Sportage'ye Fusso Coat Mirror Shine Light Uygulaması

rayen

Super Moderator
Aktif üyesi bulunduğum bir detailing formunda açtığım konuyu sizlerle de paylaşmak istedim. O foruma yönelik yazdığım için sizler için konuyu uyarlamaya zamanım olmadığı için böyle idare edin. :D
Siz de cee'd'lerinize isterseniz bu uygulamayı yapabilirsiniz. Kolay uygulama, güzel sonuç. :)
Merak edenlere itina ile yardımcı olunur.
:cool:
-----------------------------------------------------------------------
Acryl Seal ile devam eden boya koruma serüvenimin yönünü fusso coat mirror shine lighta doğru çevirmeye karar verdim. Acryl Seal'den oldukça memnundum ancak yeni bir ürün deneme merakı, karşılaştırma yapma isteği ve elde Acryl Seal kalmaması gibi nedenlerle Ahmet'le (maytem) yaptığım görüşmeler sonucu mirror shine'de karar kıldım ve siparişi geçtim.

Uygulamayı yaptığım Sportage'nin üzerinde haziran ayında uygulanmış Acryl Seal vardı ve etkisi zayıflamış olmakla beraber devam ediyordu. Kil ihtiyacını kontrol ettim, yoktu. Araç yıkamacıda yıkanan bir araç yani ne kimyasal kullanıldığını bilmiyoruz.

Araç yine aynı yıkamacıda yıkandı, izoprobil alkol ile güzelce silindi. Her zaman boya koruma ürünü ile başlarım ancak mirror shine'nın kolay uygulanan bir ürün olduğunu öğrendiğim için camlara glass guard, tüm iç ve dış plastiklere meguiars ultimate protectant ile başladım.

Glass guard hakkında birkaç şey söyleyeyim. Şimdiye kadar Nasiol Glass shield kullanıyordum ve memnundum. Nasiol uygularken illaki bir iz bırakıyordum, glass guard'da hiç bırakmadım.

10-15 cm uzaktan cama püskürttüm ve küçük bir süngerle yüzeye yayıp bir iki dakika bekledikten sonra microfiber bez ile güzelce sildim. Artık performansını göreceğiz.
Ultimate protectant'ı herkes biliyor o nedenle konuyu uzatmamak için fotoğraflamadım. Araçta sürekli kullanıldığı için plastiklerin kondisyonu gayet iyiydi. Üzerlerine yenisini uyguladım geçti gitti.

Gelelim mirror shine değerlendirmesine.
Ürün su ile duş jeli arası bir kıvama sahip boyanın üzerine doğrudan sıktığınızda kolay akıyor. Dolayısıyla yan panellerde çok dikkatli olmak gerekiyor.
Aslında kutunun içinden bir adet microfiber bez çıkıyor ve bu bez ile uygulama yapılması gerekiyor. Ben de önce bu kurala uydum. Bezi dörte katladım ve üzerine doygunluk oluşsun diye bol miktarda ürünü döktüm.

Uygulamaya başladım.

Ancak bir süre sonra bezin kontrolünü kaybetmeye başladım.

Sürekli elimin altında toplanmaya başladı ve kare biçiminde kalmasını sağlayamadım, sıkıldım. Böyle bir durumun oluşabileceğini tahmin ettiğimden hemen hazırda tuttuğum autoglym'in el pedine geçiş yaptım. Yalnız ürün pedin üzerinden kolayca akabildiği için üzerine döktüğümde yere dökülmesin diye biraz özen gösterdim. Her panelde ortalama büyükte (nohut tanesi diyemeyeceğim için
) 3 damla ürün kullandım.

Ürünü yüzeye sürdüğümde ıslak bir görüntü oluşuyor ve bunu iyice yaymak gerekiyor, baskı yaparak yedirme diye bir şey bu üründe söz konusu değil, önemli olan ürünü tüm yüzeye yaymak.

Yüzey ıslak kaldı, peki ne yapıyoruz, hemen microfiber bez ile siliyoruz. Her panele ürünü güzelce yaydıktan sonra hemen siliyoruz. Acryl Seal'deki gibi bir süre ürünün kurumasını beklemiyoruz. Ben ürünü yüzeye yaydıktan sonra aracın sahibi arkadaşım da arkamdan silerek geliyordu. Bu nedenle biraz hızlı davrandık ve her zaman bu tür ürünlerde kullandığım iki kat taktiğini bu üründe de kullandım ve aracı iki tur döndüm.

