Kia ceed premium yakıt tüketimi sorunu

arif3443

New member
Merhabalar ben yeni kia ceed aldım 2014 model premium paket 128 ps otomatik vites aracımın şuan üstünde kışlık lastikleri var ve yakıt tüketimi 10.2 lerde takılıyor çok değil mi ?

hakan26

Member
Kışlık lastikleri çıkardığınızda 9 lu değerleri yakalayabilmeniz mümkün,tork konvertörlü klasik otomatik şanzımanların tek handikabı biraz fazla yakmaları lakin sağlamlığı ve keyfi bunu unutturuyor

arif3443

New member
Benim arkadaşdada var 8.4 yakıyor şaşırıyorum

Berkan

New member
1500'den fazla kiloya sahip ,donanımı eksiksiz, 17 inch janta, 6ileri tork konkvektörlü sanzımana sahip arabanın, üstüne birde kış lastiği ve havanın soguk olmasını geç ısınmasını eklersek(+tuz biber olarakta sürekli kısa mesefa kullanımda varsa) 3-4 litre yakmasını falan bekliyor insanlar galiba bende bunu anlamış değilim.

Şu yukarda yazdığım şartlar altında herhangibir muadili rakibinden asagı yukarı 2 litre fazla yakması için tüm şartlar olgun :).

Tok kapı sesli golf, a3 ,octavia, fluence falan 6-7 litrelerde gezerken; 8-9 litre semalarında gezmek tamam can sıkıcı olabilir ama gercekler tamamiyle bunlardır.

Son düzenleme:

arif3443

New member
1500'den fazla kiloya sahip ,donanımı eksiksiz, 17 inch janta, 6ileri tork konkvektörlü sanzımana sahip arabanın, üstüne birde kış lastiği ve havanın soguk olmasını geç ısınmasını eklersek(+tuz biber olarakta sürekli kısa mesefa kullanımda varsa) 3-4 litre yakmasını falan bekliyor insanlar galiba bende bunu anlamış değilim.

Şu yukarda yazdığım şartlar altında herhangibir muadili rakibinden asagı yukarı 2 litre fazla yakması için tüm şartlar olgun :).

Tok kapı sesli golf, a3 ,octavia, fluence falan 6-7 litrelerde gezerken; 8-9 litre semalarında gezmek tamam can sıkıcı olabilir ama gercekler tamamiyle bunlardır.
Dedikleriniz doğru ama şuan ben istanbuldayım depoyu 227 tl ye doldurdum yarım depoya 325 km gittim normal mi ?

Berkan

New member
Dedikleriniz doğru ama şuan ben istanbuldayım depoyu 227 tl ye doldurdum yarım depoya 325 km gittim normal mi ?
Sizinkiyle kiyaslarsam, Bende yarim depoda genelde 400km gidiyoru (manuel vites, 16jant+kis lasitgi, donanımdan dolayi Premiumdanda kabaca 80 100 kg hafifimdir) . Bu sartlar altinda benim deponun tamaminda 650 semlarinda oluyor

alper_c

New member
bende de 2013 otomatik var, dur kalk trafikte veya motor soğukken kısa mesafelerde 10 litre civarı görüyorum ama normal kullanımda ve akıcı trafikte genelde 6,5-6,7 civarı ortalamam oluyor, bence bu değerler 1.6 otomatik bir araç için çok normal

manager

New member

uç bir örnek olacak ama 1800 kg , 4 çeker ,218 hp ,450 nM tork, 245/45/18 lastiklerle , 2 litre , bmw aracım kışlık lastiklerle 100km/8,3 litre yakıyor.
aynı zamanda kia ceed aracımda bu yakıtı yakıyor 100km de.
Boş yere şu kiloya sahip şu jant büyüklüğü diye abartmayın aracı,muadillerinde en yüksek yakıt tüketimli araç bu kabullenin artık.

Berkan

New member
uç bir örnek olacak ama 1800 kg , 4 çeker ,218 hp ,450 nM tork, 245/45/18 lastiklerle , 2 litre , bmw aracım kışlık lastiklerle 100km/8,3 litre yakıyor.
aynı zamanda kia ceed aracımda bu yakıtı yakıyor 100km de.
Boş yere şu kiloya sahip şu jant büyüklüğü diye abartmayın aracı,muadillerinde en yüksek yakıt tüketimli araç bu kabullenin artık.
Ben yazdığım yazıda az yaktığını ve kabullenmediğime dair bir kısım göremedim. Hatta yazdıklarım dışındahiç biri araba böyle yakamaz bizimkide normal demedim. sınıf/segment arkadaslarına göre olumsuz yanları soyledim halada arkasındayım.

Yakıta dair bukadar konu üstüne konu açılması yakmasına dair sikayeti olan, satsın kurutlsun abi kimse size silah dayamıyor satamazsınız edemezsiniz diye yerine alacagınız herhangibir araba bundan yaksa yaksa 1-2 litre az yakma ihtimalli var ama bukadar donanımlı güclü fiyatsal acıdan aynı olmayacaktır.

Senin 525d'inde veya herhangibir Bmw mükemmel zf8'le harikalar yaratıyor. F30 316 bile kendinden 20 30 hp fazla c180'lere çok rahat kafa tutuyor, çoğu fiziktede önde.

Ucunda uç örneği m550d xdrive 3000cc 3 turbosu 381hp ve 740nm torku ve 19 lastikleriyle. 9-11 litre yakarak gezebiliyor. Bu durumda 1000cc'si, 2 silindiri ve 163 hp'si eksik 525d fazla mı yakmış oluyor :cool:

[video=youtube;fpwOQD4XOGk]https://www.youtube.com/watch?v=fpwOQD4XOGk[/video]

daha bunun gibi cok video varda forumda her mesaja tek video koyduruyormuş örnekleri bolca var

manager

New member
İlk olarak ben 5.25 in de az yaktığını savunmuyorum , sizin anlat(y)ış biçiminize uygun bir örnek vermek amacıyla onu kullandım. (1500 kg 17 jant vs. dediğiniz için) Ve yine aynı biçimde örnekleme yapmışsınız.

''Şu yukarda yazdığım şartlar altında herhangibir muadili rakibinden asagı yukarı 2 litre fazla yakması için tüm şartlar olgun :). ''

Muadillerinden 100km/2L fazla yakmasını normal olarak söylediğiniz sebepler çok enteresan. Sizin kıyasladığınız muadil araçlar 14' jant ve hafifletilmiş karbon parçalarla geziyor olmalı.

Berkan

New member
Düz mantık gayet Sen benden min.100-150 kilo agır ol bir okadarda güçlü ol herhangibir merdiveni cıkarken veya düz yolu yürürken hangimiz daha çok enerji harcarız boyunu 2 metre ayak numarında 50 say istersen.