Otomatik şanzuman yağ değişimi yapacak arkadaşlar !

slhyldz

New member
Yağ değişimini Avrupada olduğu gibi makine ile %100 yapan bir yer buldum.
Topkapı Akınsal Sanayi Sitesinde. Keşke otomatik aracım olduğunda denk gelmiş olsaydı. Ben hep klasik yöntemle değiştirttim. Bildiğiniz gibi kalsik yöntem ile şanzumandaki yağın sadece yarısını değiştirmiş oluyorsunuz. Diğer kısmı tork konvektöründe, filtrede kalıyor. Dolayısıyla aslında yağ değişiminden çok yağ tamamlaması yapmış oluyorsunuz ve yağın ömrü daha az oluyor.
Bu yöntem eski yağı tamamen tahliye edip, yeni yağı şanzumana aktarıyor. Böylece aracınızın şanzumanının yağı ilk günki gibi şanzumanı korumaya devam ediyor. Maalesef ülkemizde yaygın olmayan bir sistem ama doğrusu budur arkadaşlar.

Şanzuman yağını değiştirecek arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim. J

Sitenin linki :
ERAL OTO MODÜL SERVİS

Videonun linki :
https://www.youtube.com/watch?v=L-vJr8z7H7U&feature=player_embedded

slhyldz

New member
Dedimya, Türkiye'de tektük bu tarz cihazlar. Yağ değişimi yapılmıyor. Yağ tamamlaması yapılıyor.
Hatta duymuşsunuzdur belki, bazı servisler 2-3 lt. fazla yağ ile değişimi yaparlar. Bazıları değiştirir 1000 km. sonra gel bir daha değiştirelim der vs... Hatta otomatik şanzumancılar marka model farketmez, her 3 bakımda bir yağınızı değiştirin der. İşte sebebi bu.

Peki yetkili servisler hangi yöntem ile bu bakımı yapıyor?

Gökhan Turunç

New member
Anladım; teşekkürler... Aracın garantisi olduğundan servis aracılığı ile yapmak daha mantıklı.

Batum

New member
servise gittiğimde şanzıman yağını sormuştum değişiyormu nezaman diye, pek değişmez hatta kore'den yetkililer hiç değiştirmeyin diyorlarmış dedi usta.

inimicus

New member
servise gittiğimde şanzıman yağını sormuştum değişiyormu nezaman diye, pek değişmez hatta kore'den yetkililer hiç değiştirmeyin diyorlarmış dedi usta.
O servisten uzak durmak lazım. 45000 km'de bir değişir otomatik şanzıman yağı.

GT-I9100 cihazımdan gönderildi

slhyldz

New member
[MENTION=65]inimicus[/MENTION] Mutlu gariptir ama nedense yeni üretilen araçlarda servisler yağ değişim yapmıyorlar çünkü klavuzda değişim yok. Bu sadece kiada yok. Peugeot grubuda böyle. Diğer markaları bilmiyorum. Opelde yazıyormu?

inimicus

New member
İşin komik tarafı daha bakmadım :O

GT-I9100 cihazımdan gönderildi

inimicus

New member
Eder tabi. Değişim zamanı gelmiş olabilir geçişlerde sıkıntı varsa.

KeremB

New member
Bu konuda gerek meb basayar gerekse kia topkapi eresin. Kesinlikle otomatik sanziman yaginin degisiminin gerekmedigini soyluyor. Ben yetkili servis disinda degisim yaptirmayi dusunuyorum ancak hangi yagi kullanmaliyim ve yag filtresini temin edebilir miyim bilmiyorum. Arac 2012 yeni kasa otomatik ceed.

msi

Member
Ankara da denk gelen yada yağ ve filtre değişimi yaptırabilecegimiz bir yer bilen var mı?

ozgurcan

New member
Hyundai i30 un kitapçıgını inceledim, tam otomatiklerde 100.000 km de, DCT lerde 120.000 km de şanzıman yağı değişir diyor