dedim, çünkü hadise bir çok araçta zaten olağan normal bir durum, cam motoru anlık yüksek voltaj çekiyor. Alakası var dedim çünkü kasnak gergisi zayıfsa tuşlara bastığınızda anlık far kısılması daha şiddetli oluyor, yanında motor devride anlık düşüyordu bende, bir an stop edecekmiş gibi oluyordu.

dellobaltino

New member
evet aksam iş çıkışı camlar buz tutmuş arabayı çalıştırıp buğu çözücü max da açtım devir daha da düştü bi an dedim araba stop edecek

AtaDMR

New member
bugün denedim cam tuşlarına basınca titreme artıyor etkisi var demekki en kısa zamanda götüreceğim ama nasıl anlatacağım bilmiyorum. Geçen gittiğimde servisten birisiyle sohbet ettik bu forumlarda duyupta gelen işte araçta şu var diyenlere gıcık oluyorlarmış. Hem haklılar hem haksız bu durumda, evet her araçta aynı sorun olmuyor ama sürücüde bilinçli olunca işlerine gelmiyor bir yandan.

xunalx

New member
bugün denedim cam tuşlarına basınca titreme artıyor etkisi var demekki en kısa zamanda götüreceğim ama nasıl anlatacağım bilmiyorum. Geçen gittiğimde servisten birisiyle sohbet ettik bu forumlarda duyupta gelen işte araçta şu var diyenlere gıcık oluyorlarmış. Hem haklılar hem haksız bu durumda, evet her araçta aynı sorun olmuyor ama sürücüde bilinçli olunca işlerine gelmiyor bir yandan.
Araciniz tıpkı bendeki gibi 2012 model yeni kasa 1.6 D ise, bu problemin olma olasılığı çok yüksek. Bunu servisler gayet iyi biliyorlar. Benim arabadaki gergiyi Ulukarda Hasan usta çözdü. Uğradığın zaman ilk yaptığı kontrol; arabanın tüm elektrikli fonksiyonlarini açarak (klima, far, buğu çözücü gibi) rölantiyi kontrol etmek oluyor. Gerçekten kasnak gergisi ise, seni yormadan işleme alıyorlar. Ama araban, parca ellerinde yoksa serviste yatabilir 1 gün kadar bilgin olsun.

AtaDMR

New member
benimki son çıkış eski kasa, aynı sıkıntıyı söyledim ben ama muayene ettirmedim, titremenin o durumlarda olabileceğini bunun normal olduğu söylediler. Kasnak gergisini değiştirmişler falan dedim onada tespit doğru olabilir ama titreme olur normaldir dediler birz daha kafamı bozarsa titreme sırf bu iş için birgün gidicem.

xunalx

New member
benimki son çıkış eski kasa, aynı sıkıntıyı söyledim ben ama muayene ettirmedim, titremenin o durumlarda olabileceğini bunun normal olduğu söylediler. Kasnak gergisini değiştirmişler falan dedim onada tespit doğru olabilir ama titreme olur normaldir dediler birz daha kafamı bozarsa titreme sırf bu iş için birgün gidicem.
Benim bahsettigim titremeden kasit, hemen hemen stop ettirecek kadar vuruntu. Eger bunu hissediyorsan, mutlaka bir kontrolden gecir derim. Eğer bir problem varsa, çözümü yetkili servisten başka bir yer değil inan.