egr iptali yarar sağlıyor.mu? soru içerir!

yalcin

New member
merhaba arkadaşlar, 1 hafta kadar önce 30bin ara bakım yaptım biliyorsunuz yağ vs. gibi değişimleri gerçekleştirdim, uzun yolculuk dışında şehiriçi çok nadir kullanıyorum aracı yani ihtiyaç olmadıkça çıkartmıyorum trafikden dolayı vs..bu sebeple fazla yormamaya özen gösteriyorum motoru yani genelde düşük devirlerde çeviriyorum, fakat arabakımdan sonra yüksek devirde birkaç dakika kullanıp hani kurumları atma kafası vardır ya..yine onu yaptım bugün 7.1 yakıt ortalaması vardı ekranda 3-4 dakika 3. vites 4000 devir çevirdim motoru ortalama 100-110 km hız ile..normalde yükselmesi gerekirken tüketimin bu 3-4 dakika süresince 7nin altına indi gün içindede 6.4 ardından 6.5e sabitlendi..egr iptali yaptırmamıştım ben yazılımla fakat; ben egr iptal etmenin hem yakıt tüketimi açısından hemde performans açısından faydalı olaceğını düşünüyorum artık..şimdi sıra sorumda, egr yazılımla iptal edilirmi yoksa mekanik olarak iptal etmek daha mı doğrudur?

Serkan OĞUZ

New member
Birikmiş kurumu atma şekliniz doğru ancak 4000 devir biraz fazla:) Egr iptali için çok düşündüm ama yaptırmadım vazgeçtim.O konu ile ilgili çok farklı tezler çok farklı fikir çatışması var bence bu şekilde devam edin iptal etmeyin derim. Ben şahsen aracın orjinalliğini bozmamak adına ufak bir yazılım dışında mekanik müdahaleye pek sıcak bakmadım.

Berkan

New member
egr / katalizor aracı rahatlatacagı aşikar. yakıtı arttırabilir ama performansıda olumlu etkiler. esas amacı bu yeni euro normları saolsun yanmayan mazotun geri dondurulup bida yakmaktır.

yazılımsal iptal oluyorsa yaptırın orda sıkıntı yok sokulen takılan birşey yok cünkü.

yok olmuyor sokturcem derseniz asagıya yazıyorm :) soyle sıkıntıları mevcut

1-muayeneden geçme ihtimalınız %0 direk agır kusur. (fark etmezlerse gecersiniz ama ufak ihtimal ozellkle dikkat ediyolar).

2-yada diğer ihtimal sökerseniz atmayın her muayeneden önce sok-tak yapmak zorunda kalıcaksınız. bunlada ugrasırmısınız bilmem sahsen ugrasmam at kosturmuyorz %2-3 bilemedin abartıyorm 5 performansı için kesip bicmeye degmez

yalcin

New member
egr iptalinin yakıtı belki biraz arttıracağını düşünüyordum ancak dediğim gibi 4000 devirde çevirdikten sonra yakıt tüketimi düştü..hatta yüksek devirde kullanırken bile bu düşüş gerçekleşti..birde bir sorum daha olacak egr iptali yapan arkadaşlar forumda bir konuda görmüştüm bir valfle kapatıyorlar, peki bu durumda yazılım varsa araçlarında yazılımı güncelledilermi? bildiğim kadarıyla egr iptaline görede yazılım atılıyor çünkü oranlar değişiyordur!..

yalcin

New member
aynı konu açılmasın diye konuyu hortlatmakta yarar görüyorum, malum listeme EGR iptali + KAT iptalinide ekliyorum, durum şuan için bunlarla sınırlı tabiki egr ve kat iptali ile Stage2 yazılıma merhaba diyeceğiz; bu işlemleri Servis Paşaoğlunda yapmayı planlıyorum... doğaya zarar vermesin diye motora bence zarar veriyoruz, araştırdığım kadarı ile motoru sıkıştırmaktan bir faydası yokmuş... bu iptallerle motor rahat bir nefes alır gibi geliyor gözüm yüksek bg de değil sadece tork u biraz daha yükseltmek konforu arttıracaktır. planım ise bu çalışmaları yaz sonu gibi gerçekleştirmek. haydi hayırlısı.

turkeril

New member
aynı konu açılmasın diye konuyu hortlatmakta yarar görüyorum, malum listeme EGR iptali + KAT iptalinide ekliyorum, durum şuan için bunlarla sınırlı tabiki egr ve kat iptali ile Stage2 yazılıma merhaba diyeceğiz; bu işlemleri Servis Paşaoğlunda yapmayı planlıyorum... doğaya zarar vermesin diye motora bence zarar veriyoruz, araştırdığım kadarı ile motoru sıkıştırmaktan bir faydası yokmuş... bu iptallerle motor rahat bir nefes alır gibi geliyor gözüm yüksek bg de değil sadece tork u biraz daha yükseltmek konforu arttıracaktır. planım ise bu çalışmaları yaz sonu gibi gerçekleştirmek. haydi hayırlısı.
Sonucu ben de merak ediyorum.

yalcin

New member
egr iptal etmedim, açıkcası downpipela uğraşırken egr iptal etmekde aklıma gelmedi, ama sanayiye gittiğimde egr yi de sorucam, fakat stage2 ile yeterli güç elde ettik ve bu beni 1 sene götürür ondan sonrası bakıcaz artık :D
Sonucu ben de merak ediyorum.