gaz pedalı

burçak

New member
Arkadaşlar gaz pedalına sonuna kadar basınca tık diye bi ses geliyor bu nedir bilen var mı?

rayen

Super Moderator
Kick down (roketleme) mekanızmasıdır. Aracın aniden hızlanmasını sağlar. Ama daha öncelikli görevi sürücünün gaz pedalına kazara tam olarak basmasını önler. Dibine kadar basıp bir süre basılı kaldığında devreye girer. Sürücünün "abi araba dehşet, basınca koltuğa yapıştırıyor." diye hava atmasını sağlayan mekanizma da diyebiliriz. :D

Berkan

New member
[MENTION=214]rayen[/MENTION] abi otomatikte kickdown tuşu ama onun dışında işlevide var bizde manuelde var zaten o tuş.

1.görevi overboost veriyor dip gazda, yani en hızlı hızlanma şeklini o halde gerçekleştiriyor diyelim kabaca

2.görevide aracı hız limitlemeye alırsanız o tuşa basmadığınız sürece belirlediğiniz hızı geçirtmez araç size.

sallıyorm 80e limit koydunuz dip gaz yapsanızda(tuşa bastırmadan) yarım gaz yapsanızda geçemezsiniz belirlediğiniz hızı. olası bir sollama hızlan gerektiren durumlar için gaz altındaki tuşa basacak kadar abanırsanız geçer ozaman belirlediğiniz limiti. hatta araç uyarı anlamında ötmeye başlar limiti geçtin hayırdır diye :cool:

unalks

New member
bu dip gaz olayında o kadar gaza abanıldığında devir kırmızı şerite kadar çıkmaz mı mantıken ben hiç denemedim ama merak ettim şimdi şu koltuğa yapıştırmayı :confused:

Berkan

New member
bu dip gaz olayında o kadar gaza abanıldığında devir kırmızı şerite kadar çıkmaz mı mantıken ben hiç denemedim ama merak ettim şimdi şu koltuğa yapıştırmayı :confused:
kırmızı seride cıkıyor normaldede ama bişey ifade etmiyor zaten orda güc kalmıyor dolayısıyla boşa devirlendirmiş olur.

kısaca kırmızı kısma getirmek bazı durumlarda dısında cok birşey getirmez aksine götürür. (anlık durumlar dışında tabiki) hatta en mantıklısı aracın beygiri en baba verdigi kısmı 4000-4500 semalarında vitesi atmak :)

burçak

New member
Teşekkürler dostlar anlaşıldı ;)