Sw'ye motor temizliği

rayen

Super Moderator
Evet o dikdörtgen kısmı kapatıyorsun. Eğer basıncı yüksek bir makine kullanacaksan uzak tut ki bir yerleri koparmasın. Bahçe hortumu kullanacaksan sorun yok. Yağmurlama yaparsın :D

rayen

Super Moderator
[MENTION=3]aLi[/MENTION] ye not: mesajlar yine gitmiyor sorun devam ediyor. :D

babıesrar

New member
Evet o dikdörtgen kısmı kapatıyorsun. Eğer basıncı yüksek bir makine kullanacaksan uzak tut ki bir yerleri koparmasın. Bahçe hortumu kullanacaksan sorun yok. Yağmurlama yaparsın :D
130luk Lavorla yıkayacağım. Abi ilk mesajında atas estyi foam lance ile bastığını yazmışsın. Fısfıs mı kullanayım foam lance mi? Bi de atas est ile su miktarı 100e 500 mü olmalı?

rayen

Super Moderator
Ben sende foam lance olduğunu unutmuşum. :D
Doğal olarak foam lance kullanacaksın. Ama önce suyla motorun kaba kirini al, sonra foam lance ile köpükle, biraz bekle, fırçala.
lavorun basıncı zarar vermez ama sen yine de uzaktan tut.

rayen

Super Moderator
Bir şey değil. Yıkarken foto çek de vatandaş faydalansın. :D
Est miktarını yazmayı unutmuşum. :)
Motor çok kirliyse 1/20= 800 ml su+200 ml est
Az kirliyse 1/10-1/15 yeterli olur.
Biraz arttırıp jantları da est ile yıkayabilirsin. :D

gorkemsin

New member

Aracın beynini kalınca bir bez ile kapat. Gerekirse iki adet bez kullan. Bezlerin üzerine naylon poşet geçir, poşetin kenarlarını iyice aşağı doğru ittir. Bir de kırmızı ile işaretlediğim sigorta kutularına, kablo soketlerinin üzerine doğrudan ve yakından su tutma. Elinde Atas Est varsa kullan, yoksa 100 ml kadar fairy ya da prill bulaşık detarjanını 500 ml'lik su dolu fısfıs şişeye koy, motorun üzerine sık gitsin. :D
Biraz bekle bir fırça ile güzelce heryerini fırçala, çıkmayan yer varsa üzerine biraz daha deterjan fısfısla yine fırçala. Bu işleri yaparken hızlı ol, deterjanın kurumasına izin verme. Sonra güzelce durula ve kurula. Uzun süre kirlenmesin istiyorsan üzerine 303 Aero Protectant veya atas plak2 sıkıp temiz bir bezle iyice kurula.
Bu kadar yeterlidir sanırım. :D
selam...öncelikle elinize sağlık...bende bir şey sormak isterim , sizin tecrübelerinizden faydalanmak isterim. ataş plak 2 kullanıyorsun gördüğüm kadarıyla. torpido üzerinde deneme yaptınmı hiç..ben korkuyorum sürmeye..zamanla kötü olurmu diye...aslında hafif böyle torpido üzerinde sürtünme izleri var onları kapamak istiyorum... birde bu atas estler hep büyük bidonlarda. bunlar daha küçük oranda satılıyor mu? siz nasıl ediniyorsunuz ataş est i?

babıesrar

New member
Anladım abi. Foto çekeceğim. Jantlara da girmem lazım zaten.:) Tekrar teşekkürler

rayen

Super Moderator
Ben plak 2 kullanmıyorum. Çünkü plak2'nin ömrü az ama kolay ulaşılabilir olması nedeniyle öneriyorum. Ama ben arar bulurum diyenler için, buradan 303 alınabilir. Biraz daha pahalı bir ürün kullanmak istiyorum diyenler için buradan C6 matte dash alabilir. Para sorun değil uzun süre koruma sağlasın diyenler için buradan C4 trim restorer alabilirler. C4 genellikle dış trimler için kullanılır. Ben öyle yapıyorum.
Atas est'yi de buradan 1 litre olarak alabilirsin.
Torpido üzerindeki sürtünmeler sürtünen cismin boyası vs. gibi bir şeyse yani çizik değilse atas vinet ya da amway loc kullanarak silmeyi deneyebilirsin. Görmeden bir şey demek çok zor.

gorkemsin

New member
yani çok belli etmiyor kendini...çizik değil...ama silme ile tam geçmiyor...hafif rengini aldı..eşimin çantasının sürtmesi ile oldu sanırım. hani deri üzerinde kaşıma izi gibi..ne tarif ama..ya bir parlatıcı ile kendini bulacak ama ben sürmeye çekiniyorum biraz...bir yerine sürersem tamamına süreceğim sonra. renginde kayıp olurmu diye korkuyorum..dediğin ürünleri bir inceleyeceğim ama.. çok teşekkürler...

rayen

Super Moderator
Önerdiğim ürünlerin hiç biri zarar vermez. Plak2'nin Uv koruması net değil ancak diğer ürünler Uv korumalı ve uzun süre dayanır. 303 iç dış tüm plastiklere ve motora uygulanabilir. Ben torpidoda 303 kullanıyorum, uyguladıktan sonra hafif nemli bezle silmek yeterli oluyor. Uzun süre toz toplamıyor. Üstelik parlama yapmadığı için rahatsızlık vermiyor. Sakın ola benzinliklerde adi torpido cilası diye satılan ürünleri kullanmayın. Bir süre sonra torpidonun renk değiştirdiğini görürsünüz. Sürtme izlerini de dediğim ürünlerle biraz bastırarak temizlemeyi deneyin. Hangi alanlara uygulama yapacaksanız o alanları önce kirden yağdan iyice arındırmanız kullanacağınız ürünün etkisini daha da arttıracaktır.

omurkadir

New member
eline sağlık abi.
ben motor temizliğini çoğu kez es geçiyorum. kirli olmasının bir mahsuru var mıdır görüntü dışında?

rayen

Super Moderator
Aslında kısa vadede bir sakıncası yok. Ama uzun zaman geçince kir bulaştığı her parçayı yıpratacaktır. Görsel açıdan da, motor elemanlarının dayanıklılığı açısından da yılda bir kez motor temizliğinde fayda var.