Karamsarlık :)

mustyty

New member
Arkadaşlar merhaba;

Şuan elimde Ford focus 2001 model Ghia araçım var. Artık satıp yeni sıfır araç almak istiyorum. Ancak kafam çok karıştı. Biraz araştırdım neler alabilirim avantajlıdır diye 2-3 model arasında kaldım. Aslında eskiden beri ceed hastalığım vardı ama fiyatlardan dolayı bakmıyordum. Sonra limitlerim artınca tekrar bakmaya başladım. İlk Skoda Octavia bakıyordum 1.2 tsi manuel olarak ancak cok zam geldi 60.bin Tl ondan vazgeçtim. Opel astralara baktım ondada şu sıralar kampanya var ama donanım olarak biraz geride seyrediyor. Şuan Seat leon ile Kia ceed arasında kaldım. Sizlerede sormak istedim fikirlerinizi bekliyorum bana yol gösterecek olan.

leon da 1.2 düşünüyordum style manuel eğer mümkün olursa led paketi ve sunroof ile 62 bin civarı denk geliyor.
ceed de 1.6 manuel comford var fiyat olarak aynı denk geliyo. donanım olarak bakarsak CONCEPT PLUS almam gerekiyo oda 72 bin civarı...

yazılardan da anlaşılacağı üzere kafam cok karışık önerilere çok ihtiyacım var teşekkür ederim... :):D

slhyldz

New member
Biraz daha acarsaniz daha fazla destek olunur
Oncelikle netlesmeniz sart. Dizel mi benzinlimi?
Manuelmi otomatikmi?

mustyty

New member
aslında ikiside benim için farketmez ben su an yakıt tasarrfu ve donanım olarak bakıyorum.sunroof olmasını çok istiyorum. bu yüzden leonda 1.2 benzin manuel tercih ediyorum. ceed te sunroof girince 70 lere çıkıyor ancak 1.6 dizel olması güzel de 70 zorlar gibi. oyüzden kararsızım. benznde olur dizelde ama yakıt önemli

slhyldz

New member
1.2 tsi motor golf var arkadasimda gecen ay aldi. Aldig bayiden yani Ankaradan istanbula kadar hiz sabitliyici ile 90 km hizla 6.vitesle klima acik 3 kisi gelmis. Ortalama 4 lt tuketmis.
Kendisi gebzede oturuyor. Suan araci 1700 km de ve genel ortalamasi 5.6 lt de. Aracin cekisinden cok memnun olugunu belirtiyor. Tek sorunu arka koltugun ortasindaki saft ve bagajin cok ufak olusu.
Aracin performan ve yakitindan oldukca memnun.
Vergi avantajida cabasi.
Leondada birebir ayni motor ve benzer degerler verir.
Leonun fulune sanrouf + led paket eklersen fiyati 60 000 tl civari oluyor. Ben leon surdum ama az. Cok memnun kaldim.
Ceed icin ise en az concept plus alman lazim. Dizel oldugundan yakiti bir tik daha az olacaktir.
Genisligi karizmasi ve kalitesi leondan bir tik daha iyi.
Fiyat karsilastirmasinida sen yaparsin. Her iki markaninda ikinci eli bence ayni.
Bence kalbin hangisini istiyorsa onu al

mustyty

New member
işte güzel ve samimi yorum budur teşekkür ederim. :eek:

blackbety

New member
ceed al arkadasım sundan dolayı ceedki virajlardakı saglamlık ve yol surusu oldukca ıyı ve arabaya bındıgınde kı sunroof acıp gezzmek kadar keyıflı olmuyor 3. arabam ceed ve ılk defa sunrooflu arabam donanım ve fıyat olarak uyguna almıstım ben nısan ayında 65.000 tl sımdı fıyat bıraz pahalı geldı ama leon dan bı tık daha ıyı bence hakkında hayırlısı arkadasım dogru kararı verırsın ıns.

mustyty

New member
daha önce vale olarak çalışmıştım bir restourantta ordan kullanmışlıgım ve hayranlıgım var zaten ceed e ancak sunrooflu vs girdimmi ceed 72000 lere cıkıyor bütcey zorluyor ordan karamsarım aslında. bugun iki bayiye de gidicem bakalım ona göre karar vericem bide onları dinleyim kredi imkanları tavsiyeler vs. hayırlısı olur inş. tşk ederim

slhyldz

New member
I 30 a bir bak. Sur dene. Ceed ile ayni platform sonucta. Fiyatida ceed e gore bir tik ucuz.

mustyty

New member
bugün bayilere gittim gezdim ilk seata gittim leon için 1.2 tsi led paket ve sunroof 63400 verdiler az zorlarsam 63000 lira olabilir en fazla. kia ya gitiim ceed için ben netten hep eski ceed leri hesap etmişitm artık eskiler yokmus yeni ceed var 1.6 dizel manuel comfrt 67000 dedi.. skoda bayii vardı orayada bakmak istedim octavia da aklımda vardı 1.2 tsi manuel 59.000 olan aracı 56000 verdiler çok cazip geldi ekstradan sis farları vardı ancak bi tanıdık skoda octavia sorunlu bir araç dedi ikinci eldede sıkıntı oluyo onu almasın jetta alsın dedi gene kafaları karıştırdı.. yoksa almya niyetli idim skodayı

slhyldz

New member
Yanlış kıyaslama yapıyorsun. 56,000 ₺ dediğin octavia ile led paket eklettiğin leon arasında donanım olarak uçurum var.
saysam sığmaz. Ayrıca mukemmel fiyat artışları olmuş. 59 000 ₺ dediğin octavia 3-4 ay önce 50 000 ₺ idi.
Kia ceed in şuan iç,n benzinlisi yok. ayrıca listede olmayan bir aracı nasıl sana fiyat vermişler.
Bence yılbaşını bekle, pazarlık gücün artıyor. yada i30 elite in bir altına bak oda uygun.

mustyty

New member
zaten octavia da dikkat ceken çok genş olması bagaj ve arka koltuk aralıklarının. donanım yok dediğiniz gibi leonla kıyaslamıyom bile onu leon fiyat daha uygun oldugu için hem istediğim sunroof ve led te olucak jetta olursa donanım ikisinden de kötü sadece marka olucak. bide leon ikisinde göre daha ekonomik gibi duruyor özellikle jetta ya göre. i30 a baktım biraz donanım olarak inceleyemedim açılmıyor bide 1.6 benzinli üzer gibi masraf ve yakıt olarak. suan leona odaklandım bakalım yarın tekrar bakarım gerekirse