Tanışma ve Cee'd i neden önerirsiniz??

eagle

New member
Merhaba,
Adım Kenan.28 yaşımdayım ve İstanbul'da bir kamu kurumunda görev yapmaktayım. İlk arabamı almak için uzun zamandır arayış içersindeyim. Segment olarak alakaları olmasa da corolla, cee'd, focus gibi modelleri inceledim ancak corolla da yüksek maliyet focuslarda ise şirket aracı olma potansiyelinin yüksek olması nedeniyle cee'd de karar kıldım. Aklımda hala soru işaretleri var.
Mesela Cee'd performansından herkes memenun ancak yakıt olarak durum nedir?
Otomatik mi yoksa manuel mi sürüş keyfi ve yakıt açısından?
Bazı ilanlarda 160-170 bin km de araçlar oluyor cee'd motoru ne kadar dayanıklı ve kaç km'lere kadar sorunsuz gider?
Yedek parça ve servis ücretleri ne durumdadır?
Yardımcı olursanız sevinirim...

43YD620

New member
merhabalar öncelikle hoşgeldiniz ve keyifli forumlar. Benim de ilk aracım ceed oldu. dizel otomatik concept plus paketini aldım. araçtan çok çok memnunum. fakat ilk aracım olduğu için doğal olarak diğer araçlarla bir kıyas yapamadım. forumda çok çok tecrübeli arkadaşlar var mutlaka yardımcı olacaklardır.

slhyldz

New member
Merhaba;
Öncelikle bazı bilgileri eksik vermişsiniz.
Yeni kasamı eski kasamı alacaksınız?
Bütçeniz nedir ?
Manuelmi otomatik mi düşünüyorsunuz?
Hatcback SW farkedermi?
Donanım önemlimi ?
Araçtan beklentiniz nedir? (yakıt, konfor , hacim vs.)
Ayrıca hermarkanın aynı segmentte araçları vardır. Focus corolla ceed megane c4 308 golf leon octavia civic vs. aynı segmentin araçlarıdır. (C sınıfı)

Merhaba,
Adım Kenan.28 yaşımdayım ve İstanbul'da bir kamu kurumunda görev yapmaktayım. İlk arabamı almak için uzun zamandır arayış içersindeyim. Segment olarak alakaları olmasa da corolla, cee'd, focus gibi modelleri inceledim ancak corolla da yüksek maliyet focuslarda ise şirket aracı olma potansiyelinin yüksek olması nedeniyle cee'd de karar kıldım. Aklımda hala soru işaretleri var.
Mesela Cee'd performansından herkes memenun ancak yakıt olarak durum nedir?
Otomatik mi yoksa manuel mi sürüş keyfi ve yakıt açısından?
Bazı ilanlarda 160-170 bin km de araçlar oluyor cee'd motoru ne kadar dayanıklı ve kaç km'lere kadar sorunsuz gider?
Yedek parça ve servis ücretleri ne durumdadır?
Yardımcı olursanız sevinirim...

eagle

New member
Öncelikle teşekkür ederim cevaplarınız için. Min. 2010 ve üzeri olmak üzere motion cencept serileri olarak düşünmekteyim. Tercihim hatcback. Açıkçası çok fazla bir beklentim geniş olmalı ve yakıt olarak da tasarruflu olmalı tabiki de. Manuel yada otomatik olması açıkçası yakıt sarfiyatına göre şekillenecek. Donanım olarak ise motion veya consept serilerinin donanımları benim ihtiyaçlarımı ziyadesiyle karşılayan tiptedir.

inimicus

New member
Şehiriçi kullanım güzergahı ve hıza göre yakıt değişir. Misal bendeki 2010 dizel otomatik motion Kampüs içi yoğun ve haftada bir kaç defa Şehiriçi yirmi km yol alarak 8.2 lt yakıyor. Sadece uzun mesafe Şehiriçi olsa bu değer 7.5 civarı olur.

slhyldz

New member
Selam;
Yakıt : Manuel mation kullanıyorum. İstanbul Pendikte yaz ayındaki ortalamam 5.5 lt. Şuanda 6,7 lere çıktı. Motor ısınana kadar 7- 7,5 lt görüyorum. Motor ısındıktan sonra ne kadar yol katederseniz yakıt ortalaması o kadar düşüyor. Bütün dizeller için bu durum aynıdır. Otomatik olanlarıda forumdaki yakıt tüketim konularından okuduğuma göre, aracıda manuel ile aynı koşulda kullandığımızda 1- 1,5 lt fazla yaktığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Konfor : Araç süspansiyonları biraz sert. Yol tutuş çok iyi ama bozuk yollarda konfor biraz bozuluyor. Asfaltta sessiz ve iyi.
Ses : 120 km hızı geçince biraz rüzgar sesi alıyor. Camlar kapalı şehiriçi araç yeterince sessiz. Ben memnunum.
Motor : Motor ve turbo benim bildiğim taş gibi. Değişken geometrili yeni nesil bir turbo var ve kurallara uyduğunuz müddetçe sorun çıkartmaz. Ayrıca cool modeli hariç hepsi 115 Hp 255 nm. 1900- 2900 rpm ler arası kullanımda güçlü. 1900 rpm altında sıkıntı yok ama ani sollamalar yapamazsınız.
Donanım : Benim araç 2012 model Mation manuel. Dört cam otomatik. Çelik cant ve işe yaramayan bir bloutooth var. Diğerlerini saymama gerek yok (abs, hava yastığı vs.) Concept modelindede ekstradan dijital klima, hız sabitleme var. Güvenlik olarak ESP varmı bilmiyorum. Varsa çok iyi.
Hacim : Arka tarafa 3 kişi çok rahat oturarak uzun yolculuklar yapılır. Ön taraf zaten geniş. Bagaj bana çok rahat yetiyorki bu sene memleketten gelirken bagajı boşalttığımda herkez çok şaşırdı. Ayrıca arka koltuklar yattığında inanılmaz bir hacim oluşuyor.

Fiyat performans olarak alınacak bir araç. Aynı fiyata bir alt segment olan clio dizelleri bile almak güç. Kafanızda bir rakam oluşması adına ben 37 000 tl ye aldım. Sahibindendeki fiyatlara göre iyi aldığımı düşünüyorum. Parça sıkıntısı çekmezsiniz ama çok kullanılan parçaların dışındaki yedek parçalar Renault, peugeot, citroen ve f,at grubuna göre pahalı.
Toyota, honda, mazda gibi araçlarla kıyaslanabilir.

Öncelikle teşekkür ederim cevaplarınız için. Min. 2010 ve üzeri olmak üzere motion cencept serileri olarak düşünmekteyim. Tercihim hatcback. Açıkçası çok fazla bir beklentim geniş olmalı ve yakıt olarak da tasarruflu olmalı tabiki de. Manuel yada otomatik olması açıkçası yakıt sarfiyatına göre şekillenecek. Donanım olarak ise motion veya consept serilerinin donanımları benim ihtiyaçlarımı ziyadesiyle karşılayan tiptedir.

eagle

New member
Hocam cevaplar için çok teşekkür ederim. Aracı aktif olarak kullananlardan bu bilgileri almak çok faydalı oldu benim için. İnşallah bende aklıma yatan cee'd imim alırım ve aranıza katılırım...