Sonuç olarak, güzel bir finish elde ettim. Yüzeye dokunduğumda o ipeksi kayganlık hissi Acryl Seal'den bir tık önde. Ama kayganlık süper.

Şimdi test zamanı
Video'da mirror shine şişesinin kayma hızı orjinaldir, herhangi bir hızlandırma yapılmamıştır.

Güneş olsaydı final fotoğrafları süper olacaktı. Ama yine de beyaz aracı parlatmayı başarabildim sanırım.

Artık ne kadar dayanacak onu bekleyeceğiz, ama bu sefer korumayı en az iki yıkamada bir extra gold şampuanla desteklemeyi düşünüyoruz.

Hava durumu.

Yarım yamalakta olsa yansımalar.

Ürünü bize kazandıran Ahmet'e (maytem) tekrar teşekkürler.

c@n

Super Moderator
Abi benim arabaya da birseyler yapacagim, seninle konusalim bir...

Ayrica spo kimin..?? Senin degil, yani sen oyle birsey yapmazsin diye dusunuyorum...:)

rayen

Super Moderator
Bir arkadaşın, koruma işi bende. :D
Konuşalım, bir yol haritası çizeriz. ;)

babıesrar

New member
Ellerine sağlık abi. Süper olmuş. Keşke ben de senin tedrisatından geçebilsem de bu olaylara aşina olsam :). Hürmetler..

rayen

Super Moderator
Zor bir şey yok Fatih. Hele bu ürün çok kolay. :)

pepe

Active member
Kesinlikle şu detailing işi tam bir sanat... Sen de çok iyi bir santçısın Rasim abi...eline sağlık;)

deadgarden

New member
ahh ahh o eski detailing çi günlerimi özledim :(

deadgarden

New member
autoglym'in el pedine geçiş yaptım. resimdede gözukuyor. güzel birşeymiş abi :D

deadgarden

New member

eskiden bu arabamın boyasını incelttiğimi bilirim yeminle cilalıya cilalıya :D

aLi

Yönetim Ekibi
[MENTION=11]amorusso[/MENTION] giderken beni de al yolda sıkılırsın sen tek başına :)

rayen

Super Moderator
Ynt: Sportage'ye Fusso Coat Mirror Shine Light Uygulaması

Açık renk araçlar için aldığımız fusso coat mirror shine Light koyu renkli araçlar için olur mu? dedim ve pro'ya uyguladım.
Kirli hali

Crystal Concept sampoo ile çift kova yöntemi ile yıkandı.

AcryI SeaI'den kalanlar. Su iticilik zayıflamıştı ama koruma devam ediyordu.

Araç komple izoprobiI alkolle silindi. Camlara glass guard, boyaya mirror shine. :)
Bakalım parlamış mı? :D

rayen

Super Moderator
Ynt: Sportage'ye Fusso Coat Mirror Shine Light Uygulaması

Bence de. :D

rayen

Super Moderator
3 ay sonra yine memleketteyim. :eek:
Proceed'e yine aynı mekanda, bu sefer ağır kış koşullarından sonra tekrar mirror shine uyguladım. Ama bu sefer konu mirror shine uygulamak değil, ürünün dayanımı.
Önce durum tesbiti yapalım; araç uygulama yapıldıktan sonra sadece bir kez yıkandı. Ve her gün Eryaman-Odtü arasında çalıştı. :)
Yani geçtiğimiz günlerdeki ağır kış koşullarından oldukça etkilendi. İstanbul Yolu ve Eskişehir yolu üzerinde gittiği için tuzdu, solüsyondu, çamuruydu artık yolda her ne varsa üzerine yapıştı. Ve en son 700 km yol yaparak Milas'a geldi. Özetle tavan dahil çamur içindeydi. Ancak dün akşam yağan şiddetli yağmurdan sonra geriye kalanlara bakalım.

