CeedClubTR Manifesto'muz

aLi

Yönetim Ekibi
Merhabalar arkadaşlar;

Aramıza yeni katılan üyelerimizi ve mevcut eski üyelerimizi bilgilendirme amacıyla bu manifestoyu yayınlamayı uygun gördük. Manifesto icerisinde “diğer site” diye bir ibare göreceksiniz.Bu kafanızı karıştırmasın sadece ötekileştirmemek adına kullandığımız bir ifadedir.

Öncelikle üstüne basa basa belirtmek isterim. CeedClubTR Kulübü bir kuruluş değildir. Sizlere bilgi ya da hizmet vermek gibi zorunluluğu da yoktur. Biz bu işe araçlarımızda meydana gelebilecek olası sorunları görüşmek, araçlarımızı kişiselleştirmek üzere fikirler almak icin toplanan bir kaç kişi olarak başladık. Yapılan bilgi ve tecrübe alış verişi hoşumuza gitti. Biz de daha fazla bilgi ve daha fazla tecrübe için çeşitli web siteleri, sosyal paylaşım ağları ve diğer iletişim yöntemlerini kullanarak daha fazla kişiye ulaşmayı hedefledik. Hedefimizde hızla da ilerliyoruz.

Hesap sorma gibi bir lüksünüz yok arkadaşlar. Yani, neden mesajım silindi, neden mesajımı yayınlamıyorsunuz, neden şöyle olmuyor neden böyle olmuyor gibi bir durum söz konusu değil. Gayet basit bir biçimde, tüm mesajlarınızın yayınlanacağı ve özgürce kendinizi ifade edebileceğiniz web siteleri mevcut. Biz onlardan değiliz diyoruz açıkca. Biz bir kulüp sitesiyiz.

Sitemizde Forum Kuralları mevcut, bu kurallara dayanarak uygun görmediğimiz mesajları siliyoruz, yayınlamıyoruz. Daha basit bir açıklaması yok, mesajınızın yayınlanmamış olması şahsi duygularınızı incitiyor, ya da bu durumu haksız görüyorsanız, çok basit bir şekilde yazılarınızı sorgusuz sualsiz yayınlayacak diğer sitelere (üstelik üye sayıları bizden çok fazla, yani daha çok kişiye ulaşabilirsiniz) aynı mesajı yazabilirsiniz. Tekrar ediyorum, biz kulübüz, dolayısıyla bu kurallar ve kurallardan öte; kulüp üyeleriyle verimli iletişim kurabilme oldukça önemli.

"Sen kimsin birader, benim mesajımı siliyorsun?" diyen adamı sorgusuz sualsiz siteden uzaklaştırıyoruz ama "Felanca başlıkta bir mesaj göndermiştim, silinme sebebini öğrenebilir miyim?" diyen kişiye aynı güzellikte cevap veriyoruz. "Bu ne ya, bok gibi olmuş, sanki araba şahin a.q" diyen adamı kovmaktan beter ediyoruz, ama "Bence güzel olmamış, krom kaplama kapı kolu bu aracın zerafetini bozmuş" diyen adama teşekkür edip konuya devam ediyoruz.

