1 depo ile kac km gidiyorsunuz

Berkan

New member
[MENTION=1764]pepe[/MENTION] Barış ben 5 lerde gezebiliyorsam herkes gezebilir :D anlık tüketim ekranını acıp 10'lara yaklastıgı zaman ayagı cekip biraz daha naif basarsan şak diye 5lerde seyredebiliyorsun ;) 50 kmlik yolu 4.1le gidince bende sasırdım ki 80-100 arası gittim diyebilirim genelinde cruisee almadan

pepe

Active member
Sıkıntı bende kesinlikle...80-100 aralığında gidemiyorum bir türlü:)

119 ortalama hıza 6.1 iyi yakmış o zaman...biraz teselli edeyim kendimi:p

slhyldz

New member
Berkan şunu demek istiyor: Hızın önemli değil. Anlık tüketimi aç. MEsela bir yokuş çıkıyorsun. 2000 devirde yokuşu çıktın bitti. Hemen ayağını gazdan çek sonra tekrar hafiften gaza bas. Hızın hiç değişmeyecek merak etme ama yakıtın düşecek. Aynı durumu birde ayağını aynı ayarda tutarak dene aradaki farkı hissedeceksin. Sora bildiğin şeyler işte, ışıklara yanaştığında gaza basma, yokuş aşağı inerken boşa atma vs... Özellikle araç motorun soğuk iken gaza çok yumuşak dokunuşlar yap ve aracı 1500- 1800 rpmler arasında kullanmaya çalış. Trafiktete ani gaza yüklenerek kalkışlar değilde , yumuşak kalkışlar yaparsan bahsettiğimiz değerleri kesinlikle yakalarsın

Berkan

New member

o iyi valla ben edirneye giderken ;);) lüleburgaz düzlügünden edirne giselere kadar 180-200, ondan once yol boyunca 150nin altına 1kere düşerek gittim oda daraldım sigara icmek için 120 ye indim :D şekilde 7.5 la gittim

Berkan şunu demek istiyor: Hızın önemli değil. Anlık tüketimi aç. MEsela bir yokuş çıkıyorsun. 2000 devirde yokuşu çıktın bitti. Hemen ayağını gazdan çek sonra tekrar hafiften gaza bas. Hızın hiç değişmeyecek merak etme ama yakıtın düşecek. Aynı durumu birde ayağını aynı ayarda tutarak dene aradaki farkı hissedeceksin. Sora bildiğin şeyler işte, ışıklara yanaştığında gaza basma, yokuş aşağı inerken boşa atma vs... Özellikle araç motorun soğuk iken gaza çok yumuşak dokunuşlar yap ve aracı 1500- 1800 rpmler arasında kullanmaya çalış. Trafiktete ani gaza yüklenerek kalkışlar değilde , yumuşak kalkışlar yaparsan bahsettiğimiz değerleri kesinlikle yakalarsın
tam olarak demek istedigimin detaylı anlatım kısmı bu teşekürler :D

ama bende Barış gibiyim genelde deponun %60-70 i bitene kadar cok dikkat etmeyip ayağa hakim olamayıp ;) son %30-40'lık kısımlarında ekonomim geliyor :D

slhyldz

New member
Yanlış anlaşılmasın. Yine hızlı gidiyorum. Sağ şeridi pek kullanmam :) Ama yakıtımıda bu şekilde 0,5 lt.- 1 lt. civarı azaltarak kullanmış oluyorum.
o iyi valla ben edirneye giderken ;);) lüleburgaz düzlügünden edirne giselere kadar 180-200, ondan once yol boyunca 150nin altına 1kere düşerek gittim oda daraldım sigara icmek için 120 ye indim :D şekilde 7.5 la gittim

tam olarak demek istedigimin detaylı anlatım kısmı bu teşekürler :D

ama bende Barış gibiyim genelde deponun %60-70 i bitene kadar cok dikkat etmeyip ayağa hakim olamayıp ;) son %30-40'lık kısımlarında ekonomim geliyor :D

pepe

Active member
Salih şehiriçinde hiçbir sıkıntım yok...Zaten yol bilgisayarında sürekli anlık tüketim ekranı açık...Dediğin gibi devir olayına dikkat ediyorum ve motorun tepkisine göre gaza basmıyorum okşuyorum resmen:) Ki şehiriçinde tüm kış 6-6,5 arası yaktım

İkinci kez uzun yol yaptım araçla ve bu sefer tasarruf odaklı kulllanmaya dikkat ettim...Sorun sabırlı kullanamıyor oluşum. Anladığım 80-100 bandında sürmek gerekiyor aracı 5 ortalamaya çekebilmek için aracı ki bu çok zor...Hatta bir ara yolun akışına öylesine bırakmışım ki kendimi ibreye baktığımda 180'i bulmuşum ama inan 120 ile gidiyor zannedersin kendini...Araç hiç hissettirmiyor hızlandığını sana bu da iyi birşey mi bilemiyorum...180'le gidiyorsun ama hissetmiyorsun :confused:

Bir sonraki denememde 80-100 arasında kalacağım inatla bakalım başarabilirsem tabi...

ceronimo1978

New member
Proceed gt ile gaziosmanpasa cerkezkoy yaptim. Cogu zaman Cruise ile 120 km/h sabit hiz anlik kicima takilanlara inat 240 km yaptim. Sonuc 7.9 yakmisim. Fena degil

Berkan

New member
Salih şehiriçinde hiçbir sıkıntım yok...Zaten yol bilgisayarında sürekli anlık tüketim ekranı açık...Dediğin gibi devir olayına dikkat ediyorum ve motorun tepkisine göre gaza basmıyorum okşuyorum resmen:) Ki şehiriçinde tüm kış 6-6,5 arası yaktım

