ceede ilk motor temizliği denemem :D

babıesrar

New member
Arkadaşlar merhaba herkese. Birkaç saat önce aracın motorunu temizledim.Öncelikle Rasim abiye çok teşekkür ediyorum. O'nun teorik yardımı olmasa asla girişemezdim. Aracın beyni ve sigorta kutularına zorunlu dikkat etme durumu çok tedirgin şekilde çalışmama neden oldu doğrusu.İlk kez yapmanın verdiği gerilim de var tabi. Lavorun namlusunu çok yakın tutmayayım derken fazla abarttım galiba. Sonuçta gördüğünüz gibi ayrıntılar temiz olmadı maalesef. Fırça da kullandım ama pek fazla bi yere ulaşamadım. Emek verdik ama yaptığım işi beğenmedim. Daha çok çalışmam lazım Rasim abinin işleri kadar iyi olması için.İşte resimler:

Öncesi
Ekli dosyayı görüntüle 1077
Olay anı
Ekli dosyayı görüntüle 1078Ekli dosyayı görüntüle 1079
Ve sonuç
Ekli dosyayı görüntüle 1080

Serkan OĞUZ

New member
Emeğine sağlık, bence ilk etapta temkinli yaklaşman iyi olmuş.Bu kadar gerginliğe rağmen sonuç bir sonraki denemelerin için çok umut verici:)Kirin büyük bölümünü halletmişsin çok güzel görünüyor.

babıesrar

New member
Sağolasın hocam. Moral verdin valla. Bingöldeki bu şantiye hali devam ettikçe birkaç ay sonra tekrarlamam gerekecek. Umarım o zaman daha iyi sonuç alırım :)
[MENTION=1513]Serkan OĞUZ[/MENTION]

Serkan OĞUZ

New member
Evet dediğin gibi şantiye çok kısa sürede yine aynı duruma getirecektir ama elin alıştı artık bundan sonra tozlar korksun senden:)Çok daha iyi sonuç alacağın kesin.

rayen

Super Moderator
Olmuş. Eline sağlık.
Bir daha ki sefere şampuan miktarını biraz daha arttır. Ya da daha az su ekle.:)

babıesrar

New member
Eyvallah Rasim abi. İnşallah geliştiririm kendimi :)

akrepkral86

New member
Çok güzel olmuş aracın Fatih abi tabiri caizse cillop gibi olmuş güle güle kirlet

Berkan

New member
eline saglık bende carpexin lastik parlatıcı kopugu var sıkınca kendin kenine degisik hallere girip eriyor, sonra süngerle yediriyodum (15TL) .bunu sonra plastik olan pacalık davlunbazlara ve arka tampondaki siyah cıtayada sürdüm hatta komple motoruda onla temizledim süngerin girebildigi yerlere gayet işe yaradı kalıcı parlaklık :) denenebilir isse yarıyor gayet

babıesrar

New member
Radara aldım carpexi [MENTION=1547]Berkan[/MENTION]. Parlaklık iyidir.
Eyvallah [MENTION=1561]serkanuludag[/MENTION] :)

rayen

Super Moderator
Radara bunları da al.
1. Kalitelisi 303 Aerospace protectan
2. Daha az kalitelisi atas plak 2

babıesrar

New member
Senin yazdıkların her zaman radarda abi. Diğer konuda bi cevapta yazdığında almıştım radara. 303ü gözüme kestirdim tetikteyim :)
[MENTION=214]rayen[/MENTION]

Tesla

New member
Motor yıkatmak konusunda artık pek olumlu düşünmüyorum. WD 40'ı beze sürüp silmeyi tercih ediyorum. Ağustos'da aldığım Ceed'imin motorunu henüz hiç temizlemedim. Artık araçlarda sadece Ecu ve sigortalar yok. 40 tane sensör var. O2 sensörü, CO2 sensörü, yağ basıncı sensörü, hava akış sensörü, vb... (listesi için buyrun:OTOMOBİLLERDE KULLANILAN SENSÖRLER). Bu yüzden bu kadar elektronik aksamı kapatmak artık mümkün değil.