Yeni üye olmuş siteye adam geliyor, daha kimsin nesin necisin bilmeyiz. Konuya ortadan dalıp: “Benim arabam titriyo sallanıyo. Bu sorunu bazen yapıyo ama bazende yapmıyo” diyen adamın mesajını hangi aklı selim yayınlar ki? Kardeşim, bunları biliyoruz zaten. Daha önceden layığı ve teknik açıklamasıyla beraber yazılmış bu. Üstelik daha düzgün bir dille anlatılmış, sebepler ortaya konulmuş, çözüm önerileri üzerine bile tartışılmış. Yeni katılmışsın siteye, bir başlığı oku, bir forumu takip etmeye başla, forumdaki genel konuşma havası iletişimde kullanılan anahtar sözcükler neler bunları idrak et. Sonra tanışma başlığı aç; kendini tanıt. Biz de karşımızda ne kadar tecrübe sahibi biri konuşuyor, onu bilelim, sözlerini ona göre dikkate alalım ya da almayalım. Bir söyleyiver bakalım kimsin sen. Ondan sonra gir “Tekleme ve Sallantı Problemi” başlığını: güzelce sorununu anlat mesajını at. biz de evet bu problem hakkında düşünen arkadaşlar yaşanan bu olumsuz tecrübeyi de göz önünde bulundursunlar, deyip teşekkürü borç bilelim ve güzelce geçinelim. Ama çıkıpta burası özgür bir ortam değil mi? Niye mesajlarımız yayınlanmıyor demenin anlamı yok!

Alakasız 10 tane başlığa girip, “arkadaşlar jant almayı düşünüyorum bana yardımcı olun acilllllll, hemen sabah olmadan almam lazım çok acil, telefonla arayın beni, hatta arabanızda varsa söküp getirin bana yarın takiyim deniyim”... gibi art ardına mesaj atıp, cevabı aldıktan sonra siteye uğramayan çok insan var. Bu yüzden bu mesajları da onaylamıyoruz, acil işiniz varsa bu işi parayla yapan firmalar mevcut, ararsınız gece yarısı size jant bulup getirir takarlar. Biz gece yarısı jant krizi gelenlere yardım amaçlı bir web sitesi değiliz ki, sürekli olarak takip edecek, gerektiğinde soru soracak, gerektiğinde kendisi paylaşım yapacak, gerektiğinde birlikte geyik yapıp eğleneceğimiz, gerektiğinde buluşup vakit öldüreceğimiz organizasyonlara etkikinliklere katılan kulüp arkadaşları arıyoruz. Benim acil sorum var, soramayacak mıyım yani? şeklinde bir yaklaşım tarzına anlam veremiyoruz, tabiki sorun istediğiniz yerde. Burası yeri değil. Daha büyük siteler var, bu diğer sitelerde daha hızlı cevap alırsınız.

Yani temel olarak, internetin en büyük sorunlarından olan, bilgiyi alıp kaçmak bizim için de bir sorun. Google yoluyla gelip, aradığı bilgiyi aldıktan sonra foruma uğramayan, sorusu olduğunda girip, tek başlık okumadan hemen sorumu sorayim vaktim yok cevap gelsin gerisi beni ilgilendirmez. Ne de olsa bilgisayar başında oturan bir sürü işsiz güçsüz adam var, bütün dünyevi amaçları forumda birine cevap yazmak olan kişiler hemen cevap verir ben de işimi görürüm mantığı, tarafımızca kabul edilemez. Hele ki bunu hakları görüp, kardeşim benim mesajıma nasıl müdehale edersin bu benim hakkım, internet değil mi, burası Cee’d çilerin yeri değil mi sen de kim oluyorsun tavrındaki şikayetler, yalnızca ben ve diğer yetkili arkadaşları üzmekten başka işe yaramıyor.
Sonuç olarak; tek amacı Kia Ceed Kullanıcıları ve sevenlerini bir araya getirip, bilgi ve tecrübe paylaşımı için sosyal birliktelik oluşturmak olan bu kulüp amacından sapmadan yolunda ilerleyecektir. Bu yolda gerekirse yeni üye alımları durdulacak, gerekirse bir çok kişinin üyeliği iptal edilecek, gerekirse daha ağır ceza ve yaptırımlar uygulanacaktır. Hatta web sitemizin kapanması dahi söz konusudur. Herkesin üzerine düşen görevi derhal yapması bir uyarı yahut tehdit olarak algılanmamalı, bir ödev olarak kabul edip, bir an evvel uygulamaya konulmalıdır

Hepinize keyifli forumlar dileriz.

CeedClubTR
Forum Yönetimi