İkinci kez uzun yol yaptım araçla ve bu sefer tasarruf odaklı kulllanmaya dikkat ettim...Sorun sabırlı kullanamıyor oluşum. Anladığım 80-100 bandında sürmek gerekiyor aracı 5 ortalamaya çekebilmek için aracı ki bu çok zor...Hatta bir ara yolun akışına öylesine bırakmışım ki kendimi ibreye baktığımda 180'i bulmuşum ama inan 120 ile gidiyor zannedersin kendini...Araç hiç hissettirmiyor hızlandığını sana bu da iyi birşey mi bilemiyorum...180'le gidiyorsun ama hissetmiyorsun :confused:

Bir sonraki denememde 80-100 arasında kalacağım inatla bakalım başarabilirsem tabi...
5de 80, 6da 100-110 aralıgında tutarsan inanamazsın

slhyldz

New member
https://www.youtube.com/watch?v=TQ5F1TLFcwk Bu benim Kadıköy pendik rekorum.

BEYNUR

New member
Arkadaşlar bendeki araç 2013 ceed sw otomatik ama birtürlü burda yazılan değerleri ş.içinde göremedim. Ş.içi ortalama 8 den aşağıya düşüremedim gerçi çokta sakin kullanamıyorum birde halkalı civarında iş çıkışı çevreyoluna bağlanıyorum yoğun trafik oluyor.
1 depoyla 550 km 600 km arası değişiyor. Yakıt d eğeri biraz yüksek gelsede araçtan memnunum. Birde sizlerdeki gibi yakıt değerini görebilsem daha da memnun olucam :)

textilci

New member
merhaba

2012 concept plus diizel otomatik aracımla şehir içinde 7.8 litrenin altına düşemiyorum fakat geçen hafta antalya ya yola çıktım ve 110 km sabit cc ile 1 depo 1120 km yol yaptım gece gittim gündüz döndüm bence çok iyi sanırım bizim şanzımanların ilk kalkışından dolayı şehir içindeki yakıt oranı çok yüksek

mkesuruk

New member
2013 Premıum 3500 km de aracım. şehir içi bir depo ile 575 km yol yaptım. araç ağustosun başında ilk defa trafiğe çıktı. görene kadar doldur mantığı ile ölçüm yaptım. pompa attıktan sonra dolum devam etmesine rağmen yol bilgisayarında menzil maksimuma ulaştıktan sonra km si artık artmıyor. yol bilgisayarı çok dikkate alınmalı mı acaba diye düşünüyorum. Ancak su ana kadar şehir içi 9,5 ortalamanın altına düşemedim. Rodajla birlikte değişir mi merak ediyorum.

Berkan

New member
2013 Premıum 3500 km de aracım. şehir içi bir depo ile 575 km yol yaptım. araç ağustosun başında ilk defa trafiğe çıktı. görene kadar doldur mantığı ile ölçüm yaptım. pompa attıktan sonra dolum devam etmesine rağmen yol bilgisayarında menzil maksimuma ulaştıktan sonra km si artık artmıyor. yol bilgisayarı çok dikkate alınmalı mı acaba diye düşünüyorum. Ancak su ana kadar şehir içi 9,5 ortalamanın altına düşemedim. Rodajla birlikte değişir mi merak ediyorum.
bir üstteki mesajdaki seviyelere iner otomatik için konusursak

rayen

Super Moderator
[MENTION=2452]mkesuruk[/MENTION] Ölçümün doğru olabilmesi için görene kadar değil, pompa atana kadar dolum yapılmalı. Sürekli bunu yaparsanız genleşme tankını da doldurmamış olursunuz.

Son düzenleme:

mkesuruk

New member
@mkesuruk Ölçümün doğru olabilmesi için görene kadar değil, pompa atana kadar dolum yapılmalı. Sürekli bunu yaparsanız genleşme tankını da doldurmamış olursunuz.
Genleşme tankının dolması ölçümü nasıl etkiler açıklayabilirmisiniz? Bir sonraki dolumda da aynı pompayı kullanmam gerekir öyleyse?

rayen

Super Moderator
Görene kadar dolum yaptığınızda dikkat ettiyseniz mazot köpürür ve köpük indikçe doluma devam edilir. Hem zaman kaybı hem de bir öncekine göre Mazot seviyesi tutmayabilir. Oysa pompa hep aynı seviyede atar.
Genleşme tankına gelince o güvenlik amaçlıdır ve doldurulmaması önerilir.

mkesuruk

New member
Görene kadar dolum yaptığınızda dikkat ettiyseniz mazot köpürür ve köpük indikçe doluma devam edilir. Hem zaman kaybı hem de bir öncekine göre Mazot seviyesi tutmayabilir. Oysa pompa hep aynı seviyede atar.
Genleşme tankına gelince o güvenlik amaçlıdır ve doldurulmaması önerilir.
Cevabınız için teşekkür ederim. Önerdiğiniz yöntemi kullanarak tekrar ölçüm yapacağım. Son ölçümde 10 lt çıkmıştı ort. İnşallah seviyedeki tutarsızlıktan kaynaklanıyordur. (rodajın yanı sıra)

rayen

Super Moderator
Aracın ayarlarına bakmak lazım. Tüketim bilgisi motor her çalıştığında sıfırla Seçeneği seçiliyse yüksek çıkar. Her yakıt alındığında seçili olmalı. Hyundai forumunda birisi bu yüzden kafayı yemişti. :D
En sağlam yöntem alınan mazot-gidilen km yöntemidir.