Plakadan durumu net olarak anlayabiliyoruz. ;)
Kirli haline rağmen kısmı yansımalardan parlaklığını tam olarak kaybetmediğini görüyoruz.
300 Ml'lik bioxcin şişesine koyduğum Extra gold şampuanla yıkamaya geçmeden önce aracı iyice bol su ile ısladım. Kaput ve tavan neredeyse tertemiz oldu, kirli olarak sadece yanlar kaldı. :eek:
Sonra bir kovanın içine temiz su koydum ki, süngeri sık sık kirinden arındırabileyim. Ve başladım yıkamaya. :D

Durulama sırasındaki su iticilik durumunu gösterir video. :)

[video=youtube;MsJL2tCoj7E]https://www.youtube.com/watch?v=MsJL2tCoj7E[/video]

Kurulama bittikten sonra

Gelelim değerlendirmeye, öncelikle mirror shine tamamen bitmemiş ama çok ciddi oranda azalmış bu da aracın bir kez yıkanmış olmasından kaynaklanıyor. Sportage düzenli olarak yıkamacıda yıkanmıştı ve kullanılan kimyasalları söylememe bile gerek yok çünkü bilmiyorum. :) Ve korumaya dair bir şey kalmamıştı.
Proceed'de ise su iticilik tamamen yok olmuştu. Extra gold kirleri hiç zorlanmadan çıkardı, bastırarak çıkarmak zorunda kaldığım bir yer olmadı. Tabi bunda en büyük etken çamurun, kirin araca ciddi anlamda tutunamamış olmasıdır. Ancak, süngeri çok sık temiz suyla yıkamak zorunda kaldım. Şampuanı önce süngerin üzerine çok az koydum ama istediğim kıvamda köpük alamayınca miktarı biraz arttırdım. Tam olarak ölçüm yapmadım ama tahmini tüm araca 100 ml civarında şampuan kullandım. Yıkadım, duruladım, kuruladım ve parlaklığı net olarak gördüm.:D
Videoda gördüğünüz gibi su iticilik bir miktar arttı ama ben bol boncuk görme hevesindeydim, kaportada göremedim. Amma velakin yıkama sırasında daha önce sol arka kelebek camına glass guard uygulamadığımı fark ettim ve durulamada bu camın boncuklandığını görünce şampuanın boncuk yaptığının farkına vardım. :D
Sonuç olarak, extra gold'un her iki yıkamadan sonra üçüncü yıkamada kullanılırsa iyi sonuç verecek bir performansa sahip olduğunu düşünüyorum. Ama ağır kirli durumlarda önce ağır kiri azaltacak başka bir şampuanla bir ön yıkama yapılırsa da verim artışı olabilir.
Mirror shine'a gelince, bence iki ayda bir uygulanması aracı sürekli parlak ve koruma altında tutmak açısından yararlı olacaktır. Benim tarzımda ürünü kullanırsanız aracı aynı anda iki tur atmak koşuluyla 6 kez uygulama yapmak garanti. :D
Sizin tarzınız ne derseniz, her seferinde üç damla kullanıp ıslaklık yok oluncaya kadar panele yaymak. ;)
Glassguard ön camda sadece sileceklerin çalıştığı kısımda bitmişti diğer taraflarda canlıydı. Yan camlar biri hariç (unutulan cam) daha hala etkiliydi.
Bu saatte bazı şeyleri atlamış olabilirim, hatırlarsam yazarım. :D
Buraya kadar eskiye dair gözlemlerimi aktardım. Bu iş bitti.
Yeniden mirror shine uyguladım, ön camın glassguardını yeniledim, bu sefer sunroofa mirror shine uyguladım. İç ve dış plastiklerin tümüne C6 uyguladım, çünkü uzun zamandır elimde ve artık bozulmasından endişe ediyorum. Gerçi bozuldu mu? onu da bilmiyorum. Etkisini görünce anlayacağım bozuk mu? değil mi? :)
Yeniden yapılanlar daha önceden bilindiği için foto kirliliğine mahal vermiyorum. Tüm işlemler bitti, hava karardı ve 1 saat sonra şiddetli bir yağmur yağdı. Bu kadar geç kalmamın nedeni Ahmet'tir çünkü tam işimin ortasında beni uzunca bir süre lafa tuttu. :D:D:D
Ve ben büyük fedakarlıklarla yağmur biraz hafifleyince hemen fotoğrafladım. :)

Tavan ve mirror shine'li sunroof

Hala yağmur yağıyor. :)
Evet bir uygulama ve gözlem de burada bitti, umut ediyorum ki bir ara extra gold foam lance uygulaması yapacağım, bakalım sonuç ne olacak? :cool:

rayen

Super Moderator
Bakıyorum da detailing işleri ile kimsenin ilgilendiği yok. :)
Varsa yoksa yazılım, yay vs.
Biraz da arabanızın boyasına önem verin yahu!.. :D