Otomatik Şanzıman Yağı ve Filtresi Değişimi

musder

New member
Klasik tip otomatik şanzımanların yağlarını 40binde bir değiştirmek bence çok gereksiz, fren hidrolik sıvısının değişiminin gereksizliği gibi.. motor yağını değiştirmeyelim o zaman denmiş önceki yazılarda, ancak motor yağında durum çok farklı, sekmanlarından kenarından kaçan yanmış gazlar motor yağını kirletir, motor yağı kısa aralıklarla değişmek zorundadır.
Bir örnek daha vermek gerekirse, manuel şanzımanlı araçlarda 40 binde bir yağ değiştiren göremezsiniz, Servislerin para kazanmak için değiştirdiği durumlar dışında şanzıman yağı çok uzun yıllar kullanılır (arıza durumları dışında)...
bir de otomatik şanzımanların yağı özeldir, değişimde yanlış yağ kullanılırsa başınıza büyük iş açmanız muhtemel...
Merhaba kardeş Güzel bir anlatım olmuş teşekkürler , yağın seviyesinin kontrolünü nasıl belirlediniz fazlamı eksik mi yağ koyulmuş P de mi R de mi ,çalışırken mi sıcak yada soğuk mu seviye kontrolü yapacağız

alper_c

New member
Seviye kontrolünün rutin bakım esnasında servis tarafindan kontrol edilmesi bence daha uygun

musder

New member
Seviye kontrolünün rutin bakım esnasında servis tarafindan kontrol edilmesi bence daha uygun
Seviye kontrolü için farklı farklı uygulamalar var kimi çalışır halde vites P konumunda olduğu zaman kimisi vites R konumuna alınıp frene basılı tutularak seviye kontrolu yapılması görüşünde haliyle 2 uygulamada yağ seviyesi yağ çubuğunda farklı yerde olacaktır bu işin doğrusu nedir onu öğrenmek istiyorum

orhanhvb

New member
napalım sımdı değiştirelim mi şanzıman yağını.2013 mode l100.0000 de aracım

Dogus

Member
JD kasalarda sanirim sanziman yagi degisen kimse yok. Benim aracta 77000 km de 5 yilini doldurdu.Bende arastiriyorum.

Dogus

Member
arkadaşlar yeni konu açmamak için buraya yazıyorum. Benim bildiğim otomatik şanzıman yağı ömürlük olur. Ama https://www.otohocasi.com/2019/08/otomatik-sanzman-yag-kac-kilometrede.html bu sitede en fazla 150 bin kilometrede değiştirin diyor. Bana bizzat usta dedi, otomatik şanzıman yağı ömürlük olur diye. kime neye inanacağız bende anlamadım vallaha
omurluk yag diye bir sey yoktur ve mumkunde degildir. Sanziman yagi dediginiz bir cesit hidrolik yagdir. Hidrolik yaglar zamanla ozelligini kaybeder. Bir sey duydum , arastiricam . Hyundai lerin i 30 larda yag degistirdigi dogru mu? Bu konu ile ilgili bilgisi olan var mi?