Kia ceed ayak aydınlatması

slhyldz

New member
Malzemeler :

1. 2mt şerit led Renk gün batımı ( 5metresini 20 ₺ ye aldım)
2. Yeterince kablo ( Evde vardı ama tahminen 6-7 metre yeter)
3. Bez bant ( Ses ve izalasyon)
4. Lehim makinesi
5. İğne iplik veya döşemeciden alacağınız zımba teli ( arka koltuk altlarına ledleri sabitleöek için)
6. İnşaat teli

Yapılışı:

Şerit ledlerin artı ve eksi kutuplarına kabloları lehimledim. Tavan lambasını sökerek kabloyu ampülün altına artı ve eksi kutbuna lehimledim ve kabloyu bez bant ile sardım. Böylece olası kesilmeyi ve olası trim seslerini önlediğimi düşünüyorum. Kapı fitili, kapı eşiği çıtasını sökmek kafi. Tel yardımı ile kabloyu tavan lambasından kapı direğine çektim. Şöför tarfındaki airbağin olduğu direğin plastiğini sökmeye hiç gerek kalmadı. Fitili çıkarınca oradaki boşluktan kablo içeri rahatça girdi.
Kapı eşiğindende kabloyu geçirerek finiş bölgesi olan motor kaputu açma mandalının arasına ulaştırdım.
Şimdi bu ana kabloydu. Diğer kabloları şerid ledlerin artı ve eksi kutuplarına lehimleyerek paralel yapıyoruz.
Şöför tarafından yolcu tarafına, gaz pedalının sağ üst köşesinde küçük bir boşluk var. Tel yardımı ile oradan karşı tarafa, yolcu kapı çıtasının altındanda arka tarfa kablo çekiyoruz. Arka iki koltuğun bağlantısınıda yine hiçbiryeri sökmeden kolçağın altından alıyoruz. Arka koltuğun altına ledleri ben dikerek montaj yaptım. Bütün kabloları lehimleyerek yaptım.

Ekli dosyayı görüntüle 2430Ekli dosyayı görüntüle 2431Ekli dosyayı görüntüle 2432Ekli dosyayı görüntüle 2433Ekli dosyayı görüntüle 2434

fikri mumcu

New member
Güzel olmuş, iyi günlerde kullanın.
Ellerinize sağlık

Gayet başarılı bir çalışma olmuş ellerinize sağlık hocam. Ancak birazcık daha loş bi ışık benim tercihim olurdu :)

slhyldz

New member
Tesekkur ederim.
Tavan ile uyumlu olsun dedim. Birde surekli yanacak birsey degil ya bu. Sadece kapilar acilinca Ve ihtiyac duydugumda yanacak.
Ancak neon seritler icin renk tavsiyesi alabilirim.
Havalar isininca onuda siparis verip yaptiacagim

eline emeğine sağlık güzel olmuş güle güle kullan...

yalcin

New member
ekranlar kırmızı olduğu için neonlar kırmızı olmalı. mı?

slhyldz

New member
[MENTION=10]yalcin[/MENTION] Yalçın birazda sen dedin diye yaptım bu işi. Hatırlarsan Salih yapsın bakalım bizde ona göre yaparız demiştin. Neonlara gelince bizim ekranlar tam olarak kırmızımı? Renklerde npek anlamam ama sanki kırmızı değil gibi. Başka bir tonu var.

yalcin

New member
abi başka tonu olsa da o başka ton neon bulabilecekmiyiz? oda var şimdi. o sebeple kırmızı candır.. buarada tavandan kabloyu nasıl aldın abi? döşemeyi sökmemiş gibi duruyor görüntüden?

Srhn

New member
eline saglık salih abi çok güzel olmus masallah neon içinde golflerdeki gibi beyaz guzel durabılır dıye dusunuorm yada kırmızı :)

slhyldz

New member
abi başka tonu olsa da o başka ton neon bulabilecekmiyiz? oda var şimdi. o sebeple kırmızı candır.. buarada tavandan kabloyu nasıl aldın abi? döşemeyi sökmemiş gibi duruyor görüntüden?
Aciklamalari dikkatli oku. Yinede biraz daha detayli yazayim.
tavan lambasini soktukten sonra,
1. şöför kapisi fitilini aciyorsun
2. kapi esigi citasini aciyorsun
Tavandan kapi diregine kablo itilemiyor, takiliyor cunki. Onun icin tel ile ilerleyip cikan telin ucuna kabloyu bantlayip cekiyorsun. Fitilin altinda kabloyu sokacagin bosluklar var. Kabloyu 1 dk. icinde doseyim en son motor kaputu acma mandalinin orada birakiyorsun.

akrepkral86

New member
Güzel çalışma olmuş kardeşim güle güle kullan.

ceed34

New member
eline sağlık güzel olmuş :)

khan

Member
Neon için bence de gösterge,teyp,cam düğmeleri ve diğer düğmelerle uyumlu olması için kırmızı daha uygun olur. Hatta sanırım bizim bu aydınlatmalar da tam kırmızı değil biraz turuncuya çalıyor gibi. Tam o rengi bulabilsek süper olacak.

yalcin

New member