rayen

Super Moderator
O sensörler zaten suya dayanıklı. Öyle olmasa ilk yağmurda hepsi pert olur.
Ayrıca WD 40 motorun daha fazla toz tutmasına neden olur. Ama 303 kullandığında tüm elemanlar üzerinde film tabakası oluşturur, kirin, çamurun, suyun içeriye sızmasına engel olur. 303'un asıl görevi plastik aksamları korumaktır. Uv koruması vardır. Genellikle torpido da kullanılır.

babıesrar

New member
Bir de şu var. Ne kadar marka varsa detailingle ilgili hepsi halihazırda her marka aracın her marka modeline (elektrik motorları ayırabiliriz) devamlı olarak motor yıkama işlemini yapıyorlar. Bunlarla ilgili özel ürünler geliştiriyor ve satıyorlar. Kaldı ki ceed'in kitapçığında ilgili sensörlerden dolayı motorun yıkanmaması yönünde herhangi bir uyarı göremedim. Velhasıl bu sıcak bakma yada bakmama meselesi değil, teknik olarak uygundur değildir meselesi.

Tesla

New member
Ne yazık ki servislerimiz kitapçığı umursamıyor. Yağ meselesinde bile kitapçıkta yağın standartları belirlenmiş ancak servisler farklı marka yağda garanti dışı kalma olasılığı tehditi savuruyorlar. Aynı durum ses sitemi, xenon farlar için de geçerli. Oysa kitapçıkta farklı "marka" yağ ya da xenon takılmaması ile ilgili bir ifade de yok.

Ben 206 aracımda motoru yıkattıktan hemen sonra motor arıza ışığı yandı ve arıza raporunda oksijen sensörü arızası çıkmıştı. Basıçlı ve deterjanlı su sıçrayan yağmur suyu gibi değildir ne de olsa. Çok dikkatli olmak gerek.

Bu arada bu 303 sprey nedir? Merak ettim.

babıesrar

New member
Valla Teoman üstad o mesele de servisten servise değişiyor. 15 nisanda Elazığ KİA'da 24000de 2. periyodik bakıma soktum aracı. Gitmeden önce heriflere Mobil 1 ESPyi getireceğimi söyledim. ''Olur bakım çıktısına not düşeriz müşteri mobil 1 5.30 kendi getirmiştir diye'' dediler. Hiç de garanti cart curt demediler. Malatya KİA da aynı şekil karşılık verdi. O istanbul ve batıdaki bazı servislerin fırlamalığı. Sonuçta kaputun altına CASTROL 5.30 yazan KİAnın kendisi.Kitapçıkla çelişmeyen hiçbir işleme yaptırım uygulayamazlar garantiden de çıkaramazlar. Örneğin adamlar kitapçıkta lastiklerde sensör olduğu için uyarmışlar lastik değişiminde dikkatli olun diye. Lakin ben bunu aylar önce gözden kaçırdığımdan ve kazma lastikçi de iyi usta olmadığından bodoslama daldı lastiğe ve aylar sonra sensörün bozulduğunu öğrendim. E şimdi bu garanti dışı kalır haliyle zira kullanıcı hatası ve dikkatsizliği. O yüzden haklarımızı iyi bileceğiz kurallar dahilinde istediğimizi talep edip yapacağız. Servisten korkmanın anlamı yok.
303 için buraya bi bakın isterseniz. 303 Koruyucu - Aerospace™ - Tüm Ürünler | West Marine

Tesla

New member
Senden özendim az önce gidip WD 40 ile elimin uzandığı her yerin tozunu aldım. Şunu da ilk defa fark ettim, bizim araçlardaki ön cam yağmur oluğunun su atık delikleri kaput başlangıcında ve en uçlarda 3'er tane küçük delikten oluşuyor. Onlar da ağaçtan dökülen dal yaprak vb ile dolmuş. Arada orayı temizlemekte fayda var. 303'e bir bakayım.

Burdaki servisler zaten şaşkın. Biri castrol kullanırken biri shell kullanıyor. Mobil 1 esp getirecem deyince garanti diyorlar. İsim vererek servislerdeki bu marka farklılığının sebebini sorunca da mırın kırın... Artık kesin karar verdim, mobil 1 esp formula götürücem. 5 litre yetmiyor galiba bize.

babıesrar

New member
Yok yetmiyor. 5.3 lt falan. 4+1+1 aldım. 1'liklerden birinin yarısından fazlası arttı.