Hangi kış lastiği ? Hız sembolünün önemi ?

ERGE

New member
225/45/17 Continental kış lastiği aldım 15 gün önce 1650 tlye. Kar buz henüz görmedik ama ıslak zeminde yol tutuşu baya iyi. Ve en dikkat çekici tarafı hankokklardan sonra kış lastiği olmasına rağmen yol ve lastik sesi muazzam ölçüde azaldı:) Pahalı ama tavsiye ederim...

conqueror16

New member
OTOMOBL LASTKLER

Bu sitede sorduğun sorunun detaylı cevabını bulacaksın.

Özetle;

Evet, Hız sembolü, bir lastiğin yük indeksi ile belirtilen azami yükte yapabileceği maksimum hızı ifade eden bir kodlamadır.

Unutulmaması gereken ise ;
Orijinal lastik; araç ve lastik üreticisi firmaların ortaklaşa çalışarak, tüm koşullarda, araçtan en iyi performansı aldıkları lastiktir. Orijinal lastik; yolda mükemmel tutunma sağlayarak, aracın tasarım hızına ve yükün hareket halinde araç üzerindeki dağılımına en iyi uyum sağlayan lastiktir. Daha düşük servis tanımlamalarına sahip lastiğin kullanımı, aşağıdaki olumsuzlukları doğurur:

Araca daha düşük hız sembolüne sahip bir lastik takıldıysa, termo-mekanik baskı arttığından lastik daha fazla ısınır ve lastiğin yapısındaki karışımların bozulmasına neden olur. En tehlikelisi ise; sürücü, bu tür bozulmaların farkına varamaz ve lastiğin performansına ihtiyaç duyduğu bir tehlike anında, ölümle sonuçlanabilecek kaza ile karşı karşıya kalabilir.

Sonuç olarak takma bence.

Salih Bey ben de aynı siteye bakıp bu soruyu sormuştum. Kış lastiklerinde 91V az bulunuyor, mesela Michelin'in sitesine girip araca uygun kış lastiği arattırdığımda bana önerilen yine 91H. Çünkü 91V kış lastiği Michelin' de göremedim. Continental'de de durum aynı. Şimdiye kadar sanırım Nokian ve Lassa'da 91V kış lastiği gördüm 205 55 r16 ebatlarında. Acizane anladığım yük indeksi konusunun daha çok performans lastiklerinde önemli olduğu. Bu yüzden de en azından 91T değil de 91H olan bir lastik almayı düşünüyorum. Ama halen son kararımı verebilmiş değilim. İlginiz için teşekkürler.

goofyrider

Yasaklı Üye
benden size tavsiye petlas alın paranız cebinizde kalsın, ama yok ben iyi lastik almak istiyorum derseniz nokian veya good year alın. kia'da petlas, sti'da good year kullanıyorum. hız indeksine de fazla takılmayın. kaç kere 200km ve üzerinde uzun süre sürüş yapıyorsunuz ki???

BAŞAK ÜZÜMKUŞU

New member
Bende Nokian WR 2 var arkadaşlar. Karda ve buzlu yollarda süper ötesi. Megane da da kullandım bu lastiği. Sanki Megane de daha sessizdi lastik. Sanırım aracın yalıtımı ile ilgili olsa gerek :)

gorkemsin

New member
Arkadaşlar. Ben İstanbul için çok profosyonel bir kar lastiği alınması gerektiğini düşünmüyorum. Size bir sorum olacak.Benim araç yeni ceed concept.
petlas 205/50 R17 93 V Snowmaster mı?
petlas 215/50 R17 91 V Snowmaster mı?

Ben anlamam pek bu işten. İki lastiğin fiyatıda tam olarak aynı. 217,90 TL

Ben sanki 205 ile 215 arasında özellikle soğuk havalarda hızlı araba kullanmayan biri olarak 205/50 daha uygundur gibi geliyor ama.

goofyrider

Yasaklı Üye
Arkadaşlar. Ben İstanbul için çok profosyonel bir kar lastiği alınması gerektiğini düşünmüyorum. Size bir sorum olacak.Benim araç yeni ceed concept.
petlas 205/50 R17 93 V Snowmaster mı?
petlas 215/50 R17 91 V Snowmaster mı?

Ben anlamam pek bu işten. İki lastiğin fiyatıda tam olarak aynı. 217,90 TL

Ben sanki 205 ile 215 arasında özellikle soğuk havalarda hızlı araba kullanmayan biri olarak 205/50 daha uygundur gibi geliyor ama.
aracın üzerindeki lastik ne ise onu takmanı tavsiye ederim. daha düşük tabanlı lastik sadece karlı zeminde avantaj sağlar ancak dediğiniz gibi istanbul'da çok yoğun kar olmadığından dolayı kış lastikleri sadece soğuk ve yağışlı havada kullanılmış oluyor. dolayısıyla taban genişliğini aynı tutmakta fayda var. petlas'a gelince kesinlikle tavsiye ederim, yazlık ve kışlık modellerini birçok farklı arabada kullandım, pahallı muadilleri ile arasında hiç bir bir eksiği yok, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

gorkemsin

New member
aracın üzerindeki lastik ne ise onu takmanı tavsiye ederim. daha düşük tabanlı lastik sadece karlı zeminde avantaj sağlar ancak dediğiniz gibi istanbul'da çok yoğun kar olmadığından dolayı kış lastikleri sadece soğuk ve yağışlı havada kullanılmış oluyor. dolayısıyla taban genişliğini aynı tutmakta fayda var. petlas'a gelince kesinlikle tavsiye ederim, yazlık ve kışlık modellerini birçok farklı arabada kullandım, pahallı muadilleri ile arasında hiç bir bir eksiği yok, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
Teşekkür ederim. Orjinal yanlış hatırlamıyorsam 225-45-17 inç. Ben biraz şundan rahatsızım. 225 olduğunda yakıt tüketiminde belirgin bir artış oluyor diyorlar. O yüzden karar veremedim.

goofyrider

Yasaklı Üye
Teşekkür ederim. Orjinal yanlış hatırlamıyorsam 225-45-17 inç. Ben biraz şundan rahatsızım. 225 olduğunda yakıt tüketiminde belirgin bir artış oluyor diyorlar. O yüzden karar veremedim.
rica ederim. zaten şu bir gerçek benim aracımın da üzerinde 225/45/17 ebadında lastikler bulunuyor ki bence gerçekten görüntü harici başka hiçbir artısı yok, normal koşullarda da tüketimi arttırmaya yarıyor :). ama yine de üzerindeki ebatlarda takarsan daha iyi olur.

BerkayKRC

Moderator
orjinal ebattan şaşılmamalı yakıt illaki birazcık artacaktır ama kafanız rahat olur

Berkan

New member
Bende ayni lastigin 205 55 16 olani var. Orjinal olcude aldim. Eger orjinaliniz 225 45 17ise; doğru 205 50 17takmaniz daha mantikli cünkü iki lastik yuzdesel dilim farki daha dusuk yani daha olabiltesi yuksek. Yoksa tabani inceltmek kis lastigi icin birseyi degistirmez(maliyet harici) tabanı ufaltip yanagi buyutmenin faydasi civili lastikle+buz ustunde kullanmadigmiza gorede baska hic birseye faydali olmaz. Orjinal yada orjinale en az farki vereni alin kisaca

TotalRegret

New member
Kesinlikle Nokian, Alman yapımı, sessiz, karlı ve ıslak zeminde yol tutuşu harika.